Během preventivní akce bylo zkontrolováno celkem 46 řidičů a byl odhalen pouze jeden hříšník, který nadýchal méně než 0,5 promile alkoholu v dechu. Oproti běžným kontrolám, v rámci této akce vzorní řidiči obdrželi od policistů nealkoholické pivo nebo alkohol tester.

V České republice je nulová tolerance alkoholu u řidičů i cyklistů. Tresty za porušení nulové tolerance se odvíjejí od hladiny alkoholu v krvi. Řidičům hrozí peněžitá pokuta a v krajních případech i odnětí svobody.

Míra trestů za alkohol za volantem se v Česku rozlišuje podle naměřených hodnot alkoholu v krvi řidiče:

Do jedné promile: Tento čin se klasifikuje jako přestupek, hrozí vám pokuta od 7000 do 25 000 Kč, 6 trestných bodů v rámci bodového systému a odebrání řidičského oprávnění za alkohol na 6 až 18 měsíců.

Nad jednu promile: Jde o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, uděluje se za něj podmíněný či nepodmíněný trest až tři roky vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.
Pokud odmítnete dechovou zkoušku na alkohol, ve správním řízení si koledujete o pokutu od 25 do 75 tisíc korun, zákaz řízení na 18 až 36 měsíců a 6 trestných bodů.

„Řídím, piju nealko pivo!“ je celorepublikový preventivní projekt, jehož partnery jsou Český svaz pivovarů a sladoven, BESIP a Policie ČR. Projekt je zaměřen na prevenci v oblasti požívání alkoholu před, ale i během řízení dopravních prostředků. Cílem projektu je zvýšit povědomí řidičů z hlediska dodržování bezpečnosti a zákona a připomenout řidičům, že alkohol a návykové látky za volant nepatří.

Alkohol za volant nepatří, a to v jakémkoliv množství. Už v malém množství jsou patrné zpomalovací účinky alkoholu na rychlost reakcí, koordinaci pohybů, úsudek a rozhodování. Velkým nebezpečím je rovněž tzv. zbytkový alkohol.

Monika Pragerová PČR, Územní odbor Kladno