Nečekané a hřejivé odpolední sluníčko po podmračeném prodlouženém víkendu přivítalo početnou návštěvu utkání dvou ne zcela tradičních soupeřů. S jediným týmem z mělnického okresu přicestovala slušná skupinka hlučných fandů, a protože většina týmů z okolních vesnic už své zápasy měla za sebou, do hlediště je provázela i řada hlavně bývalých fotbalistů z okolí. Domácí jim představili své nové sněhobílé dresy, ale jak ukázal další čas, bohužel s nimi neoblékli lepší formu pro letošní domácí zápasy…

A tak jednoduše a tvrdě hrající hosté byli od úvodního hvizdu vždy jakoby o krok vpředu a nedali jenečským borcům zadarmo ani centimetr místního trávníku. Už v úvodní minutě se řítil Levý do ještě nezformované domácí obrany, ale v poslední chvilce ho zablokoval Čermák a Rigo pak už jeho střelu lapil. Pak se pokusil Pavel Valko dvakrát o útočné přihrávky Hořánkovi, ale poprvé míč neprotlačil přes Šáru a u druhého obloučku byl dřív Príslupský v lužecké brance. V 6. min. se chvíli nehrálo po „žlutém“ faulu na M. Kučabu, kdy se dostala ke slovu i místní historická nosítka. O několik minut později pak přes snahu o pokračování ve hře následovalo i nutné střídání. V 9. min. napálil Jar. Kotík míč z trestného kopu jen do zdi a následnou ránu si už Príslupský v klidu stáhl.

Okolo 10. min. několikeré zmatky v domácí obraně ještě neznamenaly žádnou katastrofu. V 15. min. mířil pokus Hořánka mimo a stejně se vedlo vzápětí na druhé straně hřiště agilnímu Miklušákovi. Ovšem v 18. min. už udeřilo, když nikým neatakovaný Levý se rozhodl svoji akci rázně zakončit, napřáhl z dobrých 22 metrů a jeho bomba po trošku překvapivé dráze letu skončila v horním rohu branky – 0:1.Ve 25. min. po rohu Pivoňky zamířil Jar. Kotík jen do náručí Príslupského a o minutku později byl Hořánek krátký na další přihrávku Pivoňky. Ve 27. min. pokus Miklušáka, který byl už v tísni, mířil nad horní tyč. Ve 29. min. se „vyznamenal“ D. Tauchman, který před už už unikajícím Hořánkem odpálil míč až mezi hodně vzdálené bytovky za brankou.

Následný roh Pivoňky prolétl podél celé branky, ale nikdo z domácích nebyl v dobrém postavení, aby ho mohl dorazit do poloopuštěné branky. Jak se proměňují přímé kopy ukázali hráči Lužce ve 34. min., kdy se k trestňáku z levé strany postavil Špánek, na jeho nízký centr si naběhl nikým nehlídaný kanonýr Merta a ránu z voleje umístil nechytatelně k tyči – 0:2. Naproti tomu po faulu na Pavola Valka střela Pásztovi vůbec nesedla a skončila za vysokou sítí až na místních kurtech… Ve 37. min. „pustil“ hlavní rozhodčí souboj Levého s Pásztem u brankové čáry, vznikla z toho nebezpečná situace pro Riga, kterou ale nakonec hosté nevyužili. Každopádně tvrdá a místy až protivně jednoduchá hra urostlých chasníků z Lužce, kteří spokojeni se stavem střídali daleké odkopy mezi topoly s profesionálně prováděným zdržováním hry, domácím vůbec neseděla a hlavně hra dopředu se jim i díky nepřesným přihrávkám a jisté statičnosti nedařila. Přesto se po Hořánkově nezištné přihrávce dostal do výhodné pozice Pavol Valko, jenže asi o metr minul levou tyč. A těsně před koncem ránu Pászta z velké dálky srazil poctivě se vracející Merta na roh, po němž mířil Jiří Kotík hlavou těsně mimo.

