Na pobřeží Baleárského moře přijelo šestnáct reprezentačních celků mužů a pět týmů žen v plážovém fotbalu, přičemž v obou kategoriích mělo Česko zastoupení. Muži absolvovali tradičního pavouka (vítěz postupoval, poražený hrál pouze o umístění), ženy odehrály klasický turnaj.

Češi bohužel dostali na začátek Bělorusko, což je jeden z nejlepších týmů v Evropě. Sice vedli 4:2, ale: "V poslední třetině soupeř vyrovnal a v prodloužení jsme padli," smutně konstatoval vedoucí týmu, jinak  kanonýr fotbalového Nového Jáchymova z Berounska Jan Morstein. Český celek nakonec skončil na dvanácté příčce. Vítězem turnaje se stalo Rusko, které ve finále porazilo domácí Španělsko.

Ve světovém žebříčku jsou naši reprezentanti třiatřicátí, v evropském pak dvanáctí. "U nás se sice beach soccer liga hraje, ale ti nejlepší jsou vázáni smlouvami a jejich klub je na reprezentační akce podobného typu pouštět nechce.

Proto jezdí mladší kluci z nižších soutěží a tím se vychovávají nový hráči i pro reprezentaci," podotkl Morstein. Na Pyrenejském poloostrově vedl mladý český celek kapitán Filip Vyhnal, který hraje velký fotbal v pražské I.  A třídě za Slivenec. Většina hráčů se rekrutuje právě z klubů v hlavním městě.

Také družstvo děvčat si muselo vystačit s hráčkami nižších soutěží. Například beach Sparty či Slovácka holky vůbec nepouští.

Češky hrály ve skupině se Švýcarskem, Anglií, Ruskem a Španělskem. V prvním utkání porazily Angličanky 8:4, v dalších zápasech však padly takže skončily poslední. Paradoxně pak Anglie postoupila z prvního místa do San Diega! 

Zajímavostí je, že naše hráčka Veronika Pilousková se stala s dalšími dvěma hráčkami nejlepší střelkyní turnaje (5 branek).

Naštěstí beach soccer má u nás velký potenciál a Fotbalová asociace české republiky ho podporuje.