Leccos může naznačit, avšak zdaleka ne rozhodnout, derby mezi kladenským Novem a Slovanem. První jmenovaný bude hrát na svém trávníku v nezvyklém termínu. Na tradiční nedělní dopoledne zapomeňte, úvodní hvizd rozhodčího zazní úderem sobotní sedmnácté hodiny.


Oba soupeře přivedou na pažit s kapitánskou páskou brankáři. Nad hostujícím Miroslavem Macíkem ale visí malý otazníček. „Něco jsem chytil, asi angínu. Mám teploty," prozradil dva dny před utkáním s tím, že když se naskytla šance hrát baráž, tak by ji rádi využili.

„Zkusit se má všechno, že bychom ale tlačili na pilu, to ne. Necháme to osudu," prohlásil gólman a dodal, že jim schází střední generace. V kádru totiž mají starší kluky a mladíky dorosteneckého věku. „Mladé obdivuji, protože za víkend odehrají dvě utkání," řekl. To se však týká i jeho starších kumpánů, kteří zároveň nastupují v lize starých pánů. „To je rozdíl, dorostenecká utkání jsou náročnější," pousmál se Macík s tím, že je v posledních čtyřech kolech čekají mimo jiných také první Vinařice, které potřebují pouhý bod k jistotě postupu. Pokusí se ho získat v sobotu s dalším adeptem baráže, Spartou Kladno.


„Myslím, že si s námi nebudou chtít pokazit reputaci, když měly tak dobrou sezonu," mínil Macík, jenž ze všech aktérů očekávaného mače nejspíš zažil nejvíc derby duelů. „Bývá to většinu vyhrocené. Ať je to ve třetí třídě nebo krajském přeboru, ať jsou oba týmy v tabulce nahoře nebo v její středu. Je to pořád stejné." Zjednodušeně řečeno, i když o nic nejde, jde o hodně. Aby ne, když nejbližší čáry obou hřišť od sebe dělí nějakých třicet metrů.


Slovan má soupeři, co vracet. Na podzim doma prohrál 1:5! „V té době bylo myslím první," podotkl. Novo na vedoucí příčce také přezimovalo. Jaro ho však nezastihlo v dobré střelecké formě. „Na podzim nám tam spadlo snad všechno, do čeho jsme kopli, teď se nám v koncovce nedaří. Až na dvě výjimky – Smečno a Vinařice, jsme mohli ostatní zápasy rozhodnout už v prvních deseti minutách," lamentoval kapitán Lukáš Hájek, jehož tým nastřádal na jaře pouze dvanáct bodů, o osm méně než Slovan!


Novokladenský brankář očekává zápas na ostří nože. Jako prý vždy. I když… „Dřív bývala rivalita větší, protože za Slovan už nehrají někteří matadoři, dorostenci jsou klidnější," mínil Hájek s tím, že záležet bude na vývoji skóre, pokud bude dlouho těsné, napětí bude kulminovat.

Novo samozřejmě také touží po baráži. Oba kluby ji mají vzhledem k historii jako povinnost. Třetí třída je pro ně nedůstojná soutěž. „Měli jsme to krásně rozehrané a k tomu na jaře silné soupeře doma. Zbytečně jsme ale poztráceli spoustu bodů. Teď to budeme honit na poslední chvíli," lamentoval a posteskl si, že je také pronásledují zranění.
„Třeba Vinařice v tom mají štěstí, jak mi říkali kluci od nich," uzavřel třicetiletý strážce novokladenské svatyně.


Souboj o baráž se týká také dalších dvou celků, a to Sparty Kladno a Smečna. Jak bylo zmíněno, druhá Sparta jede do Vinařic a Smečenští přivítají poslední Pchery.
Poslední tři kola: Sparta: Buštěhrad (d), Dřetovice (v), Smečno (d). Slovan: V. Dobrá B (d), Vinařice (v), Dřetovice (d), Novo: Hřebeč B (v), Slavoj (d), Pchery (v). Smečno: Svinařov (v), Buštěhrad (d), Sparta (v).