„Na jaře pár rozhodčích a lidí kolem fotbalu bylo na policii vypovídat," potvrdil zdroj Deníku, který si ale nepřál být jmenován. Sám je rozhodčím i funkcionářem. Podle něj některé kluby spolupracovaly s policií a nechaly si instalovat kamery a záznamová zvuková zařízení do kabin pro rozhodčí.
„V této věci je trestně stíháno pět osob z trestného činu podplacení a dvacet osob z trestného činu přijetí úplatku. Obviněni jsou fotbaloví funkcionáři, delegáti a rozhodčí," informoval média tiskový mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.
Podle Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) mělo v průběhu roku 2013 docházet k předávání úplatků v řádech několika tisíců korun ze strany funkcionářů klubů či delegátů s tím, že rozhodčí budou pískat ve prospěch jednoho mužstva, ale i za to, že sudí budou na hřišti působit nestranně.
Kriminalisté podle úterní tiskové zprávy odhalili ovlivnění celkem deseti fotbalových zápasů nižších tříd ve středních Čechách z období od května do listopadu 2013.
Vyjádřila se také Fotbalová asociace České republiky, která podle svého prohlášení od začátku vyšetřování aktivně spolupracovala s Policií ČR. "Jednoznačně odmítáme korupční jednání na jakékoliv úrovni fotbalových soutěží," stojí v prohlášení FAČR. "V případě prokázání viny se asociace zasadí o uplatnění odpovídajících trestů. S obviněnými osobami bude zahájeno disciplinární řízení na úrovni Řídící komise pro Čechy."
Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě. Zabývat se jím bude Okresní státní zastupitelství v Benešově. Osobám obviněným z podplacení hrozí trest odnětí svobody až na 2 roky nebo peněžitý trest. Za přijímání úplatku hrozí trest odnětí svobody až na 4 roky nebo zákaz činnosti.
Sportovní ředitel SKFS Zdeněk Krajl řekl Deníku, že se o aféře dozvěděl až v úterý z tisku. „A přiznám se, že na to koukám jako na zjevení. Samozřejmě, že jak budeme mít nějaká podrobnější fakta, budeme se tím zabývat. Jak by se ale postupovalo, to zatím nevím. Vše bude záležet na rozsahu trestné činnosti, o které se píše," řekl Krajl, podle něhož vedení středočeského svazu nemělo ani žádné náznaky o korupci, byť po fotbalových hřištích celého kraje občas něco prosáklo. „Na korupci si u nás nikdo nestěžoval. To je vše, co zatím k tomu mohu říci," dodal sportovní ředitel SKFS.
Šéf středočeské fotbalové disciplinárky Martin Havel byl o něco sdílnější, byť ještě žádné informace neměl. „Jste první, kdo mě o tom informuje, ale pokud je to pravda, žasnu, že se to mohlo stát i v kraji v takovém rozsahu. Ale netvrdím, že je to nemožné," uznal.
Podle Havla je nutné si přiznat, že tlak funkcionářů na rozhodčí existuje. "To si nebudeme namlouvat, to víme. Vždy záleží na tom, jak se rozhodčí k věci postaví. Samozřejmě se mohou najít i tací, kteří tomu podlehnou. Ale mohou existovat rovněž rozhodčí, kteří si o to řeknou. Jsou rozhodčí různého postavení. Někdo je podnikatel, vydělává a pískání má opravdu jen jako hobby. Protipólem zase může být rozhodčí, který je nezaměstnaný a každá pětka je pro něj dobrá. Ale může to být i obráceně, ne že ne. Rozhodčí podnikatel, který vydělává třeba miliony, vezme každou pětku a naopak relativně chudí sudí to opravdu chtějí dělat jako hobby, aby se mohli podívat do očí každému, kam přijedou," uvažuje nahlas.
Pokud se úplatkářská aféra prokáže – a je velmi pravděpodobné, že se mezi pětadvacítkou obviněných nějaká černá ovce najde – jak by podle Havla měla disciplinárka rozhodovat?
„Zatím nemáme vůbec žádné informace, ale disciplinární řád má paragraf. Za poškození dobrého jména fotbalu jsou tvrdé tresty. Nikdy jsem se s tím však nesetkal. Jisté ale je, že řešit to můžeme až po šetření a závěru policie a soudu. Vždyť ani nevíme, ve kterých klubech by mělo k úplatkům docházet," dodal Martin Havel.
„Všichni, co se kolem B třídy pohybují, tak vědí, že je to tam divočina. My ji hráli, vím o tom své. A jsem rád, že už jsme o soutěž výš, kde to přece jen má nějaké mantinely," reagoval na kauzu zástupce nejmenovaného klubu z Kladenska.
Podobné názory zaznívají z celých středních Čech, nikdo z oslovených klubů však nechce být jmenován.