Ti mají za sebou povedený vstup do jara, když zdolali Bohemians a remizovali ve Zlíně. Ovšem protivník je na tom ještě lépe. Vyloupil stadion v Mladé Boleslavi a poté doma přehrál Olomouc.Na šest bodů mu stačily dvě trefy a obě zaznamenal Tomáš Čížek, jenž však v týdnu zamířil zpět do Ruska – do Vladikavkazu. A navíc se zranil strůjce dvou čistých kont – brankář Michal Špit, jehož asi nahradí mladý Zich. Ten shodouokolností chytal proti Kladnu už na podzim, jinak se mezi tyče nedostane.

„Jablonci se hodně povedl začátek soutěže, v Boleslavi i s Olomoucí opravdu podal velmi kvalitní výkony. Pro nás může být malá výhoda, že střelec dvou gólů Čížek odchází zpátky do Ruska, a že nebude chytat Špit. Tím se naděje trošku vyrovnávají a věřím tomu, že dokážeme Jablonec doma porazit,“ usmívá se kladenský trenér Martin Hřídel.

Tomu budou scházet kromě dlouhodobě zraněného Mašanského ještě Lukáš Zoubele, který nestihl doléčit bolavou nohu. Chybět budetaké obránce Pavel Bartoš. Ten nemůže nastoupit kvůli čtyřem žlutým kartám. Zatímco Zoubeleho nahradil ve Zlíně dobře Jiří Šisler, v obraně bude nucen Hřídel s kolegou Hejkalem trochu improvizovat. Příležitost mohou dát Lukáši Hajníkovi a Jana Procházku přesunout z levého beka na pravého, hrát může však třeba i Patrik Gross. S místem pravého obránce si v minulostiporadil.

Soupeř je možná mírným favoritem, ale kouč František Komňacký na klubových stránkách varuje hlavně před kladenským terénem. „Zůstáváme nohama na zemi. Čeká nás úplně jiné utkání, než ta předchozí. Pro úspěch je potřeba odstranit dílčí nedostatky v kombinaci i rozehrávce, k tomu ponechat prozatím dobrý defenzivní projev. Čeká nás těžký terén, na který jsou domácí zvyklí,“ je si vědomKomňacký.

Od zápasu v Bohemians uběhlo 14 dnů a stav hrací plochy v Kladně se změnil.Podle Martina Hřídela by se hrát mělo. „Vzhledem k tomu, že se hodně zlepšilo počasí, oteplilo se, tak terén bude podobný tomu, na kterém jsme hráli ve Zlíně. A ten byl hodně blízký fotbalovému,“ hlásí kladenský lodivod. Souhlasí i ředitel Eduard Novák. "Vše trochu zkomplikoval čtvrteční déšť, ale hrát se určitě bude," hlásil v pátek před obědem.

Minulý domácí duel s Bohemians rozhodl obránce Jan Procházka, jenž pošilhává po dalších třech bodech potřebných pro záchranu. „Jablonec získal šest bodů, byť neměl rozhodně lehké soupeře. Teď mu sice odešel Čížek, nicméně jeden hráč určitě Jablonec nedělá. Dobře se připravíme, abychom doma vyhráli.“

V dosavadních pěti vzájemných ligových soubojích (po návratu Kladna do ligy) byl úspěšnější soupeř. Třikrát zvítězil a dvakrát skončil duel remízou. Před rokem a půl v Kladně ji zařídili tehdy kladenský Dočkal ahostující Zábojník, loni na podzim v Jablonci vedlo Kladno mazáckým gólem Šilhana, ale Pavlík z penalty srovnal.

Na zápas se určitě bude těšit severočeský kanonýr David Lafata. Ten ve své reprezentační formě rozhodl duel v Kladně (0:1) a poté i domácí zápas (3:0, Lafata 2, Valenta).

Poslední vzájemný zápas

5. kolo – 31. 8. 2008

Jablonec – Kladno 1:1 (0:1)

Góly: 53. Pavlík (pen.) – 22. Šilhan.

Rozhodčí: Makovička – Hojsík, Jiřík. ŽK: Procházka, Strnad, Šisler. 3850 diváků.

Jablonec: Zich – Zábojník, Homola, Huber, Hamouz – Michálek, Žofčák, Klapka (74. Hesek), Pavlík, Eliáš (69. Valenta) – Lafata.

Kladno: Pavlík – Bartoš, Killar, Gross, Procházka – Dubský (62. Kabele), Szabo, Strnad, Cigánek – Šilhan (89. Beneš), Zoubele (72. Šisler).

Jak mohou v neděli nastoupit
Kladno: Pavlík –Procházka, Drsek, Beneš, Hajník –Šisler, Szabo, Strnad, Cigánek – Šilhan, Klinka.
Jablonec:Zich – Zábojník, Homola, Kučera, Hamouz – Michálek,Pavlík, Eliáš, Loučka – Lafata, Haurdič.