Domácí měli soupeř z podzimu co vracet, protože po jednoznačném průběhu si odvezli drtivou porážku 0:7, a ta byla jedním z počátečních důvodů toho, že se od počátku soutěže pohybují na úplném chvostu tabulky. Tentokrát vypadal zápas 16. kola I. B třídy jinak, ale tři body získal stejný tým.

Z veltruské situace vyplývái poněkud klesající hráčská morálka, na kterou si stěžovali místní činovníci, když se jen pár desítek minut před utkáním „omluvili“ tři stálí hráčí základní sestavy… Na rozdíl od ligových zkušeností ze sobotního pokusu o „klokaní“ derby, Veltrusy ale nevymýšlejí žádné „Kapří“ kousky a snaží se jednoduše hrát s tímco mají.

Od úvodních minut byl jasně patrný rozdíl ve stylu hry obou soupeřů.Domácí zvolili udržovací taktiku, zataženou obranu, přerušovanou dlouhými odkopy na vysoké hráče vpředu, kterým navíc pomáhal vítr – přesně způsob hry, který technické Jenči, s výškovým průměrem okolo 170 cm, vůbec nesedí. Přesto byla od počátku zřejmá převaha hostů, která ale, jak se v Lize mistrů ve středu tvrdě přesvědčil Manchester, nemusí znamenat konečný úspěch…

Zvlášť když se pozvolna se rodící šance Jenečským nedařilo přesně nebo tvrději zakončovat. A tak domácí Nádeník v brance zůstával dlouho klidný. V 8. minutě se mohl jen ohlédnout za střelou Korpy, která asi o metr minula pravou tyč. V 10. min. spolehlivě zachránil, když po vybojování míče založil Pavel Valko hezkou akci po ose dvou Jaroslavů – Kotíka a Korpy, ale Nádeník byl na místě.Následně chybělo pár centimetrů Petru Valkovi, aby dorazil zblízka centr Vosáhla.

O první střelu Veltrus se pokusil z trestného kopu kapitán Poustka, ale jeho nebezpečnou ránu vyboxoval Rigo. Ve 23. min. poslal do pokutového území krásný centr zprava Petr Valko, domácí obrana úplně zapomněla na Jar. Kotíka, ale ten se sám před Nádeníkem nezorientoval a nezakončil.

Ve 27. minutě Nádeník předvedl svůj první ne zcela jistý zákrok na střelu z velké dálky, a to ho zřejmě rozhodilo tak, že když se Jar. Kotík o minutku později uvolnil a napřáhl k dělovce z 25 metrů, neměl šanci zachránit – 0:1. V 31. min. hlavní rozhodčí odpískal proti Jenči sporný roh, který Veltrusy s pomocí větru rozehrály hodně nebezpečně a Rigo měl plné rukavice práce, aby odvrátil.

To „rozehřálo“ domácí natolik, že hned z dalšího útoku letěl nadýchaný centr na osamoceného Štofla, který ale v rozhodující chvíli zřejmě ve výskoku zavřel oči a míč tak minul.

Druhý poločas začal oboustranně neurovnanou hrou, který přerušila jen střela domácího Bulvy těsně vedle. Obraz hry výrazně ovlivnilo střídání Jenče v 55. minutě, po kterém přišel do útoku Hořánek a do bratrské stoperské dvojice se stáhl Jar. Kotík. Útočná převahahostů se ještě znásobila, ale občas byla přerušována okénky v obraně, které mohly znamenat namísto zvýšení náskoku nečekané vyrovnání.

Hořánek vstoupil do utkání zostra, hned v prvním útoku vymyslel pěknou akci pro Korpu, ale ten na přihrávku nedosáhl. V 62. min. šel Štofl po nedorozumění v obraně Jenče po dalekém odkopu sám na Riga, ten vyběhl daleko z branku a pokus o obstřelení minul pravou tyč…

V 72. min. bojovný Čermák získal u středové čáry míč, vysunul po pravém křídle Hořánka, který poslal přízemní centr Korpovi, kterému v superšanci před prázdou brankou chybělo k doražení pár centimetrů. Naopak ani Veltrusy se nevzdávaly a dlouhými centry do pokutového území Jenče se pokoušely o zvrat. V 74. min. se ale o šanci připravily útočným faulem a v 76. min. skončil jejich poslední nebezpečný útok zákrokem Riga a rohem.V 89. min. ještě milosrdně přehlédl v utkání ne vždy zcela přesný rozhodčí Kočárek penaltový zákrok na Korpu a poslední možnost měl v závěru střídající dorostenec Jelínek, ale jeho pumelice zamířila také nad.

Oba soupeři se rozcházeli v přátelské atmosféře, ale s hodně rozdílnými pocity. Jenečští se konečně zbavili přízraku soupeřových hřišť a získali první letošní vítězství venku (i když podle průběhu hry mohlo být mnohem výraznější), naopak doma ztracené body budou Veltrusům hodně chybět v pokusu o záchranu v soutěži.

AFK Veltrusy - Sokol Jeneč 0:1 (0:1). Branka: 28. Jar. Kotík. Rozhodčí: Kočárek – Salač, Chrastina.

Veltrusy: Nádeník – Pech, Štofl (73. Matějík), Husák, Smetana – Andr, Poustka, Beneš, Michal Kopecký – Bulva, Lukáš Kopecký.

Jeneč: Rigo – Čermák, Tarant (55. Hořánek), Jiří Kotík, Ložek –Petr Valko, Pavel Valko, Vosáhlo, Mičín (80. Jelínek) – Jar. Kotík, Korpa.

Vladimír KUČERA