Kabele je součástí výběru, o němž se v posledních dnech hodně mluví. Dali ho dohromady šikovní manažeři i trenéři z České asociace fotbalových hráčů (mimo jiné i ex-kladenský Marcel Lička), šanci v něm poskytli prověřeným hráčům, kteří z rozličných důvodů nemají aktuálně angažmá. A tenhle český výběr je silný. Poradil si s Rumuny, Portugalci a naposledy po senzačním obratu ve čtvrtfinále celého turnaje se Švýcary. Nyní ho čeká v nizozemském Rotterdamu semifinále s Francií a kdyby se zadařilo, pak i sobotní finále. „To by bylo fajn, ale už teď je to úžasný zážitek," říká sedmadvacetiletý krajní záložník Jiří Kabele, odchovanec Motorletu, který však už v mládeži zamířil do Kladna a stále je jeho kmenovým hráčem.

Jiří, se Švýcary jste prohrávali pět minut před koncem 0:3, ale vyrovnali a na penalty postoupili. Zažil jste někdy něco takového?
Na takové úrovni ne, bylo to neskutečné, smršť. Nicméně teď na jaře ve Vyšehradu se nám proti Vltavínu povedla podobná věc, z 1:3 jsme otočili na 4:3.

Musí být bezva zahrát si s borci jako jsou Jarošík nebo Jeslínek, kterého asi znáte i z jeho kladenského působení.
Fakt je zajímavé postavit se třeba vedle Jarošíka, který vyhrál titul všude kde hrál. On, ale i další jsou navíc úplně normální kluci a skvěle si s nimi zahrajete fotbal. Máme i výborného trenéra Vernera Ličku, jemuž pomáhá syn Marcel, který kopal v Kladně. Byl s námi i brácha Mario, ale ten se přesunul k francouzskému výběru a může tak nastoupit proti nám. 

Jste fotbalový cestovatel, prošel jste Vlašim, Varnsdorf, Dunajskou Stredu, maďarské Egri, australský Southern, pak zase v Čechách Roudnici, Kolín a naposledy Vyšehrad. Jak jste se dostal do výběru České asociace fotbalových hráčů (ČAFH)?
Znám se se sportovním ředitelem ČAFH Dominikem Rodingerem, takže jsme se dohodli. Musel jsem si to ale vyjednat na Vyšehradu, kde mi trenér Klíma vyšel vstříc a dal mi takovou decentní propustku. Až se vrátíme z Rotterdamu, měl bych se do přípravy Vyšehradu zapojit. Pokud se tedy dohodne s Kladnem, snad ano.

Ale co když svými výkony zaujmete v Rotterdamu nějakého šíbra?
Tak to by bylo skvělé, proč bych to nepřiznal. Ale chodím nohama pevně po zemi. Hráčů je hodně a jsou dobří.

Pokud zůstanete na Vyšehradě, vrátíte se do II. ligy, kterou jste hrál naposledy v Kolíně. Tam to moc nevyšlo, jaké to bude v sousedství starobylého hradu?
V Kolíně jsme měli i kus smůly. Asi tam na druhou ligu nebyli moc nachystaní, ale na nás se to lepilo. Pak už nás nedrželi ani diváci. Myslím, že na Vyšehradě to bude lepší. Ze soutěže spadne jediný tým, což nám může nahrát. Klub je navíc dobře vedený. Třeba na pozici sportovního ředitele přišel František Ševinský, který ještě nedávno hrál za Plzeň. Někdo jako on ví, jak se domlouvat s hráči.

Prošel jste hodně klubů, proč jste třeba nezůstal v Austrálii? To přece musí být parádní angažmá.
To bylo kvůli přítelkyni, ta tam tehdy být nemohla. Ale je fakt, že to tam bylo úžasné. Lidé, a teď nemyslím fotbal, se k sobě chovají úplně jinak, u nás jsou k sobě strašně zlí. Tohle mě změnilo. Co se týče Austrálie, chystám se známým, kterého jsem tam potkal, takový projekt, že bychom tam hledali fotbalové uplatnění pro některé kluky z Čech. Tři jsou i moji bývalí hráči z Kladna, kteří už tady ale nehrají.

A co vy a Kladno? I o vás se v souvislosti s novými lidmi v klubu mluví?
Sešli jsme se s pány Příložným a Zimmermannem. Je dobře, že se do toho pustili a já jim budu držet palce, aby se to povedlo. Na druhou stranu já už se párkrát v životě spálil, nechci znovu, nejprve to budu sledovat. Také se mi moc nechce do divize, raději bych hrál výš. Domluvili jsme se, že se sejdeme zase za čas a uvidíme. Takže návrat v budoucnosti určitě nevylučuji.