„Jsou to fotografie zachycující z výšky uspěchaný ruch metropole, turistický byznys proměňující město v zábavní park, jeho radosti, smutky, každodenní příběhy i tíživou samotu uprostřed velkoměsta plného lidí,“ představil svou expozici v Kladenském zámku kladenský fotograf.

Zaměřuje se přitom na běžný život, zobrazený na pozadí hry s tvary a barvami, kterou pohled z ptačí perspektivy umožňuje. „Při fotografování mě inspiroval mimo jiné i poetismus Vítězslava Nezvala. Mým cílem bylo pracovat s obrazem podobně hravě, jako to uměl Nezval se slovy,“ podotkl Tomáš Vocelka.

Tomáš Vocelka (*1965) je fotograf a novinář původem ze slezského Krnova. Začínal v regionálních novinách v Krnově a Opavě, poté dlouhá léta působil v celostátní redakci MF DNES v Praze. Nyní fotografuje a připravuje rubriku Foto v internetovém deníku Aktuálně.cz.

Je vítězem významné celosvětové fotografické soutěže Sony World Photography Awards 2021 v kategorii Architektura a design, někdy přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů, a držitelem několika ocenění z Czech Press Photo a z řady dalších mezinárodních soutěží. Od roku 2004 žije v Kladně.

V Kabinetu fotografie Galerie Kladenského zámku bude výstava ke zhlédnutí do 28. května.

Michaela Kodrlová