Následoval pietní akt u pamětní desky ve Ctiborově ulici na budově Centrálu. Tato pamětní deska připomíná 1623 osob židovského původu, které byly z tohoto místa odvezeny ve dnech 22. a 26. února 1942 ve dvou transportech označených „Y“ a „Z“. Nevrátilo se jich 1502.

S krátkým projevem vystoupil předseda Pražské židovské obce František Bányai a Radek Hejret. Oba zdůraznili, že se nesmí zapomínat a že nestačí připomínat, ale také aktivně vystupovat proti všem projevům antisemitismu, nenávisti, xenofobii a rasismu. Radek Hejret ještě ve svém projevu informoval, že se blíží židovský svátek Purim a vyzval přítomné, aby při této příležitosti vymysleli nějaký dárek pro seniory Hagiboru.

Pak se účastníci vydali s rozsvícenými svíčkami k židovské hvězdě, která byla nainstalována u příležitosti 80. výročí transportu židovských spoluobčanů z našeho regionu. Židovská hvězda symbolicky připomíná zavražděné, kteří se domů již nevrátili. Studenti opět vystoupili s krátkým kulturním programem, byly položeny kytice, žluté růže, zapálené svíčky a zazněla jména těch, kteří se nevrátili. Za ČsOL Kladno kytici položila předsedkyně Eva Armeanová, svíčky zapálili manželé Miroslava a Stanislav Čížkovi.

Pietní vzpomínku slovem provázela Gabriela Havlůjová z Magistrátu města Kladna. Poklonit se památce zavražděných židovských spoluobčanů přišli zástupci spolku PATRIA, Spolku odboje, kladenských legionářů, Církve československé husitské, sokolové a místní občané. Poděkování patří všem, kteří nezapomínají a zvláště studentům Gymnázia Kladno za jejich doprovodný program.

Eva Armeanová, předsedkyně ČsOL Kladno