„S trenérem Bustou jsme jednali několikrát. Původně měl nastoupit k novému vedení jako hlavní kouč, ale když společnost SAT-AN do fotbalu nevstoupila, vše na chvíli zhaslo. Chtěli jsme Zbyňka i potom, ale mezitím uvolnil člověka, který mu měl pomáhat s jeho hotelem na Karlštejnu a tím pádem odsud nemohl odejít. Čekali jsme do konce letní rekreační sezony,“ vysvětlil změnu sportovní ředitel SK Kladno Eduard Novák.

Ten dosud mužstvo vedl v ČFL s asistentem Miroslavem Chadimou, ale Kladnu se v soutěži přestalo dařit a navíc se Novák musí starat i o spoustu věcí právních, ekonomických a dalších spojených s chodem klubu. „Už nebylo vyhnutí, ale od jsem začátku avizoval, že moje setrvání na trenérské lavičce je volbou ekonomickou,“ dodal Novák.

Podle něj se v aktuálních výsledcích týmu (čtyři porážky v řadě) promítá i současná situace SK, kdy po letech profesionálního fungování přešel na amatérismus. „Část kádru, která byla zvyklá si fotbalem vydělat peníze, je na tom složitě. Musí si hledat zaměstnání a tenhle přechod je těžký. Druhá část kádru, tedy ani ne dvacetiletí kluci, zatím peníze fotbalem nevydělávali, ale zase jsou příliš mladí na to, aby v ČFL zářili. To bychom od nich chtěli příliš,“ míní Novák, podle něhož jsou na tom ostatní mužstva lépe.

„I oni jsou amatéry, ale jsou na to zvyklí. Je pro ně normální, že mají práci a po ní jdou na trénink či zápas. I u nás si fotbalisté něco vydělají, ale pouze prémie za vítězství. A ta jim teď chybí,“ ví ředitel.

Špatně vidí do budoucna situaci v celém českém fotbale, kde podle něj je peněz málo a může být ještě hůř. Dokonce je přesvědčen, že řada mužstev ze II. ligy postupně přejde na poloprofesionální či dokonce amatérské podmínky.

„Sehnat hromadu peněz na fotbal od firem na Kladensku je moc obtížné. To mi může každý věřit. Zpočátku se ještě dařilo, ale teď na podzim poznávám, že je vše trochu jinak. Klub není ve formě a řada lidí se projevuje tak, jací doopravdy jsou. Člověk aspoň pozná charaktery,“ hořce se usmál Eduard Novák.

Někteří fanoušci i odborníci nabízejí řešení, Nováka by rádi viděli na odchodu z klubu. „My (současné vedení) od toho nakonec budeme muset odejít. Je to pro nás i teď velmi těžké vše od mládeže po dospělé ufinancovat. Já s mým odchodem nemám problém. SAT-ANu jsme také vyšli vstříc ve všem, co po nás v létě žádal, ale nakonec klub převzít nechtěli,“ dodal ředitel.