„Spolu s trenérem Motorletu Martinem Pustkou rozebíráme hru Angličanů,“ přiblížil Hejkal zadání a upřesnil, co se za tím skrývá. „Je to od rozcvičení, po zakládání útoku, jeho vedení a zakončení. Konstruktivní odebírání míče, reakce trenéra na vývoj utkání a hru soupeře a hlavně řešení standardních situací.“

Na konci učinkování borců z kolébky kopané, kteří jsou stále považováni za velkého favorita ME, pak vypracuje studii, již bude možné dále použít třeba při vzdělávání trenérů. Angličané ale mají na kontě zatím dvě remízy a pokud neporazí Řecko, budou se se šampionátem loučit.

„Mají hodně výborně technicky vybavených hráčů. Co mě trošku zaráží na jejich hře je, že situace řeší individuálně. Na druhou stranu je radost se dívat, jak zakládají útoky. Ani jednou při tom nepoužili dlouhý míč,“ nabídl Hejkal jeden ze svých poznatků. Nejvíc ho ale zaujalo postavení hráčů při bránění rohových kopů.

„Brání je zónově, všichni hráči jsou vměstnáni do prostoru mezi brankou a desítkou a ani jeden nečeká za šestnáctkou na odražený míč. Na této úrovni jsem se s tím setkal poprvé. Proto nechápu, jak mohli při svém pojetí dostat z popisovaného prostoru gól od našeho Necida,“ podivoval se Hejkal.

Přes časovou náročnost a zatím nepřesvědčivé výsledky je rád, že může anglické naděje sledovat. Možná jsou v týmu budoucí hvězdy Premier League.
„Nejvíc mě zaujal útočník Sturridge,“ přiznal Hejkal s tím, že pro české týmy je zajímavější sledovat mladé hráče Maďarska či Bulharska, pro které může být česká Gambrinus liga mezistupněm v cestě do významného klubu. V rovině sci-fi naopak je, že by si v ní někdy zahráli borci, kteří vysedávají na lavičce třeba Chelsea.

V polovině studia profilicence je také specialista na hru brankářů Filip Toncar, jenž měl od Zalabáka volnější ruku. Přesto se rozhodl, že bude sledovat všechny gólmany, kteří se na šampionátu postaví mezi tři tyče.

„Každý hrací den jedu na jeden stadion a z ostatních tří utkání si dělám poznámky ze záznamu. Po základních skupinách vyhodnotím výkony brankářů týmů nepostoupivších do semifinále a na konci udělám analýzu všech, abych výkonnost viděl z komplexního hlediska a srovnal ji s uplynulým Eurem seniorů,“ přiblížil svůj úkol Toncar, kterému se nejvíc líbí výkony tří vládců šestnáctky.

„Nikdo téměř neznal našeho Vaclíka. Nenápadný brankář Vítkovic podává suverénní výkony. Výborný je Ital Fiorillo a také Němec Zieler, jenž hraje v juniorce Manchesteru United.“

Hra brankářů je jednodušší než hráčů v poli, tudíž jen těžko lze vysledovat nějakou novinku. Podle Toncara je charakteristickým jevem šampionátu hra gólmanů nohama. „Neviděl jsem brankáře, který by ji nezvládal pravou i levou či vyhozením. Dnes se jejich hra posouvá do fáze, kdy jsou zakladateli akcí. To se stále více prohlubuje i do mládežnických kategorií.“