Nástup jako na Ligu mistrů, při němž hráči vedli malé caparty za ruce, potom báječný pěší fotbal, kde každý prudký pohyb leckoho hodně bolel.

Ale také pěkné momenty na obou stranách. „Myslím, že to byla další povedená akce švermovského klubu. Na to, že se hrálo v neděli dopoledne, byla i skvělá návštěva," těšilo domácího předsedu Davida Nedvěda.

Televize, přestože byla neděle a spousta komentátorů byla v akci, vyslala zajímavý výběr. Na poslední chvíli se sice omluvil nemocný Vlastimil Vlášek a pár borců dorazilo pozdě, protože si spletli Švermov se Stochovem (asi proto, že tam mají také Baník). Ale v poli zářili David Kozohorský, Ondřej Zamazal, Ivan Mejtský nebo hlavní hvězda, fotbalový spolukomentátor Josef Němec.

Ten si ve své kariéře zahrál i za Spartu či mexický Cruz Azul a že fotbal pořád umí, o tom přesvědčil i Švermováky, jimž dal i jeden gól. Otakar Černý mu neřekl jako spíkr programu jinak než Východní Němec a chválil jeho spolupráci hlavně s Davidem Kozohorským, který občas kope i mistrovsky za Podolí.

Ondřej Zamazal chystající se na hokej Karlovy Vary – Sparta (správně tušil, že vyhrají domácí) byl trochu šokován příjezdem do Kladna. Kvůli uzavřené ulici u divadla ho navigace vedla přes Dubí a Poldovku, takže si prohlédl krásy města v plné parádě.
Otakar Černý byl komentátory označen za klíčového muže týmu (měl u sebe klíče od šatny).

Ale při spíkrování perlil hlavně on. Třeba u hosta Marcela Chládka, bývalého ministra a nyní manažera Fotbalové asociace ČR. V narážce na jeho stranu ČSSD publikum upozornil, aby si všimlo, že Chládek zásadně nepřihrává doprava. Mimochodem, ex-ministr párkrát fotbalově zakouzlil a dokonce soupeři nasadil jesličky.

Na tribunách to zahučelo.

„Otovi Černému patří dík, že opět pozval tak zajímavý výběr. Velmi hezky to okomentoval, lidi se bavili," chválil matadora David Nedvěd.

Zvláštní kapitolou byl potom rozhodčí Jiří Adam. Chlapík, který pískal dokonce první ligu, dorazil také pozdě a viditelně vyčerpán, přece jen měl v nohách jako zadák Lhoty deset minut sobotního krajského přeboru proti Usainům Boltům z Dobříše. Píšťalku převzal už během utkání od zaskakujícího Pavla Růžičky, ale neváhal vytasit i jednu žlutou kartu, když si domácí Jarda Křtěn šlápl k pobavení galerií na merunu a se svými slabými šedesáti kilíčky se skácel na krásně posekaný pažit.

A další domácí? I k nim se dá leccos napsat. Třeba slůvko úcty k nejstaršímu borci na place – Františku Katreňákovi (61 let).

Nebo pochvala brankáři Pavlu Černému, který se vrátil i do áčka Švermova a hned to v sobotu pomohlo k výhře nad Lidicemi. Po nedělním zápase ale pospíchal do Dobrovíze za dcerou, Ema je totiž nejtalentovanější českou fotbalistkou a čekal ji duel se Spartou.

Krásné je sledovat také dvojku z obrany – Petr Opatrný – Zdeněk Chaloupka. Borce, kteří v Chlumeckého éře čutali za Lokádu i Českou fotbalovou ligu. Soutěž, o které se teď Kladnu jen sní.

A šéf současného Baníku Robert Nedvěd, který záříval ve šťastných dobách Velké Dobré, je také pořád borcem s velkým B – jeho trestňák levačkou do spojnice byl nejpěknějším momentem celého dopoledního mače. „Povedlo se, ale hlavně se povedly celé oslavy včetně závěrečné schůze a ocenění legend švermovského fotbalu," povídal autor.

Čtyři ligisté oceněni In memoriam

V rámci 105. výročí založení Baníku Švermov byli vedením klubu oceněni In memoriam i čtyři odchovanci klubu, kteří to dotáhli až do I. ligy: Josef Pleticha (Slavia), Jaroslav Liška (Bohemians), Václav Mrázek a Karel Němeček (oba SK Kladno).

Švermovský Baník oslavil 105. výročí založení zápasem staré gardy s výběrem České televize