Přijďte si prohlédnout originální scény a loutky z oblíbeného večerníčku, rozpohybovat vlastní film v animační dílně, pobýt na návštěvě u Pata a Mata v herně či fotokoutku. Díky pracovnímu listu, který vás výstavou provede, neminete žádný z připravených úkolů.

Dále se dozvíte více o tvůrcích oblíbeného večerníčku Pat a Mat Lubomíru Benešovi a Vladimíru Jiránkovi, o historii jeho natáčení a o dějinách animace jako takové.

Slavnostnímu zahájení výstavy kladenské umělkyně Jiřiny Hankeové s názem Ticho, které se uskutečnilo ve výstavní síni Středočeské vědecké knihovny v Kladně v pondělí 23. října.
Výstavní síň Středočeské vědecké knihovny Kladno opanovalo Ticho Jiřiny Hankeové

Součástí výstavy jsou i dříve využívané optické přístroje, které předcházely vynálezům vedoucím k filmovému promítání v dnešní podobě. Vyzkoušíte si a zjistíte, na jakém principu funguje například thaumatrop, zootrop či praxinoskop a kdo má jejich sestrojení na svědomí.

Uvidíte také projekci filmu Pat a Mat ve filmu (2016, 80 minut) i dokument o tom, jak se takový snímek natáčí. Autorem výstavy je Ondřej Sedláček.

Sládečkovo vlastivědné muzeum Kladno