Testy se tradičně skládaly z fyzické a teoretické roviny. Jeden z nejlépe hodnocených soudců uplynulé sezony, jenž řídil i derby pražských S, přiznal, že v teorii ze 40 otázek dvakrát klopýtl. Do jeho dobrého hodnocení se však zaváhání nepromítla.

„Hra míčem bez kopačky je nebezpečná hra vůči vlastní osobě a za to se nedává žlutá karta, a mezinárodní fotbalová federace oznamuje změny pravidel vždy k prvnímu červenci,“ přiblížil Adam správné odpovědi na otázky, v nichž se mýlil.

Netrénovaní si neumí představit, že by měli splnit rozhodcovské fyzické testy. Tradičnímu Cooperově testu – běhu na 12 minut s časovým limitem, bylo odzvoněno už před lety. Teď UEFA po arbitrech požaduje víceméně rychlostní vytrvalost. Adam se připravoval tři týdny.

„V první fázi jsem běhal a jezdil na kole v horském terénu. Vždycky odpoledne jsem zmizel rodině,“ popsal první týden. V dalších dvou běžecké úseky zkracoval. Testy pak zvládl levou zadní.

Za 25 minut museli soudci uběhnout 24 sprintů dlouhých 150 m a vždy se museli vejít do 30 vteřin. Jeden horší čas se promíjel. To platilo i ve druhé disciplině, která obsahovala šest 40 m sprintů do šesti vteřin s minutovou pauzou.

„Pro mě je takováto forma testů lepší než Cooper,“ přiznal 33letý Adam, jenž stále čeká na zařazení na mezinárodní listinu. Velké šance si ale nedává. „Všechna naše místa jsou dlouhodobě obsazena,“ konstatoval s tím, že se jako špičkový soudce Gambrinus ligy nasaje atmosféru pohárových duelů alespoň jako čtvrtý rozhodčí. Třeba ve středu ho v Moldavsku čeká odveta druhého předkola Evropské ligy mezi FC Iskra Stali Rybnita – Černo more Varna (0:1).

Jiří Adam je v české soudcovské elitě dlouho jediným Kladeňákem. Vidí šanci, že by se na listinu mohl v nejbližší době dostat další ze soudců našeho regionu?

„Ve třetí lize je Petr Blažej. Věřím, že by se mohl prosadit. Pískat umí a navíc je slušný, což dnes není na závadu. Náš šéf Macela vrátil rozhodcovskému řemeslu v nejvyšších soutěžích lepší pověst. Chyby ale budou vždy, těch se nikdo nevyvaruje,“ dodal Adam, jehož pětiletý syn hraje mezi nejmenšími nadějemi SK Kladno.

„Nepřeji si ale, aby z něj byl rozhodčí. Alespoň někdo by měl být z naší rodiny normální,“ se smíchem připomněl, že také jeho otec byl prvoligový soudce, i když hokejový.