Začínal v mládežnickém věku a fotbal hrál v oficiálních soutěžích mužů (nikoli starých pánů) do pětasedmdesáti let.V té době nastupoval proti hráčům o více než dvě generace mladším a byl nejstarším hrajícím fotbalistou v celé České republice. Tento údaj by měl možná i patřit do Guinessovy knihy světových rekordů.

Jako aktivní hráč sice před třemi lety skončil, ale fotbalu zůstal přesto věrný. V současné době pracuje jako trenér přípravky Libušína a zároveň i fotbalový funkcionář na Okresním fotbalovém svazu i Unii sportu za okres Kladno.

"S fotbalem jsem chtěl jako hráč skončit v minulosti nejméně pětkrát, ale vždy to dopadlo tak, že jsem na zeleném trávníku stejně znovu nastoupil k dalšímu zápasu. V posledním období své hráčské kariéry jsem se dostal z nejnižší soutěže o dvě třídy výše do okresního přeboru a teprve tam v týmu Novo Kladna jsem definitivně skončil. Ve svém vůbec posledním oficiálním zápase se mi dokonce podařilo vstřelit branku a to po deseti minutách pobytu na hřišti." vzpomíná Jan Abrham.

Jeho fotbalová kariéra je neuvěřitelná. Odehrál v několika oddílech okolo čtyř tisícovek zápasů, většinou v obraně. Ještě hodně dlouho před koncem hráčské kariéry začala i jeho kariéra trenérská. Dlouhý čas současně hrál a zároveň působil jako trenér. Je držitelem druhé nejvyšší trenérské licence.

"Z hráčů, které jsem trénoval to asi nejdále dotáhl současný trenér divizního áčka mužů SK Kladno Honza Pejša, který v minulosti kopal nejvyšší soutěž v Opavě a Budějovicích," říká muž, který se kdysi mimo jiné úspěšně věnoval i automobilovému sportu a jeho čtvrté místo na mistrovství Československa v Branně orientačních závodech je rovněž velkým sportovním úspěchem. Díky fotbalu a své neuvěřitelně dlouhé hráčské kariéře se dvakrát objevil i na televizní obrazovce.

Fotbal, ale není jediným sportem, kterému se Jan Abrham i v pokročilejším věku věnuje.

V pětasedmdesáti letech pokořil nejtěžší sjezdovku v Evropě

Tím druhým sportem je alpské lyžování.

"K lyžování jsem se dostal přes syna, který se v minulosti tomuto sportu věnoval soutěžně. Účastnil se řady závodů a byl to talent. Jeho nevýhodou bylo, že jako Středočech nemohl trénovat tolik, jako chlapci, kteří žijí v horských oblastech." vysvětluje pan Abrham. a pokračuje: ,,Já s lyžováním pořádně začal někdy v 80. letech. Udělal jsem si instruktorské i trenérské zkoušky a poté jezdil jako instruktor na školní lyžařské výcviky. Na ty jezdím i v současné době pravidelně několikrát do roka."

Kromě toho Jan Abrham organizuje jako pořadatel i lyžařské zájezdy pro dospělé i celé rodiny do Itálie a Francie. Jako lyžař se může pochlubit dalším unikátním úspěchem.

Bylo mu tehdy 75 let, kdy jako jeden z mála Čechů sjel nejtěžší sjezdovku v Evropě - La Coni ve Francii. Ta je přitom tak náročná, že se na ní ani nejezdí závody Světového poháru nejlepších profesionálů a dokonce se na ní ani nedostane žádná technika, které by ji mohla upravit.

"Prvních asi 400 metrů sjezdovky La Coni má spád 48 stupňů. Když jsem je jel, téměř jsem škrtal rameny o svah." vypráví zcela unikátní senior Jan Abrham z kladenského Švermova, kde má také v provozu už dlouhou dobu vlastní soukromý lyžařský servis i půjčovnu.

Jan Abrham

Narozen: 18. června 1941 v Kladně

Bydliště: Kladno-Švermov

Stav: ženatý, manželka, 2 synové, 4 vnoučata

Starobní důchodce, stále pracuje jako údržbář v Domově pro seniory

Koníčky: fotbal, lyžování

Luboš Hora