Vznikl při hospodaření občanského sdružení, tedy úseku mládeže.

Pokud zastupitelé nevyhoví, zvýší se vnitřní dluh klubu, jenž už tak činí několik desítek milionů korun. Vnitřní proto, že se týká peněz zapůjčených členy jeho vedení. „Vnější dluhy už nemáme žádné," upřesnil předseda představenstva SK Kladno, a.s., Josef Drahota.

Převážně jeho prostředky pomohly klubu přežívat poslední roky. Byl to on, kdo ze svého skoupil vnější pohledávky klubu, protože nechtěl, aby se dostal do problémů, například do konkurzu.

„Teď  už to musíme ustavit tak, aby se vnitřní dluh opravdu nezvyšoval. Takhle to do nekonečna nejde," prohlásil Drahota.

Zmíněný dvoumilionový dluh vznikl neuhrazením faktur za dopravu mládežnických celků k utkáním, pronájmu sportovišť od Sportovních areálů města Kladna, energiích atd.

Pokud by peníze SK nedostal, v žádném případě by to nebyl konec mládeže, jen by zřejmě následovalo kvalitativní a kvantitativní omezení práce, což by se týkalo až 350 dětí.

Na jaké úrovni by k tomu došlo ukáže až městská dotaci na příští rok. Představa klubu je pět a půl milionu korun.

Občanské sdružení má rozpočet osm milionů korun, přičemž za letošní rok obdrželo jako dotaci od města tři miliony, asi sedm set tisíc inkasuje od Fotbalové asociace České republiky na provoz Sportovního centra mládeže, jehož statut SK Kladno ještě má.

Mládež vyprodukovaná SK Kladno víceméně udržuje v chodu i okolní kluby. Navíc ke dvaceti největších talentů hostuje v silných klubech.

Schodkem skončilo hospodaření sdružení také v minulých letech. Jak bylo zmíněno, narůstal tím jen vnitřní dluh klubu. „Abychom zastavili jeho zvyšování, požádali jsme o dotaci. Máme avízo, že peníze na to jsou," uvedl Drahota s tím, že dodali veškeré podklady, jež si zastupitelé vyžádali.

V roce 2017 bude moci SK Kladno volně nakládat se svým stadionem, jenž je do té doby zatížený státní dotací, tudíž ho nelze převést na jiný subjekt.

„Preferoval bych, aby stadion převzalo město, ale peníze, které jsem klubu půjčil, budu chtít zpět. Drtivá většina pohledávek je bezúročná," naznačil Drahota cestu, jenž by mohla vést k ozdravení hospodaření klubu.

Když do SK Kladno před patnácti lety vstoupil, neměl klub v podstatě nic, jen polorozpadlý stadion. Současná hodnota majetku se blíží sto třiceti milionům korun. K jeho zhodnocení došlo i za úřadování tehdejšího poslance Krause, jenž pomohl k státní dotaci na rekonstrukci stadionu.

V posledních letech bohužel začala podpora mládeže v klubu ze strany města klesat a břímě v podobě vlastnictví stadionu, jehož provoz  vyjde klub na víc než pět milionů korun ročně, nedovoluje oddílu mládežnické celky víc podporovat.