Ve finále proti sobě stáli dva synové velkých sportovních legend. Na straně Trenčína obrovský talent a nejlepší hráč turnaje Lukas Demitra, jehož táta býval jedním z nejlepších hokejistů světa. Za pražskou Slavii zase nastupoval Jiří Šmicer junior. 


Tým Demitry ztratil ve finále proti slávistickým bojovníkům náskok 3:1 a rozhodl až penaltový rozstřel. I v něm chalani zpod Trenčianského hradu odmítli v páté sérii rozhodnutí, ale v osmé přece jen uspěli a na stadionu SK Kladno vypukla i před zraky reprezentačního kouče U15 Baráka (otec nové posily Udine) obrovská radost.


„Já myslím, že celý turnaj byl super a cítili to tak všichni. Úžasný dojem ve mně nechaly hlavně mančafty Ostravy, Brna a Trenčína. Neustále nám děkovaly a chválily, což je samozřejmě fajn,“ usmíval se sekretář mládeže SK Jaroslav Želina, který měl na starosti vše podstatné. „Ale v rozhovoru pro Českou televizi jsem měl trochu trému a zapomněl poděkovat všem mým spolupracovníkům, sám bych neměl naději to zvládnout. Takže to aspoň takhle napravím,“ usmíval se unavený Želina. 


Turnaj byl jinak hlavně pod křídly Romana Šroby, šéfa sportovní komise města Kladna, který se poslední dobou snaží klubu pomáhat, co to jde. 
I díky němu dorazily do Kladna opět opravdu elitní týmy. Kromě finalistů i třetí Baník Ostrava, čtvrtý německý Chemnitz, pátá Sparta, ale i Zbrojovka Brno s Duklou Praha. 


A domácí Kladno? Tým velezkušeného kouče Miroslava Vosyky, snad nejdéle sloužícího trenéra v klubu (je tu víc než čtyřicet roků!) skončil šestý. Poprvé si na vlastní kůži vyzkoušel, co ho čeká za pár týdnů, protože jeho předchůdci mu zařídili postup do nejvyšší žákovské soutěže. 


Pro kladenské kluky to nebylo jednoduché. Někteří ještě kvůli dovoleným chyběli, mužstvo si těžko zvykalo na velké hřiště hlavního stadionu. I proto ve skupině padlo se Spartou (hrál za ni ještě nedávno kladenský talent Zábranský 0:11 a v boji o 5. místo 0:6. 


Na druhou stranu v ostatních duelech byli Kladeňáci úspěšnější. S Duklou ve skupině padli brankou v poslední minutě 1:2, ale druhé den jí prohru vrátili (1:0). Vyrovnaný zápas sehráli i se Slavií ve čtvrtfinále (0:2). „Pro ně to byla fakt dobrá zkušenost. Byli trochu vyvalení ze jmen soupeřů i velikosti stadionu, ale zaslouží pochvalu,“ pokyvoval uznale hlavou Želina. 


Ten si nakonec užil i ovace zaplněného stadionu SK při vyhlášení, kdy mu poděkoval Roman Šroba. „Jako hráč jsem po ovacích na SK toužil a dočkal jsem se v padesáti. Před nastoupenou jednotkou a rozvinutou zástavou,“ vtipkoval bývalý výborný útočník a dnes trenér Braškova (I. B třída). 
My dodejme, že z turnaje připravila reportáž i Česká televize v čele se svou legendou, Otakarem Černým starším. Vidět ji můžete ve čtvrtek v pořadu ČT Sport – Sport v regionech. 

Konečné pořadí turnaje: 1. AS Trenčín, 2. Slavia Praha, 3. Baník Ostrava, 4. Chemnitzer, 5. Sparta Praha, 6. SK Kladno, 7. Zbrojovka Brno, 8. Dukla Praha. 

Nejlepší hráč: Lukas Demitra (Trenčín). Nejlepší brankář: Luis Lungwitz (Chemnitz). Nejlepší střelec: Denis Alijagič (Slavia). Nejlepší hráč Kladna: Adam Kováň.