Právě z našeho okresu jsou také největší favorité soutěže. Ten možná největší – SK Slaný – odstartuje až v neděli derby utkáním s nově se tvořícím týmem FK Brandýsek, jenž nahradil Slavoj Koleč.

Zatímco Slánští přes léto udělali změny hlavně ve vedení, stabilizovali kádr a jeho mladíci v přípravě přehrávali pod vedením nového kouče Hořejšího rychlostí všechny celky včetně přeborových Velvar, Koleč řešila ještě tento týden závažnou potíž. „Do Slaného jsme málem neodjeli, byli jsme bez legitimací. Na ministerstvu vnitra se zadrhlo zrušení Slavoje Koleč, takže jsme nemohli hráče nechat do Brandýsku přestoupit. Naštěstí se vše stihlo, skoro na poslední chvíli usmívá se sekretáře FK Brandýsek Jan Zatloukal, jehož tým nakonec udržel střelce Vaňka, jenž koketoval s přestupem do Lidic, a dotáhl příchod zkušeného Zdeňka Tichého ze Hřebče.

Slánští jsou čtenáři Deníku považováni za největší favority skupiny A a rádi by také postoupili. „Nezastírám, je to náš cíl. Tým má na to, aby se dál zlepšoval, je zatím hodně pracovitý a nechá se ukočírovat. Ale konkurenty máme, třeba Vraný,“ uznává trenér Jiří Hořejší, který Brandýsek jako lehkého soupeře nebere. „Je to nový tým a bude chtít něco dokázat. Také se trochu bojím, aby moji hráči nepodlehli nervozitě,“ říká Hořejší.

Jestli zápas Slaný – Brandýsek bude z kladenského pohledu vrcholem nedělního programu I. B třídy, pak v sobotu čeká také jeden šlágr. Vítěz loňského ročníku soutěže – Sokol Lidice, který postup odmítl, přivítá na domácím trávníku nováčka – Sokol Doksy. A kdo fotbalu v okrese rozumí, je mu jasné, že tenhle nováček o záchranu rozhodně hrát nebude. Spíš o postup. „Takhle to necítím, nějakou nováčkovskou daň asi zaplatíme. Ale druhé housle hrát nechceme,“ tvrdí kouč Jiří Škvára, které se ovečky připravoval i psychicky. „V minulé sezoně porážky skoro neznali, to se teď může změnit. Hlavně na hřištích soupeřů to bude náročné, také je tam spousta derby. První hned v Lidicích a to jsem si moc nepřál,“ přiznává Škvára, jenž si přeje, aby případné vyhrocené utkání, kde se řada hráčů dobře zná, udržel na opratích rozhodčí. „Snad to bude pěkný zápas, přijde asi hodně lidí,“ dodal lodivod nováčka, kterého trápí zranění Junka. Určitou slabinou Doks by mohl být konec aktivní kariéry brankáře Josefa Zlaty. Ten zůstal jen jako kouč gólmanů a Škvára na něho prý hodně při výběru na sobotu Možnosti má dvě: Pelce či Hájka.

A domácí? Těm bylo v létě jasné, že s věkově dost pokročilým kádrem do vyšší soutěže postoupit nemohou, a tak posilovali hlavně o mladíky – Kovaříka z Nova, Lešku ze Satalic, Nováka ze Žehrovic (patří Kladnu). Navíc se vrátil Michal Puverle a uzdravil se Tomáš Häckl. „Hodně jsme to omladili, víme proč,“ hlásí hrající kouč Jaroslav Topka. Ten stejně jako Škvára přiznává, že by na úvod bral možná někoho jiného. „Ale co můžeme dělat, každopádně půjde o těžký zápas. Soupeř je výborný v záloze a vepředu hraje skvěle Mošnička. A slabiny? Snad na nějaké přijdeme během utkání,“ usměje se, který by bral tři body. „Hrajeme doma, takže bych rád. Nicméně třeba bude lepší protivník a vyhraje on,“ uzavřel.

V dalším utkání se ambiciózní tým Sokola Vraný vydá do Senomat. Nový vranský kouč Karel Grabmüller je v dobré náladě, jeho mužstvo ve středu zvládlo dodatečnou generálku proti celku I. B třídy Litoměřicka – Hrobcům, které deklasoval 8:1. Pět gólů dal staronový útočník Michal David, do týmu se také vrátili Švácha, Maliňák, Kincl a nově se zapojil záložník Mrvík. „Byl to velice dobrý příslib pro soutěž,“ pochvaloval si Karel Grabmüller.
Zato braškovský kouč Jaroslav Želina má před nedělním mačem s Tuchoměřicemi vrásky na čele. Sice se mu povedlo přivést kvalitního stopera Pokorného z Německa (který ale zatím nemá vyřízenou transferkartu), ale přišel o mladého Dudu (Velká Dobrá). Také dotáhl přestupy bratrů Maňkošů a Tichého. „Jenže z kádru mám torzo. Zdaleka jistý není start Nachtigala, Přerosta, Fridricha, Tichého a Bacha, to už pořádná síla,“ lamentuje Želina, který tak bude muset dát větší prostor mladíkům.