„Co na to říkám? V podstatě nic. Je to věc toho hráče. Co udělal, nebo ne, si musí obhájit sám před sebou a fotbalovým hnutím,“ zněla první reakce na dotaz Deníku ke kauze od šéfa Sokola Hostouň Jiřího Hondla.

Podle jeho slov byl hráč okamžitě poté, co dostal pozvánku na svazový „kobereček“, vyřazen z kádru a s týmem se tak momentálně nepřipravuje. Že by spojení s ním vrhlo po skvělém podzimu na klub špatné světlo, se neobává. „Časově je to jako by dávná historie. Tohle není žádný z klubů schopen ovlivnit, nebo tomu předcházet. Problémy sázek vnímám jako osobní rozhodnutí každého člověka, jestli se chce do nějakého takového systému zapojovat a podílet se na tom,“ řekl Jiří Hondl.

Daniel Turyna v dresu SK Zápy během pohárového utkání v Benátkách
Smrt židům? Turyna za své chování zaplatí 50 tisíc. Čekají ho i prospěšné práce

S Nerudou po čtvrtečním vyřčení ortelu nemluvil a v nejbližší době to nejspíš ani nemá v plánu. „Můj postoj coby předsedy klubu k sázkám je poměrně kritický a razantní. Hráči jsem sdělil svůj pohled, když začalo disciplinární řízení a od té doby s ním nemám o čem komunikovat,“ přiblížil Hondl. Jinak řečeno: Dokud se hráč neočistí, za Hostouň hrát nebude.

Dvaadvacetiletý defenzivní hráč Javier Neruda kope v Hostouni třetím rokem. Svého přečinu se podle komise měl dopustit na podzim 2021, tedy nedlouho po svém příchodu z pražské Slavie. Za úplatu od dalšího z celkem tří potrestaných fotbalistů měl nabídnout úplatek dvojici hráčů pražského Motorletu, aby svým výkonem ovlivnili výsledek utkání třetí ligy v Rakovníku. S jedním z nich se bývalý mládežnický reprezentant znal ze společného působení v Edenu.

Trenér věří, že nejde o finální verdikt

Nepříjemným tématem, které nechtěl příliš komentovat, je Nerudův trest pro trenéra Hostouně Dominika Rodingera. „Nemůžu se k tomu vůbec vyjádřit, ani nemám všechny informace. Nemyslím si, že je to nějaký finální verdikt,“ řekl stroze kouč mužstva patřícího k nejpříjemnějším překvapením aktuálního třetiligového ročníku.

Jiří Hondl věřil v bodový start svého týmu v jarní části ČFLJiří Hondl, předseda fotbalového klubu Sokol HostouňZdroj: Bohumil KučeraŠéf klubu rozhodnutí fotbalové autority, tedy svazu, plně respektuje. „Hráč tvrdí něco, etická komise taky. Je těžké se zorientovat. Předpokládám ale, že když komise něco šetří, má k tomu nějaký pádný důvod. Buď se hráč či kdokoli dokáže obhájit, nebo ne. Pak komise přijme konečné řešení případu,“ říká pragmaticky a zdůrazňuje, že hodnotí fakta. „Na základě jich vzniklo disciplinární řízení. Jestli to udělal z mladické nerozvážnosti, nebo mu nedošlo, co po něm jiný člověk chce… Nejsou to malé děti. Kdyby to udělal třináctiletý kluk, tak dobře. Ale tady jde o dospělé lidi. Každý zodpovídá za svá rozhodnutí,“ má jasno Jiří Hondl.

Fotbal. Ilustrační foto.
Gigantická pokuta v českém fotbale: Milion za sázky, k odhalení pomohli i hráči

Hráči, kteří měli za úplatu u jiných dojednávat ovlivnění zápasu, podle něj selhali lidsky. „Pro mě je to asi konečná. Má dost času na to, aby přesvědčil všechny kolem, kteří mu dávali důvěru a pomáhali v jeho kariéře, že to byl jen jednotlivý úlet. Je to na něm. Řekl jsem mu k tomu své, když to začalo. Má možnost neříkám odpracovat, protože to půjde morálně těžko, ale zapojit se u nás do výchovy mládeže a ukázat, že to myslí s klubem a fotbalem vážně. A chce odčinit, co spískal,“ uzavřel Jiří Hondl.

Striktní postoj zaujali ke svému hráči také ve Varnsdorfu. Filip Firbacher, další prostředník Michala Hladíka označeného za hlavního organizátora match-fixingu, v druholigovém klubu po zákazu na třicet měsíců skončil, přestože se sám nechal slyšet, že s rozhodnutím komise nesouhlasí a plánuje odvolání. Stejný postoj zaujímá i Javier Neruda. „Odvolal jsem se do všech výroků, vysvětlení podám etické komisi. Nesouhlasím s rozhodnutím etické komise," napsal redakci.