Prosadit se v obrovské konkurenci snímků z celého světa není jednoduché. Černého dokument nejprve uspěl v jednom ze sedmnácti regionálních kol festivalu v Liberci, aby v milánské finále soutěžil v kategorii Fotbalové hvězdy. Tam získal hlavní cenu!

„Je to obrovský úspěch a co se týče mé současné éry, kdy se věnuji hlavně dokumentům, tak určitě můj vrchol. Nechci přehánět, ale i lidé v Itálii říkali, že to je jako dostat Oscara za dokument,“ říká Otakar Černý.

Ten po odchodu do důchodu zůstal s Českou televizí spjatý a věnuje se právě dokumentům se sportovními hvězdami. Začínal tam, odkud pochází, tedy krátkými filmovými ztvárněními osudů jemu blízkých Kladeňáků Stanislava Bacílka, Jaroslava Jiříka nebo prvního kouče Jaromíra Jágra – Karla Berana. Předloni s rozhodl, že osloví nejlepší hráče silné české fotbalové generace z přelomu 20. a 21. století.

A začal tím nejslavnějším, Pavlem Nedvědem.

Držitelem Zlatého míče, legendy a dnes už člena úzkého vedení Juventusu Turín.

„Jak už název filmu napovídá, zaujal mě jeho osud. Osud obyčejného kluka z vesnice, který se nejen talentem, ale i poctivostí dostal s fotbalem na největší světové stadiony. K tomu zůstal skromný a kamarádský,“ vypráví Černý, podle něhož bylo i samotné natáčení s Nedvědem v Turíně skvělé. „Byl přesný, vstřícný. Vše fungovalo do chvíle, když jsme začali natáčet v klubové síni slávy. Tam se na něho vrhli fanoušci a pokračovat jsme mohli až poté, co se všem podepsal a prohodil s nimi pár vět. Je v Itálii neskutečně populární, ale zároveň k němu chovají obrovskou úctu a když něco řekne, staví se ostatní pomalu do pozoru,“ vysledoval sportovní televizní doyen.

Černého dokument Pavel Nedvěd a jeho osud, v němž osudy světové hvězdy komentují i kamarádi, spoluhráči či trenéři Tomáš Peček, Jiří Šnajdr, Karel Krejčí, Dušan Fitzel, Karel Poborský, Vítězslav Lavička, Vladimír Šmicer, Dušan Uhrin st. a Zdeněk Zeman, se teď bude vysílat i na jiných místech planety. Zájem o něj projevily ruská a čínská televize, i jedna lokální italská. „Rád bych, aby se mi povedly ještě další snímky o téhle skvělé generaci. Jeden vznikl o Janu Kollerovi, chtěl bych natočit i další s Karlem Poborským a Vladimírem Šmicerem. Snad se to povede,“ věří Otakar Černý.