Na úvod turnaje pořadatelé překvapili zákolanskou výpravu dotazem, zda by při zahájení nepředstavila svoje freestylové dovednosti. "V improvizovaném složení jsme za deset minutek nacvičili krátké představení, protože jsme nechtěli odmítnout a navíc nás velmi potěšilo, že i tam vědí, co náš klub také zdobí," chlubil se trenér Ivan Novák.

Zákolany vyrazily na západ se dvěma celky. Holky měřily síly v kategorii U12 a kluci v kategorii U13. Děvčata předváděla sice technický hezký, ale neúčelný fotbal a největší problém byl vstřelit branku. Hrálo se 8+1 a podle pravidel dospělých. Nakonec z toho byly dvě prohry, tři vítězství a dvě remízy, což stačilo na celkové 8. místo.

Kluci se rvali v těžké sedmičlenné skupině, z níž postoupil do finále jediný tým - vítězný. Už v pátek večer nastoupily Zákolany proti Blankenburger FV a s týmem z dvacetitisícového města uhráli pouze bezbrankovou remízu, což byla spíše ztráta. V sobotu ale vlétli na SV Plate a zvítězili 3:0. Týmu, který má dvanáct kategorií v mládeži, nedali šanci.

Dále je čekal protivník z Berlína - FSV Berolina Stralau. Pro Zákolany neznámý sok, který se však v Česku měří úspěšně s Duklou či Spartou a je partnerským týmem Slavie Praha na úrovni mládeže i mládežnických trenérů. "Byla to velká výzva, ale vítězství bylo povinností. Aplikování hry pouze se dvěma obránci a naopak čtyřmi útočníky se vyplatila a vyhráli jsme 2:0," komentoval cenný výsledek Ivan Novák.

Jenže namlsané mužstvo od Zákolanského potoka následně padlo smolně s dánským Bredballe IF. Ten má v tréninkovém centru osm hracích ploch, měl v kádru 40 hráčů (!) a zaskočil Čechy agresivní hrou. Tip se nelekli, pustili Dány k jedinému pokusu na branku, ale to byla penalta. A protože sami neskórovali, padli 0:1. "O nervák bylo postaráno. Museli jsme v neděli všechno vyhrát a ještě spoléhat na klopýtnutí soupeřů," ulevil si Ivan Novák.

V neděli čekal jeho partu okresní tým Dingelstadt SV a vyslanci třicetitisícového města Lokomotiv Aschersleben. Byly to bitvy, jenže obě Zákolany těsně zvládly 1:0, a po sečtení všech výsledků skupinu vyhrály o jediný gól. "Vyplatila se nám útočná odvaha během celého turnaje," líčil šťastný Novák.

Finále proti VfB Lübeck bylo už těžké. Proti prťavým Zákolanům stáli borci čtvrtmilionového města hrajícího třetí Bundesligu. A to bylo nad síly hostů, prohráli 0:2. "Byl to však dobrý a vyrovnaný fotbal, hlavně prvních deset minutek do soupeřova prvního vystřídání. Biologická převaha soupeře byla potom znát ve všech aspektech hry a soupeř zaslouženě vyhrál. Takže ponaučení do příště? Musíme víc vyrůst," usmál se na závěr Ivan Novák a všem členům výpravy poděkoval za skvělou reprezentaci klubu, Zákolan i České republiky.

close Germany Cup a stříbro pro Fotbal Zákolany info Zdroj: Fotbal Zákolany zoom_in Germany Cup a stříbro pro Fotbal Zákolany