Když už byla řeč o fotbalovém srdci, oba v minulosti jasně ukázali, že ho mají. Josef Drahota prožil s klubem slavnou éru postupu do I. ligy, ale většinu z pětadvaceti roků, kdy se na SK pohybuje, klub strádal. I v těžkých dobách ale letecký odborník vždycky uměl pomoci. Nejvíc před dvaceti roky, kdy správce konkurzní podstaty Poldovky prodával areál SK. Josef Drahota vyzvedl své vlastní peníze a za ně Kladno zachránil.

A Jiří Hondl? Úspěšný byznysmen v Hostouni chytával a také pomohl, když bylo třeba a nechal se přemluvit, aby klubu šéfoval. Ze třetí třídy ho vytáhl někam, kam ani původně nedoufal, tedy do divize a dneska už si Hostouni se dvěma stovkami dětí těžko někdo dovolí vysmívat, tak dobré jméno ve fotbalu má.

Jak ale oba vidí nedělní derby, v němž poprvé v historii bude favoritem Sokol? Ať už kvůli postavení v tabulce (je druhý, Kladno páté), ale také díky nabitému kádru, který hosté rozhodně nemají.

Josef Drahota: Myslím, že to bude hodně o bojovnosti, trochu vyhecované. Přál bych si, aby to byl hezký fotbal, ale spíš to bude jako na jaře, tedy boj. Hostouň je horkým favoritem, máme deset lidí zraněných a to jsem za dvacet let nikdy nezažil. Nejedeme tam ale zápas odevzdat.

Jiří Hondl: Já si na rozdíl od kolegy myslím, že by zápas mohl být atraktivní. A to z několika důvodů. Za prvé SK nemá k dispozici několik hráčů, kteří předváděli hodně kontaktní a důrazný fotbal, tedy třeba Honzu Procházku nebo Pechra. Budou tam spíš šikovní techničtí hráči. Naše situace je také odlišná od minulého derby. Tam jsme šli s pokorou a poměrně velkým respektem, zatímco nyní cítíme sílu mančaftu i jeho pohodu. Obě mužstva jsou navíc zvyklá hrát dopředu. Proto si myslím, že to bude ofenzivnější fotbal a překazit by to mohlo jen počasí a případný těžký terén.

V minulé sezoně přišlo na oba zápasy hodně diváků, v Kladně to bylo přes tisícovku, v Hostouni devět stovek. Sokol navíc připravuje na neděli show s moderátorem, kolik jich podle vás přijde?

J.D. Já myslím, že pokud bude přát počasí, přijde jich zhruba stejně. Vždyť i na derby Hřebeč – Libušín přišly snad tři stovky diváků. Ale jinak je návštěvnost fotbalových zápasů na Kladně jedno z mých největších zklamání. Já když jsem tady na fotbal chodil v 50. a 60. letech, bylo tam pokaždé pět až sedm tisíc diváků. My za čtyři roky v lize vyprodali stadion jedinkrát. To bylo zklamání.“

J.H. Podle mne by mohlo dorazit víc než tisíc lidí, nicméně záleží opravdu na počasí. Pokud bude hezky jako o uplynulém víkendu, tak by mohlo dorazit i patnáct stovek. Rozhodně cítím enormní zájem o zápas, ale ani ne tak z Kladna, jako z obcí v okolí Hostouně, třeba Hostivice nebo Červeného Újezdu. Víte, my jsme takoví vyslanci vesnického fotbalu a pro tyhle lidi to je zajímavé. Ne pokaždé se povede, aby k nám takový mančaft přijel. I proto jsem chtěl ten zápas hodně zpropagovat, vždyť se může stát leccos, někdo postoupí nebo sestoupí a už se to opakovat nemusí. Já tomu obětoval i práci v byznysu, starám se teď hlavně o derby (úsměv).

Šéfové SK Kladno a Sokola Hostouň Josef Drahota (vlevo) a Jiří Hondl ukazují na mapě místa, jimž dali svá fotbalová srdce. Zdroj: Deník/ Rudolf Muzika

Mezi svými hráči se pohybujete, cítíte z nich velkou rivalitu před takovým mačem?

