On-line ke koronaviru najdete ZDE

Tady byl napojen na mimotělní oběh ECMO. Ten nasává krev ze žilního oběhu, okysličuje ji a vrací zpět do tepenného oběhu. Vzhledem k jeho vážnému stavu byl jako první pacient v České republice vybrán pro podávání experimentálnho léku remdesivir. "Měl být mrtvým číslo 1 v České republice," řekl tehdy ošetřující lékař Jan Balík.

Remdesivir mu byl intravenózně podáván po dobu deseti dnů. V úterý 14. března večer zveřejnila Všeobecná fakultní nemocnice na svém facebookovém profilu krátké video, ve kterém taxikář Robert děkuje zdravotníkům za jejich péči. Je sice stále slabý, ale evidentně v lepším zdravotním stavu.

Remdesivir dostal první pacient ve Všeobecné fakultní nemocnici. Podává se nitrožilně.
Remdesivir zabral. Stav experimentálně léčeného muže se výrazně zlepšil

„Prostě tihle lidé jsou opravdu andělé. Opakuji, andělé. Obdivuju je, jak riskujou, dennodenně nastavují svůj krk, přitom vědí, jak je to nakažlivé, a jdou do toho. Třeba mají doma rodiny, děti a stejně tady dělají svojí práci,” říká zjevně dojatý Robert se slzami v očích z nemocničního lůžka.

Všem moc děkuji

„Každou chvíli se mě někdo ptá, jestli něco nepotřebuju. Pořád mě někdo přikrývá, krmí mě tady,” oceňuje starostlivost personálu hned v úvodu videa.

„Těm lidem, co mi pomáhají, bych chtěl vzkázat, že jim hrozně děkuju, všem. Že si toho moc vážím, že mě z toho dostali, že to dokázali. Že to nevzdali, že jsem prostě tady. Za to jsem moc šťastný,” děkuje pacient.

Antivirotikum remdesivir mělo původně sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu. Epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru. Jeho nasazení proti koronaviru je novinkou. Naděje v něj vkládá i Světová zdravotnická organizace. Lék vyvinul v americké firmě Gilead Sciences tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. 

Profesorka Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky v Thomayerově nemocnici.
Dorazila ji nespravedlnost, promluvila lékařka o mrtvé zdravotní sestře

Ke konci dubna bude podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v Česku asi deset tisíc pozitivně diagnostikovaných případů covid-19, seniorů bude asi 25 procent. "O nemoci stále víme strašně málo, proto přednáším predikce vždy s pokorou. Získali jsme ale čas na přípravu lůžkové péče," řekl dnes ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek s tím, že v následujících týdnech neočekává eskalaci situace. 

Podle předsedy České společnosti anesteziologie a resuscitace a intenzivní medicíny Vladimíra Černého je pro infikované pacienty k dispozici více než čtyři tisíce lůžek. Upozornil také, že na koronavir stále neexistuje lék. "Žádná z léčby není označena za spolehlivě efektivní. Týká se to i remdesiviru - ze sta pacientů byl účinný pouze u 68."

Dočasná odběrová ambulance v Thomayerově nemocnici
Místo léků plazma s protilátkami. V Thomayerově nemocnici chystají novou léčbu