Hodně „divně“ vypadala pro diváky hra v úvodu druhého poločasu, kdy byla rozkouskována sérií tvrdých soubojů, zdržováním a protesty hráčů hostů. V 53. min. si ale hosté vybojovali sérii 3 rohů těsně po sobě, ze které však nevytěžili nic. V 55. min. se do útoku pustili Hořánek s Jar. Kotíkem, ovšem poslední centr skončil jen v rukavicích Príslupského. Po nepřesné střele M. Tauchmana se od 60. min. přece jen víc dařilo jenečským dostat své soupeře pod tlak a také získali několik rohových kopů, které však pro ně byly spíše trestem a vysocí obránci stereotypní centry vcelku hravě odvraceli. V 62. min. nejprve Pavol Valko a pak Mičín nepropálili obranný val. V 65. min. se domácím konečně vydařila pěkná útočná kombinace, ovšem finální střela Pavla Valka brankáře Príslupského moc nevyděsila.

V 67. min. po rychlé akci poslal Levý svoji ránu mimo. V 69. min. přerušil Pásztó rodící se nebezpečné přečíslení hostů. Hodně vzrušení přinesla 72. min. kdy hlavní rozhodčí necitlivě přerušil samostatný únik Pavla Valka kvůli předchozímu faulu. V 75. min. se ocitl ve slibné pozici Jar. Kotík, ale jeho střela byla víc než nepřesná. Tlak domácích sice dále sílil, ale Lužec hrál prakticky házenkářský styl obrany okolo velkého vápna a i díky nepřesné kombinaci se jí nedařilo přelstít. Až v 87. min. se v těsném souboji prosadil střídající Kováč, předložil balón před branku Hořánkovi a ten si splnil svůj střelecký standard – 1:2. Snížení stavu však pro jenečské přišlo příliš pozdě, i když k remíze nakonec nechybělo mnoho, když v poslední minutě řádné hrací doby vznikl před brankou Príslupského velký závar po zpětné přihrávce Pavla Valka od brankové čáry, ale na jejím konci byla jen hlavička Kováče vedle tyče. Rozhodčí sice nastavil 5 minut, ale celou tuto dobu v podstatě vyplnil jen zdržovací antifotbal Lužce, který nakonec ubránil své těsné a z pohledu aktuální tabulky hodně cenné vítězství.

Domácí tvrz tak znovu připomínala místo pevnosti spíš nedalekou romantickou zříceninu na Okoři, což ve výsledku znamená další sesuv Jenče v tabulce směrem k jejímu dnu a opakování nepříjemné situace z loňského podzimu, kterou na počátku sezóny nikdo neočekával. Povedená hra, ovšem bez příznivého výsledku, z minulého víkendu v Lidicích se tak ukázala bohužel jako ojedinělý úkaz. Hráči hostů hlasitě oslavili v kabinách cenné body a i po třetím vzájemném zápasu obou týmů si drží stoprocentní úspěšnost. Většině zamlklých domácích příznivců tak alespoň vrátila lepší pohodu při sledování televizního Eurosportu v útulně vytopeném stánku Petra Kvitová, která si ve finále Turnaje mistryň stejným poměrem setů, jaký svítil výhružně po fotbalovém zápasu, poradila se svojí soupeřkou…

SOKOL JENEČ – AFK ELETIS LUŽEC NAD VLTAVOU 1:2 (0:2).Branky: Hořánek (87.) – Levý (18.), Merta (34.). Rozhodčí: Mir. Vočka ml. – Mir. Vočka st., Hruška

Jeneč: Rigo – Johanovský, Jiří Kotík, Pásztó, Jar. Kotík – Mičín, Pavel Valko, Čermák , Pivoňka, – Hořánek, Pavol Valko (74. Kováč).

Lužec: Príslupský – Špánek, Šára, Merta, M. Kučaba (20. Stejskal) – Uher, M. Tauchman (90. Velický), J. Kučaba, D. Tauchman – Levý (70. Roučka), Miklušák.

Vladimír KUČERA