Přesto v áčku SK Lhota pomalu končí, místo toho se stal muž přezdívaný podle bývalého brazilského šéfa FIFA Joao Havelange prvním mužem střídačky.

Končí tím definitivně vaše hráčská kariéra dlouhá 37 let?

To ne, chuť mám pořád. Budu hrát, dokud budu moci. Teď záleží, na jaké úrovni. Ve Lhotě bych chtěl spíš za béčko, v A týmu už jen pokud by to situace nutně vyžadovala. Nejsem příznivcem hrajících trenérů. Pokud koučuji ze hřiště, hodně věcí mi unikne.

Jakou vlastníte třídu?

Mám nějakou B licenci.

A jak je to s těmi Tuchlovicemi a panem Šulcem?

To už je uzavřená věc. Ale myslím, že jsem mu mohl ještě nějak posloužit.

Po návratu z německého angažmá do Kladna se Vám povedla jedna zvláštnost. Zahrál jste si za tři kartograficky blízké velké rivaly, kteří se později sešli v I. A třídě – Velkou Dobrou, Tuchlovice a Lhotu. Pokuste se o srovnání těchhle štací.

Každá měla svoje specifika. Dobrá, to byl jakýsi revanš za to, že po dobu mého působení v Německu mě nechali s nimi trénovat. Pokud jsem pak v Německu nehrál, nastoupil jsem za Čechii. Když jsem v Německu skončil úplně, přišla kapitola Tuchlovice – o té už jsme mluvili. A ve Lhotě jsem zase trochu fotbalově omládl. Na všechny ale vzpomínám rád.

Kromě Zetka či Hláska s vámi tvořil slavnou generaci Kladna úvodu 90. let i Martin Hřídel. Proč to aktuálně trenér SK dotáhl nejdál?

Není to tak jednoduché, ale podle měl i ve fotbale tak nutný kus štěstíčka, že se mu povedl tehdy přestup do Japonska. To bylo zřejmě nejzásadnější. Byl v pravý čas na pravém místě.

Sledujete jeho a vlastně i vaše Kladno v lize?

Sleduji, ale ne až tak detailně, přece jen není tolik času a zápasy ve Lhotě nám s Kladnem často kolidují. Výkony mi ale velkou radost nedělají. Celé je to na hlubší rozbor, ale pokud to vezmu povrchně, vidím hlavně nelichotivé postavení v tabulce. Nejsem tolik schopen posoudit hru. Zarážejí mě návštěvy. Kladenský stadion má kapacitu čtyř tisíc lidí a nevyprodá se. Těžko říci, z jaké příčiny, jestli jen herní, nebo kvůli prostředí. Doopravdy to nejsem schopen posoudit. A je to škoda, liga se vrátila na Kladno po tolika letech a lidé si toho moc neváží.

Kdysi se o Vás mluvilo v souvislosti s Libercem. Tehdy Vám Kladno však přestup údajně zmařilo.

Bylo to asi moje nejlepší období, dařilo se mi. Nabídky přišly v jednu chvíli z Jablonce, Liberce i Chebu a v Liberci už jsem za sebou měl i soustředění. Jenže na poslední chvíli se částka požadovaná Kladnem zvedla.

Aspoň jste si potom mohl zahrát v Německu…

To ano, ale nejvyšší byla jen asi pátá nejvyšší liga. Hráli jsme tam s Ivošem Pihrtem, klubem byl ATS Kulnbach. Jinak to byly spíš pralesní ligy.

Máte také mladšího bratra Pavla. Mnozí tvrdili - bez urážky -že byl talentovanější než Vy, ale už o něm delší čas slyšet není a takových úspěchů jako Vy nedosáhl. Proč?

Myslím, že rozhodla povaha. Pavel už nehraje nikde.

Spolu jste však válčili dlouhé roky v Triku Kladno sálovku. Nemrzí vás, že se na Kladensku nehraje, že ji vystřídal futsal?

Mrzí a na sálovku – to slovo bych zdůraznil, vzpomínám rád. Je pravda, že spousta trenérů špičkových mužstev jsou proti doplňkovému sportu. I za nás neviděli rádi, když jsme s Hlasounem (Zdeněk Hlásek – poz. red.) hrávali za SKASR. Já myslím, že v rozumné míře je to velmi dobré vyplnění. Sice tam může dojít ke zranění, je tam tvrdý podklad, ale to samé se může stát při jakémkoliv jiném tréninku.

Zpět ke Lhotě. Ujal jste se týmu, který čekágenerační výměna, ať chcete nebo ne. Nebude to jednoduché, že?

Že to přijde, to víme všichni, není nad čím přemýšlet. Těžší to bude v tom, že skončí nějaká etapa té původní lhotecké party, ale zase sehráči postupně přesunou do béčka a doufám, že to tam takhle bude fungovat dál. Je to etapa na několik let a bude záležet na tom, zda seženeme mladé hráče. Nebude to úplně tak jednoduché, protože musí dávat fotbalu alespoň tolik, co my. Což v současnosti moc nevidím.Nicméně čtyři dorostence už jsme do přípravy vzali, a byť třeba nebudou hned v sestavě, potenciál v nich vidím.

Kromě dosavadního kouče Hodana jste si vybral jako asistenta i gólmana Martina Hájka. Proč?

Máme spolu velmi podobné názory na fotbal a hlavně si rozumíme lidsky. Navíc Martin má obrovskou devizu – je to srdcař a hecíř. To je také potřeba a já takový moc nejsem.

Lhotou i zakončíme, jak byste si jaro v jejím podání představoval?

Bylo by fajn, kdybychom dobře začali a dostali se do lepšího středu tabulky. Prvořadým úkolem je ale záchrana.