Dražby se ujala redakce portálu CzechCrunch, který se zaměřuje na moderní technologie, cestování, design a další aktuální témata. Tím, kdo grafiku s číslem 1 nakonec vydražil, je Patrik Schober zakladatel a řídící partner agentury PRAM Consulting.

Hranici 20 tisíc korun jako první překročil právě Schober s nabídkou 21 tisíc korun, kterého se snažil přehodit Jiří Manda, zakladatel společnosti LinkSoft, který nabídl 23 tisíc. Schober zhruba 45 minut před koncem dražby přihodil ještě 1000 korun a s finální částkou 24 tisíc korun se stal vítězem charitativní dražby.

| Video: Youtube

„Mám radost, že se to povedlo! Tento projekt mě oslovil v několika rovinách. Jsem duší sportovec a Sokol vnímám jako jedinečnou organizaci. Mám rád umění: Grafika Stay Strong je velice povedená a její symbolika je použitelná v každodenním životě. Fandím CzechCrunchi, protože je dle mě jedno z nejdynamičtěji rozvíjejících se médií na českém trhu. Hlavně však mohu pomoci ukrajinské armádě v boji proti ruským okupantům. #staystrong,“ napsal na LinkedInu v reakci na vítězství v dražbě Patrik Schober.

„Výsledná částka je velice potěšující. Ukazuje, že i po měsíci od ruské invaze je téma pomoci Ukrajině stále aktuální. Mám radost, že grafický list zaujal nejen pana Schrobera, ale i všechny, kdo se do dražby zapojili,“ říká k výsledku dražby ředitel Kanceláře ČOS Marek Tesař.

Grafika vznikla ve spolupráci se Sokolem, pro který Michal Škapa ještě před invazí připravil sadu 160 výročních obrazů u příležitosti 160. výročí založení spolku Sokol. Prodávaly se za 2 500 korun a byl o ně velký zájem. Celý náklad je již rozprodán.

Tento zájem byl i impulsem pro to, vytvořit po invazi Ruska na Ukrajinu grafiku na podporu Ukrajiny. Vzniklo dílo s ukrajinskými motivy a sloganem „Stay Strong“ čili Zůstaňte silní. Vizuálně vychází z původního díla. „Na tomto obrazu je sokol v letu, chtěl jsem symbolizovat, že je nositelem změny. Že přilétá s pomocí,“ říká Škapa  k ukrajinské sérii, jejíž list s tiskovým číslem 1 byl předmětem dražby CzechCrunche. Výtěžek aukce bude odeslán na účet sbírky, kterou organizuje zdejší velvyslanectví Ukrajiny.

„Rozhodli jsme se pro tuto formy podpory, protože armáda je v obraně před Ruskem klíčová a stále hlásí nedostatek zbraní. Podporu Ukrajině bereme jako samozřejmost. Speciálně pak pomoc jejím vojákům, kteří ji potřebují opravdu hodně. Spojení se Sokolem nám navíc dává smysl i kvůli jeho přesahu do historie, do sportu a důrazu na fair play,“ říká zakladatel CzechCrunche Michal Ptáček.

Grafika Stay Strong je stále v prodeji
Pokud někdo v dražbě neuspěl, nebo o ní nevěděl, nemusí být smutný. Grafiku lze ještě koupit na webu Pozor art, který vytvořil další partner toho projektu - společnost Sport in Art. Stanovená cena grafiky je tedy jen základní a výši daru můžete libovolně navýšit. Grafiku můžete pořídit na tomto linku.

Jiří Reichl

Česká obec sokolská