Antikvartet Dušana Vančury je skupina založená textařem, zpěvákem a kontrabasistou, dlouholetým členem slavného Spirituál Kvintetu, Dušanem Vančurou v roce 1962. Dušan Vančura, zpěvák, aranžér, kontrabasista a pianista, držitel ceny Legenda Nočního proudu ČRo a stříbrné medaile předsedy senátu, byl zároveň autorem řady známých textů nejen pro Antikvartet, ale i pro Spirituál kvintet (Kocábka, Žízeň, Až se k nám právo vrátí, Mlýnský kámen, Batalion, Z Betléma se ozývá, Poutník a dívka), pro bratry Nedvědy (album Balady), pro Františka Nedvěda (pět CD s písněmi jako Kočovní herci, Řemeslo, Jsem tvůj déšť, Devatenáct, Můj zvon, Jablůňka a j.), pro Hradišťan, pro Marii Rottrovou a pro mnoho dalších. Řada z těchto písní je nedílnou součástí repertoáru Antikvartetu Dušana Vančury. 

Skupina byla založena v roce 1962 ve složení Dušan Vančura, Oldřich Ortinský, Vlastimil Marhoul a Rudolf Vespalec na akademické půdě Vysokoškolského uměleckého souboru (VUS) jako protest proti tehdy nově založenému Spirituál kvartetu. Odsud název ANTIkvartet. Její činnost pozastavil přechod většiny členů do zmíněného Spirituál kvartetu (později kvintetu) v roce 1964.

Antikvartet byl obnoven po padesáti letech nečinnosti v roce 2013 ve složení Dušan Vančura, Zuzana Vančurová, Magdalena Jungwirthová a Štěpán Štrupl. Postupně se začal etablovat jako velmi profesionální kapela, která svým příjemným zpěvem, vtipnými glosami a přátelskou atmosférou oživila některé známé skladby Spirituál kvintetu, Františka Nedvěda a dalších.

Po odchodu Dušana Vančury do hudebního nebe převzala otěže Dušanova manželka Zuzana a rozhodla se pokračovat v odkazu svého manžela. Antikvartet přejmenovala na Antikvartet Dušana Vančury, začala intenzivně pracovat na image kapely, výběru skvělých muzikantů a kvalitního repertoáru.

Soubor vystupuje v současné době ve složení: Zuzana Vančurová, která je uměleckou vedoucí a srdcem Antikvartetu Dušana Vančury. Dále v souboru zpívá Magdalena Jungwirthová, ta je hnacím motorem skupiny, stará se také o to, aby byl Dušanův odkaz v jejím podání dobře viditelný. Benjamínkem kapely je Tomáš Vávra, jemuž hudební svět není rozhodně cizí. Objevuje se na muzikálových pódiích i v jiných hudebních uskupeních. Čtvrtým, nezastupitelným členem skupiny, je původně studovaný fotograf, v současnosti profesionální zvukař, baskytarista, zpěvák a absolutní perfekcionista Jiří Mašek.

Skupina je složena ze čtyř hlasů - soprán, alt, baryton, bas. Repertoár skupiny se skládá z vlastních úprav skladeb různých žánrů, otextovaných především jejím zakladatelem Dušanem Vančurou. V repertoáru Antikvartetu Dušana Vančury se tak objevují některé velmi známé songy Spirituál kvintetu, Františka Nedvěda, ale i renesanční díla, lidové písně i soudobé skladby z dílny Johna Lennona nebo Paula McCartneyho.

Antikvartet Dušana Vančury vystupuje napříč celou republikou, v divadlech, kostelích, slavnostech i festivalech. Jeho podání známých spirituálů a dalších známých skladeb Spirituál Kvintetu, Františka Nedvěda aj. je vždy oceněno velkým aplausem a spokojeností návštěvníků. I odborná kritika se vyjadřuje k Antikvartetu Dušana Vančury velmi pozitivně. Hlavní náplní kapely je především koncertování, a to jak samostatné, tak ve spojení se skvělými umělci, jako je například excelentní zpěvačka Irena Budweiserová.

Irena Budweiserová se vždy dotýká žánrů, které jsou jí nejbližší - blues, jazzu, folkových balad, world music a to svým osobitým, energií nabitým stylem podpořených virtuosní hrou kytaristy Jakuba Racka. Antikvartet Dušana Vančury navazuje na odkaz spirituálů, které Vančura textoval a aranžoval pro Spirituál Kvintet i Irenu Budweiserovou osobně. Společně pak vytvářejí nádherný zážitek nabitý silnými emocemi.

Helena Nováková