Pod vedením Karla Kreisingera, Jaroslava Hrubeše, Libora Jeřábka a postupně i Karla Příhody došli kluci až k vítězství v žákovské lize a ve své době patřili k tomu nejlepšímu, co na českých trávnících v jejich kategorii běhalo. Uměli porazit Slavii, Spartu i další velké kluby, trenéři a rodiče se nebáli je vysílat na zahraniční turnaje a dokonce se podívali (a zahráli si) do Londýna na West Ham, když ještě nebyl pro českého fanouška tím, čím je po příchodu tria Souček – Coufal - Král dneska.

A kdo se postupně kam dostal a chytil se tam? Jmen je nečekaně hodně, to se zdaleka u každé kategorie nepovede. Tohle byli a jsou pořád opravdoví držáci. O Janu Halászovi jsme psali nedávno, když si v dresu Pardubic zahrál pohár v Hostouni. Do prvoligového týmu Východočechů se dostal přes mládež v Plzni, kde působí také Adam Vrba, zatím v béčku Viktorky. V Plzni je také o rok mladší Adam Kronus, který si s ročníkem 2001 občas zahrál.

Sokol Hostouň - FK Pardubice 0:1 prodl., MOL CUP, 25. 8. 2021, kladenským odchovanec Jan Halász
FOTO: Halász to měl na pohár v Hostouni nejblíž ze všech

Další velkou adresou byla Dukla Praha, kam je to z Kladna velmi blízko. Zamířili tam Jakub Jeřábek a Jiří Hrubeš. Už mají i starty za áčko a Hrubeš – bratranec Jana Halásze, nedávno zazářil v duelu ČFL ve Velvarech, kde dal všechny tři branky béčka Dukly.

Další esem sestavy byl Tomáš Vlček. Cílila na něho už vjeho dvanácti Slavia, kde sice nezůstal, ale po přesunu do Jihlavy se stal jasným členem základní sestavy druholigové Vysočiny. Ve druhé lize je rovněž brankář Václav Smrkovský, dvojka 1.FK Příbram.

Zapomínat nemůžeme na Kladno, kde pár kluků vydrželo a patří v áčku už mezi nejlepší. Ať je to útočník Matěj Šnobl, nebo záložník Tadeáš Pospíšil. Před odchodem na studium do Irska hrál pravidelně i Matěj Donát, stále více se prosazuje na kraji obrany o rok mladší Jakub Kolářský.

Stále nejsme zdaleka u konce. V divizi našli uplatnění další hráči. Třeba Jindřich Novotný z Meteoru Praha, který dal na podzim ještě o jeden gól víc než Matěj Šnobl za Kladno – 12! Za Tatran Rakovník hrají divizi Lukáš Dolák a Jan Šrédl, za sousední SK Rakovník František Kalaš.

Spousta kluků pak hraje za kladenské béčko, tedy zatím I. B třídu, ale první místo. A bojují o šanci v áčku, ať už je to stoper Jakub Janda, Oldřich Čermák, nebo Tomáš Čapek a o rok mladší Jan Slabý.

Divizní derby: Kladno (v bílém) porazilo Slaný vysoko 8:0. Matěj Šnobl se raduje. Foto: Roman Mareš
Sobota snů pro Matěje Šnobla. Kladenský útočník nastřílel sedm gólů!

V dalších kvalitních okresních mančaftech pak působí pod svým bývalým koučem Karlem Příhodou na Velké Dobré brankář Martin Kindl a Dan Strnad, ve Lhotě kope Jan Zíka, Martin Kreisinger a Tomáš Pokorný jsou v Libušíně, Vojta Steinbach ve Švermově, Martin Kozár v Novu a Lukáš Mačura hraje za Družec. Chtěl si zahrát s tátou Otou, ale jinak má tenhle kluk rozhodně na víc.

Na závěr ještě jedno hodně zajímavé jméno – brankář Pavel Plecitý je futsalovou špičkou a chytá nejvyšší soutěž za Spartu Praha.

Tak co říkáte, může v Kladně pořád vyrůst zajímavá fotbalová generace? Ročník 2001 dokazuje, že rozhodně ano. A budou ještě lepší.

Divizní derby: Kladno (v bílém) porazilo Slaný vysoko 8:0. Foto: Roman Mareš
8:0? Kladno zopakovalo výsledek starý 45 let proti Michalovcům