Sídelný blatný hrad velkomoravských králů dynastie Mojmírovců, místo působení sv. Cyrila a sv. Metoděje i jejich žáků. Akce začala pravoslavnou mší. Pokračovala u sousoší sv. Cyrila a sv. Metoděje, zazněla bulharská a česká hymna, následovalo položení věnců a krátké projevy. Úvodní projev přednesl Ivan Belkov z Asociace bulharských spolků v ČR, který celou akci moderoval a předal slovo předsedovi Asociace Kyrilu Berovskému.

Za ministerstvo kultury vystoupila Jana Gombárová z odboru regionální a národnostní kultury, která mimo jiné zmínila historické souvislosti našich národů a uvedla, že k bulharské národnosti se hlásí na 4000 tisíce občanů a že jsou velmi aktivní. Všichni jsme se těšili na taneční a pěvecké vystoupení folklórního souboru Kitka z Vídně. Po skončení vystoupení se účastníci setkání spontánně zapojili do skupinového tance. Náš program pokračoval prohlídkou Mikulova.

Za kladenské legionáře Eva Armeanová, Stanislav Pítr, Ivo Bedrna, Helena Ganická, Miroslava a Stanislav Čížkovi.
Kladenští legionáři a slánští baráčníci uctili památku obětí genocidy

Návštěva tohoto krásného historického města příjemně zakončila sobotní sluneční den. Děkujeme paní Nadě Karamfilové za milé pozvání, rádi se zúčastníme i v příštím roce.

V Bulharsku je 24. květen státním svátkem, Dnem bulharské osvěty, kultury a slovanského písemnictví, svátek sv. Cyrila a sv. Metoděje.