Pětadvacetiletý Slovinec se dostal do Česka v minulém roce, kdy si ho vyhlédla Sigma Olomouc. Nešel ale na první zahraniční angažmá. Za sebou už měl dvě štace ve Švédsku a také v Řecku. "Ve Slovinsku je to těžké. Fotbal tam není tak populární jako jiné sporty, proto jsem chtěl jít do zahraničí co nejdřív," říká nečekaně solidní češtinou, na to, že se k ní dostal teprve před rokem. Jeho první kroky z rodné země vedly ve dvaceti letech do dánského Odense, ale jeho přestup tam ztroskotal na vysokých finančních požadavcích jeho tehdejšího klubu Tinex Senčur.

Zatímco na zkoušku do Dánska odcházel jako stoper, za pár měsíců už z něj byl spíš levý obránce. Tuhle pozici plnil už ve švédském FC Örgyte.

Kladno je jeho pátým zahraničním klubem. "Nečekal jsem, že to takhle dopadne. Bylo to pro mě překvapení, spíš už jsem v Olomouci myslel na konec roku, abych mohl v lednu odejít jinam. Zase bych vyzkoušel jinou ligu, protože v Sigmě už jsem nepředpokládal, že dostanu šanci," vykládal před jedním z prvních tréninků na stadionu Františka Kloze. "Uvítal jsem tuhle změnu, protože tady v Kladně na sebe mohu upozornit, což by se mi ve třetí lize za olomoucké béčko těžko povedlo."

Jeho kariéra v české Gambrinus lize se slibně rozjela, po příchodu do Olomouce patřil za trenéra Pulpita do základní sestavy. Ale pak ho přibrzdilo zranění chodidla, které nemohl pořádně vyléčit. "Někdo ze sestavy také vypadl a potřebovali, abych hrál. Tak jsem naskočil se zraněním a nohu si ještě víc poškodil. Léčil jsem se pak dlouho a trenér Pulpit mě podezíral, že simuluji, pořád na mě řval, bylo to šílené. A teď v nové sezóně dal nový trenér Psotka přednost Heidenreichovi, se mnou nepočítal," vrací se ke svému nakonec nepříliš vydařenému olomouckému angažmá Dejan Jurkič. V Kladně zůstane na hostování do konce podzimní sezóny.

Vizitka
Dejan Jurkič
narozen: 9. 12. 1983
post. obránce
výška / váha: 183cm / 75kg
národnost: Slovinsko
předchozí kluby: NK Naklo, Slovinsko (1994-00), Tinex Senčur, Slovinsko (2000-05), FC Örgryte, Švédsko (2005-06), FIF Qviding, Švédsko (2006), Panserraikos Serres, Řecko (2007), Sigma Olomouc (2007-08), SK Kladno (2008)
bilance v české lize: 11 zápasů / 0 gólů

Miroslav BUREŠ, www.skkladno..cz