Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotaci pro fotbalový klub SK Kladno chyběly jen dva hlasy

Kladno – Konečnou stanicí může být pro fotbalový klub SK Kladno úterní hlasování zastupitelů města. Sice poměrem 15:13 (přítomno v tu chvíli bylo 28 zastupitelů) vyznělo ve prospěch dotace 3,3 milionu korun pro občanské sdružení SK Kladno, k jejímu schválení ale bylo potřeba 17 hlasů z celkem třiatřicetičlenného zastupitelstva.

18.4.2014 14
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Bořík

Tradiční český klub s déle než stoletou tradicí tíží dluhy,  za něž zastupitelé nenesou vinu. Jsou to však oni, kdo mohou pomoci čtrnácti mládežnickým celkům a chodu stadionu, byť není na rozdíl od dalších velkých sportovišť majetkem města, nýbrž právě občanského sdružení.

Oddíl se po neschválení dotace, o níž žádá dlouhodobě, ocitl v prekérní situaci a  hrozí, že časem na bránu jeho stadionu zaklepou exekutoři.  To by byl pravděpodobně konec dobrého fotbalu nejen v Kladně ale i okolí. Prakticky všechny zdejší týmy z mládežnické základny SK Kladno těží.

„Od občanského sdružení jsme si vyžádali podklady, které jsme předložili zastupitelům, aby se mohli rozhodnout. Byl nám dodán ztrátový rozpočet klubu s tím, že vedou jednání k jeho vyrovnání. Rád bych na jednání zastupitelů od představitelů klubu slyšel ujištění, že prostředky z jiných zdrojů mají zajištěny a ne, že za dva měsíce požádají město o další dotaci," prohlásil ještě před jednáním zastupitelů  kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Zmíněného ujištění se však nedočkal, neboť před samotným hlasováním o dotaci se žádný z představitelů SK Kladno v jednacím sále ne-
ukázal. Primátor byl jedním ze třinácti zastupitelů, kteří pro poskytnutí dotace nezvedli ruku.

„Budeme s občanským sdružením SK Kladno dále jednat. Zejména o zmíněných jasných zárukách směřujících k vyrovnanému rozpočtu klubu. Neschválení dotace by nemělo v žádném případě ohrozit sportování dětí," sdělil primátor.

Dotaci nepodpořila spolu s ním jeho stranická kolegyně Blanka Bendlová. Zbývající občanští demokraté byli pro poskytnutí peněz, stejně jako tři přítomní zastupitelé Volby pro Kladno.

K jejímu schválení ale chyběly možná právě hlasy nepřítomných zastupitelů této strany. Pro návrh na dotaci předložený Otakarem Černým (ODS) naopak nezvedli ruku členové klubů ČSSD a KSČM.

„Jedná se o neprůhledné hospodaření a představitelé občanského sdružení nás stále nepřesvědčili, že peníze města budou směřovat skutečně tam, kam mají," zdůvodnil to Miloš Vrchlavský (ČSSD).

„Klub má více než šedesátimilionové dluhy přesahující současnou hodnotu stadionu, a to i vůči městu. Zastupitelé jsou vázáni tím, že nemohou poskytovat dotaci dlužníkům města. Museli bychom nejprve udělat výjimku. Je samozřejmě nutné peníze pro mládežnický fotbal najít, ale v klubu tomu musí předcházet zásadní změny ve vedení. Jednali jsme s jeho představiteli o vizích do roku 2017 a žádných závěrů jsme se nedobrali," uvedl předseda klubu zastupitelů ČSSD Vojtěch Volf.

Jak Kladenskému deníku řekl předseda klubu zastupitelů KSČM Vladimír Moucha, podobný důvod k nepodpoření návrhu mají i komunisté.

„Nedostatky byly po celou dobu, po níž zastupitelé v minulosti dotaci SK Kladno neschvalovali. Podklady jsme od občanského sdružení dostávali špatné nebo neúplné. Dokud nebudou splněny všechny požadavky města potřebné ke schválení dotace, budeme vždy hlasovat proti uvolnění těchto peněz z rozpočtu," prohlásil Vladimír Moucha.

Jak bylo zmíněno opoziční Volba pro Kladno, jež dotaci podpořila, byla zastoupena pouze dvěma členy. Zbývající tři se omluvili. Její předseda Milan Volf mínil, že i kdyby se sešli v kompletním složení a všichni hlasovali pro, dotace by stejně neprošla.

„Rukou by se tolik nezvedlo. Viděl jsem, že předsednictvo hlasy počítá a třeba pan Bernášek (ODS) ji zvedl na poslední chvíli, když už viděl, že to není potřeba. Udělali to tak už jednou při hlasování o fotbale. I kdybychom byli v plné síle, návrh by neprošel. Bylo to předem domluvené a rozhodnuté. Financování sportu je nutné odpolitizovat," prohlásil a dodal, že kdo chce pomoci, hledá způsob, a kdo nechce, hledá důvod.

Fakt, že městští zastupitelé dotaci neschválili opět kvůli neprůhlednému hospodaření, překvapil nejvyššího představitele SK Kladno Josef Drahotu, který tvrdí, že kontrolu hospodaření mohlo město provádět prostřednictvím svého zástupce v klubu, přes několik tak dodnes nebylo učiněno.

Drahotovo překvapení bylo o to větší, že ve středu před devíti dny je prý pozval primátor města Dan Jiránek na schůzku, kdy byli vedle jeho osoby také další tři nejvyšší funkcionáři města a koalice Miroslav Bernášek, Vojtěch Volf a Zdeněk Syblík (oba ČSSD). Z SK Kladno se zúčastnili ještě sportovní ředitel Eduard Novák a člen vedení Vladimír Lemon.

