Přišla ale chvíle, kdy si konečně vyzkoušel něco, na co měl už dlouho chuť. Také jde o pohyb, také o nadšení, koneckonců i o techniku. Jen míč není ve hře, místo toho jen předlouhé kilometry, přesně dvaačtyřicet. Ano, Ota Mačura je frajer, pustil se totiž poprvé v životě do maratonu a vybral si ten v hlavním městě – Volkswagen Prague Marathon. A také ho doběhl,

Časem 4:23,50 obsadil 2447. příčku, v kategorii na 35 let skončil 398.

„Hlavně šlo o to, dostat se do cíle, což jsem splnil,“ ulevil si ve čtvrtek ještě stále dost unavený borec. „Dnes ráno jsem se byl proběhnout, jenže pořád mám tvrdé nohy. Užil jsem si to opravdu se vším všudy,“ usmívá se.

Mačura běhal vždy rád a dostal k téhle disciplíně i manželku Hanu. Ta na oplátku vyhecovala jeho k účasti maratonu. „Trochu jsem se nechal chytit, na druhou stranu já si vždycky zkusit chtěl. hana běžela v Praze také, ale s kamarádkou zvolili pomalejší tempo. A ségry? Ty ne, jen se smály, že jsme blázni,“ reaguje na dotaz, co tomu říkala jeho sportovní rodina, sestry Jana a Radka jsou totiž bývalé výtečné tenistky.

Na start maratonu se Mačura postavil po přípravě zahrnující šest až osm výběhů dlouhých maximálně hodinu a tři čtvrtě. připočítejme přípravu fotbalovou, nicméně ta ve Lhotě na úrovni ligových týmů není. A tak jsme Kladeňáka požádali o report, jak mu na kterém kilometru bylo.

10 km: „Velká pohoda, víc mě nenapadá.

20. km: „Už mě napadlo, že to bude síla, ale pořád to šlo.“

25. – 35. km. „Tak tohle byla největší krize. Když na pětadvacátém začnete vnímat, že pořád ještě chybí osmnáct, není vám dobře.“

35. – 42,195: Už je blízko cíl, hlava to už bere lépe. Víte, že pokud chcete, už to zvládnete.“

A co dovětkem. Snad to, že cílovou páskou maraton pro nováčka určitě nekončí. U Mačury následovala probdělá noc, oka nezamhouřil. „Vnímáte celé tělo, hlavně bolest. Ale druhý den jsem naopak spal jako mimino, to bylo něco úžasného,“ rozplývá se.

A další maraton sedmatřicetiletý fotbalisty nezavrhuje. Sice se nechystá jako parta z kladenského Maraton klubu do celého světa, ale kladenské klání na Sletišti by v září rád zkusil. „Na Boston nebo New York potřebujete splnit kvalifikační limity. Bude stačit to Kladno,“ uzavřel se smíchem Otakar Mačura.