J.D. Naši kluci jsou v tomhle nad věcí, hlavně ti starší. Ale tak to bude i u soupeře, třeba u Tomáše Marka, který od nás kdysi odcházel do ligy. U těch mladších tolik nevím, ale extra rivalitu s Hostouní ani u nich nevidím. Možná v Hostouni je to trochu jinak…

J.H. …Ne, ani u nás to tak není. Kluci z obou týmů se samozřejmě znají, hecují se, bez toho by fotbal nebyl fotbalem. Na hřišti budou chtít vyhrát obě mužstva, nic si zadarmo nedají. Mně se třeba při posledním derby nelíbil přístup Honzy Procházky, který používal věci z mého pohledu nekorektní. To tam při jeho zranění asi nebude, čili by to mohlo být zdravě vyhecované. My máme historickou šanci porazit Kladno, oni zase šanci ukázat, že lídrem jsou tady pořád oni. Po sportovní stránce je to dobře naladěné.

Oba celky patří k divizní elitě, mají šanci v této sezoně postoupit?

J.D. Já před sezonou přišel do kabiny a řekl jsem klukům, že samozřejmě počítáme s postupem. To tam byl ještě trenér Ivan Pihávek. Situace se ale pak nějak vyvíjela, po prohře v Dobříši Ivan odešel, následně se nám ale zraňovali hráči. Celkem deset a osm ze základního kádru. Dokonce se nám stalo, že kdo si vzal kapitánskou pásku, tak se zranil a vážně. Čili postoupit sice můžeme, ale to bychom nesměli ztrácet body. A to je vzhledem k oslabení kádru velmi těžké.

J.H. Podle mě kdo říká, že nechce postoupit, nedělá to srdcem. Po sportovní stránce přece chceme být všichni úspěšní, vyhrávat a odměnou za naši práci je pak postavení v tabulce. Jenže pak je tu ještě stránka ekonomická a při jejím zvážení se už ne každý klub za postupem žene. My, ač nám to nikdo nevěří, tak se držíme s rozpočtem velmi nízko, kolem milionu korun. A kdybychom měli postoupit, museli bychom hodně přemýšlet. Divizi jsme jednou nevzali, jednoduše jsme nebyli ještě připravení. Sázíme spíš na tříletky, kdy se první rok rozkoukáváme, druhý hrajeme uprostřed tabulky a ve třetí útočíme. Já hlavně dokud budu zdráv a funkční, tak nechci dopustit, aby Hostouň následovala kluby jako Blšany.

J.D. To se mi zdá jako velmi reálná úvaha. My hrajeme divizi – asi to není tajemství - za půldruhého milionu. Třetí liga je už za tři až pět milionů a druhá za 15 – 20 milionů. První ligu jsme v Kladně hráli s necelými třiceti miliony, a to jsme měli jasně nejnižší rozpočet. Třeba Zlín, který spadl, měl šedesát. Naší současnou vizí je mít minimálně divizi, aby kluci, co vyjdou z dorostu, měli nějakou návaznost na dospělý fotbal. Je lepší hrát dospělou divizi než nějaké juniorské ligy. Vzpěčujeme se pouštět je do stejné soutěže, ale výš je – až se vykopou, klidně pustíme. Celkově jdeme asi jinou cestou než Hostouň, chceme, aby se u nás uplatnili hlavně naši odchovanci. A v týmu máme jenom Kladeňáky.

Co na to Hostouň?

J.H. Neřekl bych, že jdeme jinou cestou. Ale základnu jsme začali budovat před nějakými pěti lety a musíme být trpěliví. Hostouň už dávno není jen A tým, ale také spousta mládeže, máme ve všech kategoriích 200 dětí. Povedly se nám náborové akce, kempy, při nichž i spousta hráčů vidělo, jak se dá fotbal dělat a začali se hlásit. Ještě nemáme jako Kladno tréninkové středisko mládeže, ale zase uvažujeme o akademii. S mládeží každopádně pracujeme, ale jsme na začátku.