Podle Drahoty se schůzka uskutečnila v srdečném duchu. „Proto jsem odcházel s pocitem, že hlasování je pouze formalita," přiznal a dodal, že všechny podmínky města byly podle jeho názoru splněny.

Co tedy bude s SK Kladno a fotbalem v Kladně dál, když levicové strany nepodpořily nejlidovější sportovní zábavu?

„Scénář máme zhruba načrtnutý. Budeme se rozhodovat, zda přejdeme na vyloženě amatérskou bázi hned nebo až po sezoně. Půjdeme na úroveň, na které se nachází ostatní kladenské kluby," tvrdí Drahota, jenž se chce před konečným rozhodnutím ještě jednou setkat se zástupci města.

Probrat to musí také s lidmi, kteří se točí okolo mládežnického fotbalu, jako trenéři a podobně. Je jich ke čtyřiceti. I když se totiž Kladno udrží v divizi a cíl splní i nejstarší dorostenecký tým, může klub přijít o centrum mládeže, které je svazem podporováno částkou 720 000 korun. Podmínkou jsou totiž kvalifikovaní trenéři, které bez odměny těžko někdo  udrží.

„Uvidíme, zda budou chtít pracovat zadarmo," podotkl Drahota.

Nastíněný scénář je hodně pravděpodobný. Klub bude fungovat jen tak, na co sežene prostředky.
Hodně jich přes rázná úsporná opatření spolykají doprava, energie či údržba stadionu, který je stále v majetku klubu. V tom mají hokejisté, atleti, hokejbalisté a jiní, kteří pracují na městských sportovištích a jsou navíc městem dotovaní, výhodu oproti SK Kladno.

Drahota nevěří tomu, že pravým důvodem, proč levicová část zastupitelstva dotaci nepodpořila, není to, že klub dluží městským organizacím. Konkrétně Sportovním areálům města Kladna. „Je to spíš zástěrka, protože dluh tam bylo loni i předloni. Primátor Jiránek dokonce na schůzce naznačil, že by splátkový kalendář mohl být měkčí," řekl s tím, že zástupci ČSSD mlčeli.

„Před čtyřmi lety se bili v prsa, jak fotbal podpoří. Zkrátka to jsou politici," uvedl šéf SK Kladno a dodal, že klub z fotbalové mapy nezmizí. Otázka je, jak důstojnou roli na ní bude hrát.

DOŠLO NA NAŠI ADRESU

Schválit či neschválit dotaci?

Politických vyjádření, žádostí, obhajob a argumentů, na situaci okolo schvalování dotací pro fotbalový klub SK Kladno mezi zastupiteli města a vedením klubu, jsme četli už mnoho. Problémem jsou samozřejmě finance nutné k existenci klubu, které jedna strana nemá a potřebuje, druhá je má, ale pro klub je neuvolní. Bez podpory města kopaná na SK Kladno dříve či později zanikne. Nejen fotbal dospělých, ale v první řadě těch nejmenších.

Zanikne tam, kde se ho učí hrát stovky mladých kluků, z kterých může vyrůst stejná hvězda, jako se zrodila před čtyřiceti dvěma lety v kladenském hokeji a dodnes reprezentuje svým jménem a výkony město Kladno po celém světě.

Je mi strašně líto všech  rodičů, kteří by mohli být pyšní na svoje děti, je mi líto kluků, kteří nebudou moci ukázat a rozvíjet svůj talent a realizovat se v tom, co je baví. Je mi líto i fanoušků fotbalu a sportu v Kladně. Škoda je i stadionu a zázemí, které nemá většina druholigových a někde ani prvoligový klub. V neposlední řadě i dorostenci hrající v současnosti za divizní A mužstvo ukazují, že mají obrovský talent a chuť ve fotbale něco dokázat a splnit si sen.

Ale jsou tím skutečným problémem opravdu finance? Proč nejsou obě strany schopny najít společnou řeč? Co jsem se doslechl, tak město loni disponovalo s přebytkem financí, tak proč nepodporuje i fotbal jako ostatní sporty? Nemají vliv na rozhodnutí osobní vztahy, ega a neprofesionalita jedinců?

Ze své pozice si nedovolím zodpovědět ani jeden z těchto otazníků, ale ke zmizení všech by možná stačilo málo. Záleží zainteresovaným lidem opravdu na fotbale a podpoře výchovy a sportu? Nebo hájí jen vlastní zájmy, které podpoří za každých okolností?

Po úterním zasedání, kdy zastupitelé opět neschválili dotaci pro fotbalový klub, jsem se rozhodl zveřejnit svůj názor s nadějí, že by se ještě mohl někdo zamyslet a učinit kroky k tomu, aby se fotbal v Kladně zachránil! Dřív než bude pozdě.

Je to prosba fanouška kladenského fotbalu a dlouholetého hráče SK Kladno a věřím, že i mnoha hráčů, trenérů, fanoušků, fotbalových nadějí i jejich rodičů.  Pavel BARTOŠ, Kladno

Autor: Jiří Nagy, Robert Božovský

Místo události:
18.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Kladno porazilo Frýdek 4:1, v modrém obránce Martin Kehar

Hokejové pohoda Kladna, nebýt hloupých faulů

Exkurze nejmenších v Kladenském deníku.
11

OBRAZEM: Exkurze budoucích čtenářů v Kladenském deníku

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 na Kladensku

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Dálnici D6 na Kladensku u Pavlova na pomezí dvou okresů ochromily nehody desítek aut. Od středečního rána se zde stala řada nehod.

On line: ptejte se Romana Šroby

Kladno - Středečním hostem sportovního on line rozhovoru bude předseda sportovní komise města Kladna Roman Šroba. Zajímá vás například s jak velkým rozpočtem pracují a kam prostředky určené sportovním klubům putují? 

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení