František Vohradský se narodil v roce 1902 v Motyčíně, kde prožil mládí a delší část svého života, ale překvapujícími se staly jeho starty ve fotbalovém mužstvu rivalské obce – v mužstvu SK Hnidousy. Náhoda v roce 1919 zasáhla do jeho života: Rezervní hnidouské mužstvo se chystalo v nedělním dopoledni pěšky odejít k sehrání fotbalového zápasu na soupeřovo hřiště. Jeden z hráčů nepřišel, ostatní čekali na rozhraní své obce se sousedícím Motyčínem, a aby nemuseli hrát o deseti, vzali s sebou zde postávajícího sedmnáctiletého mladíka. Zápas odehrál pod cizím jménem a ve vypůjčených kopačkách, ale zkušené oko hnidouského funkcionáře rozpoznalo, že ten mladíček nehraje špatně, proto Františku Vohradskému bylo nabídnuto nejen místo v sestavě, ale i členství v klubu.

Taneční v obci Vrdy u Kutné Hory. Manželé Holanovi vedli taneční od roku 1968 do roku 1993.
RETRO: Taneční nabízí eleganci a zábavu. Zavzpomínejte s námi

Tehdy poprvé oblékl černobílý hnidouský dres, ve kterém potom hrál, kromě kratičké přestávky v barvách smíchovské Čechie, do roku 1939, tedy dlouhých dvacet let. Nastupoval, často i jako kapitán, v hnidouském prvním A mužstvu při mistrovských zápasech I. B a I. A třídy Středočeské župy fotbalové, při přátelských i pohárových zápasech, nastoupil i v nejvýznamnějším zápase mužstva „malého“ SK Hnidousy – v demifinále poháru na pražské Letné proti prvnímu mužstvu „železné“ Sparty. Hrával převážně ve středu útoku a dával góly, hodně gólů. Za Hnidousy jich vstřelil víc jak pět set; byl postrachem soupeřových brankářů. V pohárových zápasech několikrát také rozvlnil síť mužstva SK Motyčín, což mu nemohli zapomenout jeho motyčínští sousedé a kamarádi. S přibývajícím časem se stal legendou hnidouské kopané.

Po sloučení obcí Hnidousy a Motyčín v roce 1949 v obec Švermov, kdy se následně sloučily oba zdejší fotbalové oddíly v jediný oddíl s názvem Sokol Švermov (předchůdce dnešní švermovské TJ Baník), Vohradský se odstěhoval do Pcher. Ač už byl ve fotbalové penzi, tak na kopanou nezanevřel; ještě nějaký čas působil především jako trenér mužstev pcherského Baníku.

Přestože se ve své době stal fotbalovou legendou svého klubu, tak dnes je, a to nejen ve Švermově, zcela zapomenut. Dne 9. října – uběhlo 50 let od jeho úmrtí.

Autor: Miroslav Oliverius

Milan Šumný na Spartathlonu.
Obrovský úspěch! Milan Šumný z Buštěhradu si doběhl pro bronz ve Spartathlonu