Na prestižní festival ve francouzském Cannes „odjel“ v minulém týdnu právě dokončený mírně kontroverzní film „Lidice“ s Karlem Rodenem v hlavní roli a v sobotu přijeli na jenečský trávník fotbalisté právě z této vesnice. Domácí měli svým soupeřům hodně co vracet, a to jak výsledkově po sérii předchozích porážek, tak především po výrazném pocitu křivdy ze závěru podzimního duelu.

Oba týmy nastoupily s významnými změnami ve svých sestavách, do kterých se promítly jak zdravotní problémy, tak nové posily ze zimního přestupového období. Od počátku probíhal velmi vyrovnaný a herně opatrný souboj bez výraznějších střeleckých pokusů. Na obrazu hry se nepříznivě podílel také nerovný a tvrdý povrch, který se ještě nestačil během několika teplejších dnů vzpamatovat a trávu zatím připomínal jen vzdáleně.

V prvních minutách si dvakrát potěžkal míč v náruči Kohout po slabých pokusech Dudašíka. V 5. min. se nebezpečným trestňákem připomněl T. Radosta, ale tečovaný míč skončil jen vedle tyče rohovým kopem.

Ve 29. min. poprvé významně prověřil domácího Riga v brance pohotovou střelou přes hlavu Falout a odvě minutky později vybojoval T. Radosta míč pro Tyburce, který pálil prudce z 20 metrů, ale Rigo byl opět jistý. V 33. min. na druhé straně šikovně vysunul Dudašík Ivanova, ten však minul branku. Naopak z protiútoku Lidic a další daleké ráně Häckla musel čelit povedeným zákrokem Rigo.

Další minuty přinesly jen přitvrzenou hru, díky které museli po neúmyslných srážkách hosté dvakrát střídat a rozhodčí několikrát sahat pro žluté karty. Šance však na obou stranách přinesl až úplný závěr poločasu. Nejprve se do nadějné pozice prosadil Falout, ale vystřelil jen velmi slabě. Na druhé straně musel po rychlém protiútoku Jenče včas zachraňovat Kohout před Pázstem.

Druhá polovina hry začala tlakem domácích a postupem času se stále více začínala prosazovat jejich lepší kondice. Obraz hry začínal čím dál víc připomínat reprezentační kvalifikaci ve Španělsku. Lidičtí se opevnili před Kohoutem a v podstatě neopouštěli svoji vlastní polovinu a domácím dělalo značné problémy dobývání tohoto obranného valu.

Hned v 47. min. měli výhodu trestného kopu, který poslal Ivanov technicky k tyči, ale Kohout byl na místě. V 55. min. zabojoval Johanovský a přesnou přihrávkou oslovil Pavla Valka, který ale svoji ránu poslal mimo. V 60. min. se vydařil rychlý útok domácím, Jar. Kotík chtěl šikovně prostrčit nabíhajícímu Pásztovi před už opuštěnou branku, ale přihrávka byla sraženana rohový kop. Za chvíliz ojedinělého útoku Lidic zamířil T. Radosta, kterému se nevedly jeho obvyklé jedovaté střely, vysoko nad branku.

O konečném výsledku pak rozhodla poslední desetiminutovka. V 79. min. se v jediném nebezpečném útoku hostů v 2. poločasu řítil do šance Falout, ale v jasné pozici netrefil branku. A to se stalo Lidickým osudné – jedinkrát nestačili zformovat svoji obranu a v protiútoku vysunul nezištně Pászto Jar. Kotíka, kterého již zcela samotného před Kohoutem zastavili hosté faulem.Sám „postižený“ proměnil pokutový kop téměř totožnou kopií střely, jakou posunul o den dříve David Villa proti Čechovi k výhře Španěly – 1:0. I Kohout si při svém zákroku na míč sáhl…

Stejný hráč pak šťastnou střelou špičkou kopačky dvě minuty před koncem stanovil konečnou podobu skóre, když míč se k tyči podél bezmocného Kohouta sotva dokutálel – 2:0.

„Zákrok na Halwigera udělal, musím to říci – hlupák. Nesmyslně ho bez míče otočil a měl určitě dostat červenou kartu,“ byl naštvaný kouč Lidic Jaroslav Topka. Dodal, že zápas byl o proměnění první šance. „Měli jsme je, šlo tady i vyhrát,“ dodal.

Sokol Jeneč – Sokol Lidice 2:0 (0:0). Branky: 79. a 88. Jar. Kotík (první z PK). Rozhodčí: Beran.

Jeneč: Rigo – Johanovský, Jiří Kotík, Dudašík, Petr Valko – Mičín (76. Hojsák), Pavel Valko, Herbst (87. Jelínek), Ivanov – Pászto, Jar. Kotík.

Lidice: Kohout – Tlustý (85. Šípek), Halwiger (38. Míčka), A. Radosta (38. Puverle), V. Vysloužil – Vosyka, Tyburec, Häckl, T. Radosta, Egrmaier – Falout.

Vladimír KUČERA, Rudolf MUZIKA