J.D. Vím, mimochodem mám vnuky v Hostouni také!

J.H. Vidíte, to ani nevím (smích)

J.D. Byli původně ve Hřebči, ale tam nejsou žáci, proto přešli do Hostouně.

Zpět k A týmům, které čeká velké derby a jak už bylo řečeno, Hostouň je favoritem. I proto, že přivedla řadu zajímavých posil? Jak moc to bylo drahé?

J.H. Řeknu vám jednu příhodu. Potkal mě František Červenka, který na Kladensku do fotbalu dělá roky. A povídá mi, že jsme do posil vrazili snad milion, jak prý to děláme. Jenže ono se vše dá dělat i jinak, hlavně jednat a mít kontakty. Nás stálo doplnění v podstatě méně, než zaplatilo Kladno za volné přestupy svých odchovanců z Litoměřicka. To tak je. Já mám jasnou vizi, že za hráče nebudu platit přemrštěné částky. Abych někomu dal sto tisíc za hráče, který se mi na to za půl roku vyprdne nebo si zlomí nohu, to ne. Tečka.

Oba kluby mají v regionu, kde fotbalu bohatí a mocní moc nepřejí, určité výhody. Kladno občas přijde ještě částka za následné přestupy jeho bývalých hráčů a Hostouň může prostřednictvím vás, pane Hondle a vaší firmy, nabídnout hráčům zaměstnání.

J.D. Tuhle výhodu máme, ale samozřejmě je omezená. Pamatuji si třeba na přestup Marcela Gecova do Fulhamu. Angličané se na nic neptali a poslali peníze na účet. To z Číny za přestup Bořka Dočkala ještě osm set tisíc nedorazilo a peníze bychom měli dostat také za Víťu Beneše, který hraje v Maďarsku. Občas ale takhle něco dostaneme, to je pravda.

J.H. Mít možnost nabídnout hráčů práci je ideální. Teď už je sice práce dost, ale musíte něco umět, abyste se o ní mohli ucházet. Když přinesete na konkurz životopis a v něm máte, že jste hrát za Příbram či Kladno, ale ani ne dokončené střední vzdělání, tak vám poděkují a pošlou vás o dům dál. Vezměte Michala Zachariáše. Přišel a v podstatě uměl jen fotbal. Já mu ale prostor dal, on měl chuť na sobě pracovat a dneska dělá šéfa střediska, které má pod sebou šedesát objektů a zhruba sto lidí. Tomáš Marek to samé, dneska dělá rozpočty na velké zakázky jen to fikne. Je to o tom, že kluci chtěli. Samozřejmě máme i negativní věci. Veverka hrál fotbal dobře, ale do práce nechtěl. Rozloučili jsme se.

J.D. Nabídnout práci je opravdu dobré, ale spíš jde o hráče starší. Ti mladší ještě mají představu, že to dotáhnou do Realu Madrid a pracovat se jim ještě tolik nechce.

Naposledy k nedělnímu derby, jak to tipujete?

J.D. Těžko říci, může to dopadnout všelijak, neznám ani sestavu. Ohrožený je i start Kroutila, který to minule rozhodl. Můžeme dostat tři góly za deset minut, nebo také ne. Přesný tip si netroufnu.

J.H. Tyhle zápasy leckdy nejsou ani o tom, jakou máte v dané chvíli formu, ale spíš o vývoji. Trefit se může Kladno a my se z toho budeme hrabat. Nebo se to stane obráceně. Hrát před tisícovkou lidí, na to není každý zvyklý, navíc v Hostouni stojí fanoušci blízko hráčů, ne na tribunách. Mladé to může vykolejit. Já si přesto zatipuji, vyhrajeme 2:1. Udělali jsme spoustu práce, tým piplali, aby si sedl hráčský i povahově. I proto věřím, že uspějeme.

Prohlédněte si v galerii videoupoutávku Sokola Hostouň na nedělní derby