Jenečští, kteří stále balancují na hraně sestupového pásma, a kterým díky stylu jejich hry také vyhovují spíše větší plochy, tak nebyli v jednoduché situaci proti domácím, kteří jsou na místní podmínky zvyklí, a navíc už je díky pozici v tabulce nemusí nic tížit.

Přesto do souboje vyrazili mnohem usilovněji. První pokus o centr poslal ve 2. min. Konopásek jen do boční sítě, potéodvrátil prudký míčKruby s velkým úsilím na roh Dudašík. Skákavou ránu Konopáska vzápětí v klidu zkrotil Rigo. Hosté vstoupili do zápasu nejistí, nervózní, jakoby zaskočení, hra se jim v poli nedařila a vůbec se nedostávali k zakončení. Ve 13. min. vysoký balón propadl k Štillerovi, který se ale v rozhodující chvíli zalekl své příležitosti a spálil ji.

To o minutu později se už měnilo skóre – popo levém křídle unikl Šindelář, natlačil se do vápna a bezmocnému Rigovi nedal pražádnou šanci – 1:0. A v 19. min. vyměnila dvojka jedničku, když zdálky (ale co to vlastně na místním hřišti je?) vypálil střídající Kraus, Rigo jeho ránu neudržel v náručí a Šindelář zblízka dal svoji druhou branku – 2:0.

Ve 22. min. nikdo z hostů nevyužil nebezpečné, dlouhé autové vhazování Pászta, které tak nepovšimnuto proletělo celým pokutovým územím… Branovští si díky přesnějším přihrávkám a častým pokusům o střely drželi značnou herní převahu. Ve 24. min. po rozehraném rohu nebezpečně pálil ze strany Cihelka, ale nastřelil jen obranný val. Ve 32. min. v poslední chvilce hasil Dudašík možný požár po nebezpečném centru Kruby. Až v 34. min. vůbec připomněl Mičín existenci útočných řad Jenče, ale pouze propagační střelou doprostřed branky. Naopak v 39. min. měl Rigo velké problémy s další dalekonosnou pumelici Elsnice. Z obrazu bídy a zmaru mohl vytrhnout hosty ve 41. min. Pázstó, když napadáním získal míč, řítil se s ním po křídle, obešel i vyběhnuvšího Herinka, ale z ostrého úhlu trefil jen tyč opuštěné branky. Ve 43. min. nevyšel Jar. Kotíkovi střelecký pokus z hodně obtížné pozice a poločas ukončil Dochtor, kterému utekl míč, jímž ho k zakončení vyzval z trestného kopu Štiller.

Do druhé půle vstoupili hosté po hlasitých a vzrušených diskusích v kabině mnohem aktivněji a sebevědoměji. A hned to bylo na hřišti znát, protože domácí byli naopak možná až příliš uspokojeni svým náskokem. Ve 46. min. ještě Herinka střela Ivanova nevystrašila, ale z rostoucího tlaku vznikla série rohových kopů, po jejichž rozehrání se tráva v trestném území domácích strachy několikrát skoro rozžhavila. Zvlášť po posledním z nich chybělo jen malinko k doťuknutí do branky Dudašíkovi, ale ve spletité situaci se rychleji zorientovala domácí obrana.

V 50. min. zkrotil Rigo nadvakrát ojedinělý pokus Šindeláře. Z ochozů se zdálo, jakoby domácím třicátníkům (ale i starším borcům) zvolna docházely v jarním teplu síly. V 55. min. řešil Pavel Valko jen střelou doprostřed branky své rozehrávací zoufalství, kdy neměl komu předat míč. A 57. min. přinesla zřejmě rozhodující moment utkání, když si kousek od středové čáry vzal míč Dochtor, pustil se do samostatného úniku, kdy míjel obránce jako legendární Stenmark za starých časů na svahu slalomové branky a s přehledem okolo opět bezmocného Riga zavěsil – 3:0.

Hosté tak se místo odměny za tlak kontaktním gólem dočkali trestu za zaváhání v obranné činnosti. Ale už v 60. min. vystihl a potrestal váhavou rozehrávku domácí obrany Pázstó, a tentokrát bezmocně rozhodil rukama Herink – 3:1.

Naděje hostů do závěrečné půlhodinky tedy ještě trošku ožila, jejich útok navíc po příchodu z lavičky výrazně oživil dravý Pavol Valko. A tak hned v 62. min. po jeho centru vypálil Mičín přímo z voleje z hranice trestňáku jen pár centimetrů nad břevno. Velkou šanci na snížení skóre přinesla 64. min., kdy Pavol Valko našel na křídle Pázsta, který mu vrátil přesný centr přímo na hlavu. Jeho přesnou hlavičku vyrazil akrobatickým zákrokem Herink jen před sebe a vzápětí se po míči vrhl znovu, aby jej po penaltově vypadajícím zákroku definitivně získal.

Branovští zkušeně bránili své vedení, i když často s využitím všech dostupných metod zdržování hry a brnkání na nervy soupeřů, které s blahosklonným úsměvem sledoval i rozhodčí. Přesto se občas vydali do nebezpečné útočné akce, jako v 76. min., kdy po sražené střele Šindeláře rozehráli rohový kop tak nebezpečně, že musel až na brankové čáře zasahovat proti skoro jistému gólu Jiří Kotík. Z posledních minut pak už stojí za zmínku jen střídání dvou domácích čtyřicátníků, po kterém se na trávníku objevil i hrající trenér Koch.

Z 80. min. pak dvě opakované rány Pázsta a z 84. min. hlavičku Kruby po přesně rozehraném trestňáku od Dochtor, která klepla shora na břevno. Zápas už v nastavovaném času ukončil trestný kop R. Součka, po kterém se ale skóre již neměnilo.


Domácí tak vcelku s přehledem uhájili pevnost svého fotbalového minipanství, zatímco hosty bude čekat ve zbývajících třech kolech ještě složitá cesta k získání několika bodů zbývajících k definitivní jistotě účasti v této soutěži i v příští sezóně. Po jejich až nečekaně úspěšném startu do jarních bojů jakoby v posledních třech kole vítězné kouzlo maličko vyprchalo, ale z jejich pohledu to snad nebude natrvalo…

SOKOL BRANOV - SOKOL JENEČ 3:1 (2:0).Branky: Šindelář 2 (14., 19.), Dochtor (57.) – Pázstó (60.). Rozhodčí: Šnýdr – Slavkovský, Jurčovský.

Bránov: Herink – Konopásek, Cihelka, Kuchař, Elsnic – Kruba, Štiller (52. Sklenička), Šindelář, Tkáč (12. Kraus, 79. Koch) – Dochtor, Dubský.

Jeneč: Rigo – J. Souček (64. R. Souček), Dudašík, Jiří Kotík, Tarant – Mičín, Pavel Valko, Herbst, Ivanov (60. Pavol Valko) – Pázstó, Jar. Kotík

Vladimír KUČERA