Měsíc drží ve svých rukách kormidlo prvoligových fotbalistů SK Kladno nový trenér Jaroslav Šilhavý, jenž po sezoně, v níž Kladenští coby nováček Gambrinus ligy obsadili pěknou jedenáctou příčku, vystřídal Miroslava Koubka. Asistenta reprezentačního trenéra Karla Brücknera jsme před dnešním odjezdem týmu na herní soustředění do Německa požádali o zhodnocení uplynulého období a plánech do poslední fáze přípravy.

 

Bylo to pro Vás krušné období nebo jste si spíš užíval samostatné trenérské práce?
Do užíváni je daleko. Jsem ale rád, že jsem začal na pozici hlavního trenéra a za šanci, již mi Kladno dalo. Bylo to složité období, které žádný hráč nemiluje, ale zároveň ví, že bez toho to nejde. Všichni se prali o setrvání v kádru a z tohoto pohledu jsem spokojen stejně jako s výsledky v přípravných zápasech a zejména s produktivitou. Na druhé straně se tým tvořil, hledali jsme vhodné typy hráčů.

 

Kolik hráčů během léta prošlo kabinou týmu?
Řekl bych, že to bylo do 35. První zúžení přišlo asi po třech týdnech, pět z toho jich odešlo na hostování (poznámka redakce: Galbavý, Hajník, Kreuz, Michal, Drozd). Jsou to ale kmenoví hráči, které budeme nadále sledovat.


Nebude snadné se vyrovnat s odchody kvalitních borců levé strany – Kaliny a Hamouze, které se upekly na poslední chvíli. Kým je nahradíte?
Přijít v polovině přípravného období o dva kvalitní hráče by nepotěšilo žádného trenéra. Když k tomu připočteme odchod Strnada a ukončení hostování dalších, zůstalo pět lidí základu včetně brankáře (poznámka redakce: Pavlík, Killar, Farbák, Cigánek a Šelicha), a to je velký zásah do týmu. Jak je nahradit? Získali jsme z Teplic Szaba, který by s nimi měl tvořit kostru týmu. Kolem nich by měli být mladíci, jež jsme přivedli ze Sparty, Slavie a Teplic. Tímto směrem se budeme ubírat, přitom však budeme chtít, aby zároveň probíhala stabilizace mužstva, abychom postupně získávali kmenové hráče.

 

Jaký je program soustředění v SRN?
Odjíždíme dnes v poledne po tréninku. Ve středu v 18.30 hodin budeme hrát s bundesligovým Bielefeldem a v sobotu při zpáteční cestě s nováčkem druhé bundesligy Osnabrückem. V trénincích budemě pilovat hlavně herní věci.


Po návratu bude chybět pouhý týden do prvního mistráku s Teplicemi. Jaká bude jeho náplň?
Možná sehrajeme zápas s týmem nižší soutěže, aby si noví hráči osahali kladenské prostředí. To si ale ještě necháme projít hlavou.


Jaké je situace okolo branářského postu? K Pavlíkovi a Kostolanskému přibyli další dva gólmani.
Hledáme angažmá Tesařovi, který si na hostování ve Vlašimi moc nezahrál. Zájem o něho je. Naší podmínkou však je, aby chytal. Janocsko je mladý talentovaný brankář, s nímž počítáme do budoucna, případně bude chytat za béčko. Na hostování přišel Maďar Miski, který doplní duo Pavlík – Kostolanský. Předpokládám možnost, že kádr doplníme ještě na jiných postech, podle toho, jak se budou mužstva vracet ze soustředění.

 

Jak funguje spolupráce s bývalým trenérem Koubkem, jenž v klubu mimo jiné působí ve funkci vyhledávače talentů a konzultanta?
Jako kouč skončil na vlastní žádost. Má na starosti transfery hráčů a skauting. Konzultujeme spolu příchody hráčů, dáváme si navzájem tipy a určitě se nebráním jeho názorům. Důležité je, že zná kladenské prostředí.