Důkazem toho jest skutek, který předvedl fotbalista juniorského výběru Mladé Boleslavi Lukáš Plucha. Boleslavští mladíci hostili před týdnem ty z pražské Dukly, v závěrečné fázi utkání vedli 3:1, když se jim naskytla příležitost duel definitivně rozhodnout.

Do vápna totiž pronikl Plucha, autor dvou branek Mladoboleslavských, prosmýkl se kolem jednoho z dukelských hráčů, načež se poroučel k zemi. Rozhodčí nezaváhal ani chvilku a nařídil pokutový kop.

Hosté sice protestovali, ale zdálo se, že k penaltě skutečně dojde. Jenže v následujících vteřinách se vše změnilo. Poté, co si Plucha s hlavním rozhodčím vyměnili pár slov, následovala totiž místo pokutového kopu žlutá karta pro autora dvou branek z předchozího průběhu utkání.

Celé akci přihlížel zpoza hrací plochy i David Vavruška, někdejší kouč Příbrami, Teplic či Liberce, s nímž vyhrál i český pohár, a v současnosti trenér právě mladoboleslavské devatenáctky a také mentální kouč. A vše natočil na video.

„Proč ji dostal?“ divil se jeden z fanoušků, když viděl, jak sudí tasí žlutý kartonek. „On jako řekl, že nebyla?“ přidal se další. „Jako chápu, že fair play, teď je hrdina pro tu Duklu, ale pro nás ne…“ nahlíželi na to z pozice fandů.

To Vavruška hráčovo jednání ocenil. „Za sebe ti gratuluji k tvému rozhodnutí. Ne za sebe, ale za tebe a za celý náš tým. Připravil jsi nám všem totiž lepší budoucnost,“ pochválil Pluchu.

Jiní by si z hráče, který možnost ve fotbale ceněného hattricku a definitivního rozuzlení zápasu vyměnil za fair play, mohli vzít příklad.