Okres o jejich práci mluví stále uznaleji. Před rokem dostali k dispozici po spojení obou klubů hráče vlastně čtyř týmů - ze dvou starších a dvou mladších dorostů - a proto výsledky trochu drhly. Zato na jaře to už byla velká jízda. Hráči udělali pod bývalými skvělými borci opravdu mílové výkonnostní kroky.

"Začátky byly opravdu složité. Letní přípravu ovlivnily hodně prázdniny, kdy jsme hlavně zkraje neměli kompletní tým. Kluci se poznávali a nějaký čas trvalo, než pochopili, co po nich chceme. Že jen tým, řád, pracovitost na tréninkách je dovede k úspěchu. V zimě jsme absolvovali kvalitní přípravu včetně soustředění, pohráli si se sestavou a přivedli hráče, který byl rozdílový a fotbalově nám hodně pomohl," vypočítal Tomáš Marek zásadní důvody úspěchu.

close Tomáš Marek, trenér spojeného dorostu Hostouně a Švermova. info Zdroj: Lukáš Horníček/ Sokol Hostouň zoom_in Tomáš Marek, trenér spojeného dorostu Hostouně a Švermova.

Ale žít z něj donekonečna nemůže a dobře to ví jak on, tak i jeho kolegové. Už proto, že věkově jejich mužstvo opustilo hned jedenáct hráčů a zespodu přišli jen tři. A tak oslovili další, tři už se zapojili a další dorazí po dovolené. "Uvidíme, jak se jim u nás bude líbit a zda tu budou chtít zůstat. Ale určitě se pokusíme oslovit ještě další kluky," slibuje fotbalista, který má ve sbírce i jeden start za reprezentační A mužstvo proti Maroku.

Toho však nemile překvapilo, že řada oslovených talentů dává přednost už v tak mladém věku pohodlí nižší soutěže. "Tohle nás zarazilo, ale na druhou stranu asi úplně nepřekvapilo. Nevím, jak to popsat… Je jiná doba a dost hráčů nemá zájem hrát vyšší soutěž, ač by na ni v pohodě měli. Raději jsou v ´pohodlí´ nižší dorostenecké soutěže nebo, jako dorostenci, hrají ve třetí třídě," mrzí Tomáše Marka.

Kluby jim přitom nabízejí velmi dobře podmínky. Tým trénuje ve Švermově, kde je velice kvalitní moderně zrekonstruované zázemí, výborné hřiště, v zimě umělá tráva. "Každý hráč má k dispozici tréninkové a vycházkové oblečení. A v neposlední řadě snad i dobré trenéry," dodává se smíchem Tomáš Marek.

Jeho tým nyní čekají přípravné zápasy, zúčastní se také mužského Memoriálu Jiřího Kukelky v Hostouni. "Trénujeme hlavně tak, abychom klukům ukázali, kde mají rezervy a zároveň je naučili to, co jim pomůže v dospělém fotbale, do kterého se od nás přesouvají," vysvětluje trenér, podle něhož většina bývalých dorostenců přešla do mužské B třídy, kde budou po krátkém oťukání brzy plnohodnotní hráči. "Dva dokonce zkouší štěstí ve vyšší soutěži. Ti, kteří prokáží výkonost a dobře pracují v tréninku, mohou dostat šanci v přípravě třetiligového A týmu Hostouně," doplňuje Tomáš Marek.

Zajímavá pobídka, že?