Nápad uspořádat fotbalové klání mezi těmito tradičními kladenskými středními školami vznikl už na konci loňského školního roku. Tehdy byl ovšem zápas o mnoho vyrovnanější, a tudíž i o dost vyhrocenější. Dost tomu napomohl i fakt, že sudím byl zvolen jeden ze studentů „Sporťáku.“

Podle jednoho zhráčů Tomáše Repaského ale i tak Sporťák slavil vítězství 3:2 zaslouženě. „David byl jediný člověk nablízku, který hrál fotbal a uměl to odpískat. Někteří ztýmu soupeře ale měli dojem, že nám připískával. Tak to však opravdu nebylo,“ vysvětloval letošní maturant. „Je pravda, že jen nechával hodně volnou hru.“

Druhý zápas, uspořádaný o půl roku později súvodním výkopem Jana Suchopárka a opět pod záštitou Mladých demokratů, měl už vrežii neutrální rozhodčí. Tak obtížnou situaci jako předchozí hlava utkání určitě neměl. Hráči jeho rozhodnutí respektovali, nedošlo ani ktolika potyčkám. A hlavně Sporťák byl na hřišti svým pánem. „Desítku“, kterou si přál jeho kotel, už středoškolští fotbalisté nestihli, přesto musel „Kameňák“ lovit míč ze sítě celkem šestkrát.

„Nechci říct, že byl soupeř slabý, vůbec ne, ale podle mě neměl prostě dost kvalitnějších hráčů, než proti kterým jsme hráli teď,“ myslel si Repaský, jenž trefou na 3:0 ve druhém poločase zřejmě definitivně zlomil jeho odpor. Přitom první patnáctiminutovka pro něj nevypadala tak hrozivě, prohrával jen díky nešťastné vlastní brance Dolenského 0:1.

Sporťák měl na soupisce jedno velké jméno. Vjeho sestavě se ocitl vyhraný a nadějný stoper SK Kladna B Michal Rendla, jenž už pomalu nakukuje i do áčka. Objevil se dokonce na lavičce podzimního ligového zápasu na Strahově proti Bohemians 1905. Že by mu trenéři tohle utkání, ve kterém by se mohl zbytečně zranit, zakázali? „Trenérům jsem to ani neřekl, taky proč. Byl to pro mě jako tělocvik a ztoho se jim taky neomlouvám,“ vysvětlil.

Jeho zkušenost byla vhale hodně vidět. „Bral jsem to jako školní povinnost a šel jsem hrát velmi rád. On se vlastně každý snažil hrát tak, aby přežil ve zdraví,“ usmál se. Stejně jako on si oba týmy musely pochvalovat atmosféru vhledišti. Školy měly výborné fanoušky, které hlasitě hnali své hochy dopředu. „Je fakt příjemné, když vás někdo takhle podporuje. I když se třeba něco nepovede, tak vás stejně povzbudí.“

Branky: Kostecký 2, vlastní Dolenský, Beznoska, Repaský, Štoncner.

Sportovní gymnasium Kladno: Vavruška – Rendla, Krejza, Repaský, Zelenka – Štoncner, Beznoska, Kostecký, Ďurčanský – střídal: Stříbrný.

Gymnasium Kladno:
Gibiš – Rojdl, Pekrt – Slavíček, Fábry – střídali: Blecha, Dolenský, Šefrna, Feda, Panožka.

Kameňák měl nejlepší sestavu, říkal kapitán

Ač samozřejmě není všeobecné kladenské gymnázium „Kameňák“ zaměřené na sport tak jako jeho kolega ze Sítné, těžká fotbalová porážka 0:6 některé jejich příznivce hodně rozmrzela a naštvala. Kapitán Tomáš Pekrt prý nevybral ideální sestavu. „Nemůžu se přece zavděčit všem,“ bránil se.
Na zápas Pekrt podle mnohých zkrátka pozval jen své kamarády. „Bral jsem tyhle názory snadhledem. Nemohl jsem se všem zavděčit. Vybíral jsem skutečně hráče podle jejich výkonů,“ měl čisté svědomí kapitán.

Nominaci sestavil podle vlastních slov velmi pečlivě. „Měli jsme třikrát před zápasem k disposici trénink v hale na Velké Dobré. Tam se vystřídalo kolem osmnácti hráčů a já spolu s Adamem Rojdlem jsme vybrali ty, kteří se nám nejvíce zamlouvali. Jenom pro upřesnění – měl jsem v celé sestavě jen jednoho spolužáka, na kterém jsme se shodli společně sAdamem,“ vysvětloval. „Fotbalisty z nižších ročníků neznám, ale mohli přijít do klubovny. Hlásili to i vrozhlase,“ vzkazoval po zápase svým kritikům na sociální síti Facebook.

Takový debakl ho pochopitelně vůbec netěšil. „Na ten výsledek se hezky nekouká,“ uvedl Pekrt. Strach jeho tým ze soupeře posíleného o stopera zkladenského béčka ale neměli. „Věděli jsme, že na sportovně založené škole se fotbalisté vybírají asi trochu jinak než u nás na všeobecném gymnáziu. O Rendlovi jsme spolu s dalšími hráči z dorostu SK věděli. I tak jsme věřili, že alespoň dokážeme uhrát solidnější výsledek,“ přiznal.

Vzápase hledal i pozitiva: „Nejsme sportovně založená škola. Po prvním poločase byl třeba stav 1:0. Úplným zklamáním bych to tedy nenazval.“ Stejně jako ostatní fotbalisté si nemohl přátelskou a hlučnou atmosféru vynachválit. „Fanoušky jsem čekal, ale doslova kotel tedy ne,“ překvapilo ho. „I když jsme asi určitě nehráli podle jejich představ, dokázali nám věrnost.“

Patrik SANDEV