Co dalšího jste v rámci stoletých oslav fotbalu na Dobré připravili?

Díky pomoci publicisty Miroslava Oliveriuse nabídneme fanouškům přepracovanou publikaci mapující historii klubu. Ta vyšla poprvé před deseti roky, teď ji ale Miroslav pozměnil a pochopitelně doplnil o poslední desetiletí. Připraveny budeme mít i reklamní předměty jako vlaječky, odznáčky a dresíky do auta. Během dne se pak na trávník dostanou všechny věkové kategorie od minipřípravek až po áčko. Speciálně chci pozvat všechny naše bývalé spoluhráče, aby přišli. Buď se podívat, nebo si i zahrát, protože od půl třetí máme naplánovaný zápas právě pro bývalé hráče Čechie. Každého moc rádi uvidíme.

Hlavním lákadlem bude zápas A týmu s hokejovými Rytíři. Slíbili vám i dobrou sestavu?

Bogan (Čermák) a Liďák (Lidický) už mají soupisku plnější, takže myslím, že sestava bude zajímavá. Věřím, že dorazí i Jarda Jágr, i když pochybuji, že by šel hrát. Budu volat i svému dalšímu bývalému žákovi (Dufek je ředitelem 12. ZŠ Kladno) Kubovi Voráčkovi, naopak Tomáš Plekanec má nějaké povinnosti v Kanadě. Ale na Dobré žije řada dalších hokejistů jako náš věrný fanda Jarda Vinš nebo Kaberlovic. Pokud někdo z nich bude doma, určitě dorazí také.

Vy budete slavit také, bude vám už šedesát let. Klubu ale šéfujete už od třiceti, jak jste se k tomu v tak mladém věku dostal?

Už v roce 1987 mě kooptovali do vedení, o rok později jsem byl místopředsedou a 15. ledna 1989 jsem se stal jeho předsedou. Tehdy si chtěl Josef Aulický, velká osobnost a šéf klubu, kvůli nastartování podnikání udělat roční volno. Jenže jak už to bývá, nechal mě v tom (smích). Sám jsem to chtěl přesně po třiceti letech zabalit, ale ještě jsem půl roku přetáhl právě kvůli oslavám stoletého výročí.

Proč končíte tak brzy, budete Čechii chybět…

Myslím, že už toho bylo dost a šanci musí dostat mladí, jako kdysi já. Mou výhodou bylo, že jsem byl hráčem a hráčům tím pádem rozuměl. Tak nějak si představuji i svého nástupce. Musím také říci, že na dnešní generaci už potřebuji tlumočníka. Často neznají pokoru, úctu, neváží si dobrého zacházení. Proto dostanou šanci noví lidé.

Co vás za třicet let ve funkci potěšilo nejvíc? Byl to postup do krajského přeboru v roce 2005?

Je pravda, že výš Čechie nikdy nehrála a parta kolem Radka Dudy to dokázala. Můžeme na to být všichni pyšní. Dokázali jsme to přesto, že nám nepřáli rozhodčí, ke kterým jsem byl nesmlouvavý. Nicméně povedlo se nám víc věcí, hlavně jsme vždycky chtěli hrát dobrý fotbal. K tomu však potřebujete zázemí a i na tomhle poli můžeme být na leccos pyšní. A jsme.

Na co konkrétně?

Hlavně jsem rád, že jsme naše sportoviště nechali převést na obec. Odpadly nám starosti jako je sekání trávy, obec se o tyhle věci postará. A pochopitelně se povedlo vylepšit celý areál. Máme dvě pěkné hrací plochy, zrekonstruovanou tribunu, kabiny, celé zázemí, nová je příjezdová komunikace.

No dobrá, ale já se zeptám na závěr ještě na samotné začátky klubu: prý jste před sto lety začínali jako prostí zloději!

(smích) Je k tomu jedna pěkná historka, jak získali doberští hráči svůj první kožený fotbalový míč. Před 1. světovou válkou pořádali pravidelně svoje Májové slavnosti občané německé národnosti v blízkém lese Hora. Atrakcí (pouze pro německé děti) bylo šplhání na hladkou májku, kde byla kromě klobás a sladkostí pověšena kožená fotbalová meruna. A když jeden z Němců vylezl nahoru a odřízl míč, dole už čekal připravený Doberák, přeskočil plot a rychle za něj míč kopl. V lese pak čekali jeho kamarádi a postupně si míč dokopali až na Dobrou. U téhle historky se vždycky pořádně nasmějeme, ale dneska už míče rozhodně nekrademe (smích).

Program oslav 100 let fotbalu na Velké Dobré

Sobota 22. června

11:00 Čechie Velká Dobrá – AFK Tuchlovice (zápasy od minipřípravek až po mladší žáky)

14:30 Utkání staré gardy a bývalých hráčů Čechie Velká Dobrá

16:00 Čechie Velká Dobrá A – Rytíři Kladno

Bohaté občerstvení a dobrá nálada zajištěny!