Po postupu tria Hostouň, Hřebeč a Velká Dobrá se zdá, že favorité zůstali dva: už loni silné Velvary, které se po pádu konkurenčního Dynama Nelahozeves posílily ještě víc, a Loděnice tradičně disponující spoustou výtečných fotbalistů.

„Jsem si ale jist, že se někdo ještě objeví. Vždycky to tak je,“ usmívá se předseda a trenér Velvar v jedné osobě David Vedral.
S jeho názorem se ztotožňují ovšem i ostatní kluby.

Velvary: Mašek nezůstane

Velvarští skutečně svůj kádr posílili. Po letech se vrátil šikovný Jehlička (Admira), z Vyšehradu získal Vedral Velčovského, z Nelahozevsi přišli stoper Dubský, kanonýr Pekárek a další navrátilec Mašek. Exligista ale bude hrát prý jen v úvodu proti Stochovu, pak odejde do nižší soutěže (zřejmě Ďáblice).
Oslabením je hlavně odchod stopera Moravce (Mělník) a Zavadila (Byšice).

Lidice vsadily na mladé

Černým koněm budou Lidice, které uhájily před dotírající Hostouní kanonýra Falouta, do stopera se jim vrátila zkušenost v podobě Štiky (návrat ze Strašecí), pomalu to zkouší Pavelec (byť kolena stále bolí) a hlavně dorazilo několik mladíků, kteří poněkud postarší lidickou krev rozředí. Z Bělče dorazil Kochlefl, ze Sparty Kladno brankář Hrdlička, z Kročehlav Maroušek a z Buštěhradu L. Nachtigal.

Doksy, velká neznámá

Doksy jsou skutečně zajímavým účastníkem. V létě tady skončilo několik hráčů a jiní jsou po aféře z posledního kola minulého ročníku I. A třídy takzvaně OUT. Disciplinární trest stihl kromě Martina Škváry i Junka, Steckoviče, Studeného i kanonýra Větrovce, který je ovšem podle činovníků SK bez viny (plastovou láhev po rozhodčím v Kníně nehodil údajně on, ale tehdejší spoluhráč Vondrák). Rozhodne se 30. srpna.

Když přičteme odchody Buranta (Hostouň), Křivánka (Hřebeč), Moce (Novo), Vondráka (Pchery) i Svobody (návrat do Prahy), je kádr úzký.
Doksy získaly alespoň Maříka z Vinařic a Bláhu z Bratronic, Družec jim pak na čtyři utkání do návratu Steckoviče pustila stopera Blažka.

Hlavně se nenervovat

Trochu v pozadí se krčí Braškov. Možná ještě teď oddechuje po hektické jarní záchraně a přece jen se trochu vyzbrojil. Už dávno bylo totiž jasné, že přijde o střelce Tichého (Unhošť) a Přichystala (návrat do Kunratic, KP). Do Červeného Újezdu se vrátil Pospíšil. Vedení Sokola však získalo navrátilce Milana Maňkoše z Velkého Přítočna a stojí i o bráchu Petra. Dotáhlo příchod Noska z Dobré, pokračovat bude i Říha (Dubí), v jednání je Hodek z Kabla.

Novo si musí počkat

Novo je po dlouhé době prvním týmem přímo z Kladna, který si zahraje krajskou soutěž dospělých. Jenže si musí počkat, jeho první duel v Mutějovicích byl včera odložen. Hřiště Chmelařů je po středečním nočním dešti nezpůsobilé. Novo tak odstartuje až za týden doma s Lidicemi.

„Je fajn, že se ve městě konečně bude kopat vyšší soutěž, myslím, že lidé to přivítají. My hlavně nechceme udělat ostudu a sestoupit,“ přeje si kouč Nova Pavel Filip, jenž do soutěže vstoupí s asi nejmladším mužstvem, jež si piplá.

Stochov: Hlavní je derby proti Lánům

Zbývá ještě Stochov. Historický postup, byť z druhého místa, si tým užil. Teď tvrdě pracuje na tom, aby v soutěži nevyhořel. „Ale v přípravě jsme poznali, jak to bude těžké a že budeme muset hrát hodně zezadu. Třeba Hostouň nám předvedla, že je fotbalově někde jinde,“ uznal Rostislav Grígel.
Mužstvo se vůbec neposílilo, spíš naopak. Kvůli zranění skočil kariéru Petr Rajgr a stal se koučem Stochova. Hrát nebude už ani Jaroslav Charvát (Mšec) a zraněný je stoper Josef Andrle.

Tým nejvíce spoléhá na výtečného tvůrce hry Milana Hampela (dříve Nové Strašecí) a nestárnoucího střelce Jana Šubina.

A co ostatní?

Co se týče mimokladenských týmů, nejlépe by na tom měla být skutečně Loděnice. Nemůže sice naplno počítat s podhrotovým útočníkem Grauem, ale jinak je kádr téměř nezměněn – a tedy plný výtečných fotbalistů.

Druhý celek z Berounska – Hýskov, posílil o zkušeného beka Choce z Českého lva, trápí ho ale zranění jiných zadáků – Frajera a Křesťana. Cílem tady bude zřejmě záchrana.
A Rakovnicko?

V Mutějovicích přišli o střelce Kozáka (Jesenice), ale přišel střední záložník Roubík z SK Rakovník. A hned se uvedl v přípravě jedním hattrickem.

V přípravě se vedlo Lánům, a to i proti tabulkově silnějším protivníkům. Kádr se přitom nijak nezměnil. Výborná je záloha v čele s Dvořákem (syn kouče), šutérem číslo jedna je Reichl.

Bránov sice opustil zkušený exligista podzemský a trenér Bedřich Koch, ale jeho nástupce Jiří Týče v čele s novým výborem udrželi šikuly z Králova Dvora (Dochtor, Šindelář) a zase budou kousat.

Z Prahy západ jsme zachytili jedinou zásadní informaci. Tuchoměřice přišly o svého nejnadanějšího fotbalistu Hrebíčka, jenž zamířil do divizní Přední Kopaniny.

Mnohem více o startu I. B třídy, skupiny A, se dočtete v sobotním vydání Kladenského deníku (27.8.)