Město Kladno uvažovalo o získání sportoviště už před časem, ale cena i podmínky byly tehdy nevyhovující. Před sedmi lety byla navrhována cena za odkoupení stadionu nejméně za 45 milionů korun. Kvůli získané dotaci a stanoveným podmínkám ministerstvem financí ale nebylo v té době možné převod stadionu na město uskutečnit dříve než v roce 2017. Fotbalisté proto tehdy požádali o výjimku na ministerstvu a málem ji i získali. Ve stejné době se s někdejším vedením Kladna dohodli na půjčce, ve výši odhadované ceny stadionu, a první směnku na deset milionů korun skutečně dostali.

Jenže situace v kladenském fotbale se horšila, klub začal sestupovat do nižších soutěží a výjimka o předčasném převodu majetku ministerstvem nakonec odsouhlasena nebyla a bývalé vedení města Kladna v čele s primátorem Danem Jiránkem (ODS) mělo obavy, že už svoje peníze zpátky od fotbalistů nedostane. Na radnici přišla navíc ve stejné době i nikdy nepodložená udání na adresu některých členů klubu.

Strach převážil a fotbalisté museli proto oněch deset milionů neprodleně vrátit, přestože je mezitím už investovali.

„Měli tehdy převést na město vše od akciové společnosti, která byla ale daleko více zadlužená, než jaký měla majetek. Něco vlastnila akciovka, něco fotbalový klub, konkrétně občanské sdružení a nebyli schopni nám říci, jaké mají dluhy. Neustále nám skutečnost tajili. Obávali jsme se i toho, aby nás zpětně nějací věřitelé nezažalovali a prodej nebyl zneplatněn,“ vysvětluje dnes opoziční zastupitel, Dan Jiránek (ODS).

Dluhy klubu po navrácení desetimilionové půjčky městu stále rostly, ale předseda představenstva Josef Drahota do stadionu dával dál i své peníze (přes padesát milionů korun). „Pokud se mu finance nevrátí, má stadion jako pojistku a může ho kdykoli prodat,“ popsal problematiku primátor Volf. Vzhledem k tomu, že Kladeňáci nechtějí, aby stadion zanikl, a nechce to ani předseda Josef Drahota, hodlá se s radnicí dohodnout.

„První jednání se už uskutečnilo, ale jsme na samém začátku a nechci před-jímat,“ řekl Volf. Podle odhadů, který nechala udělat městská rada, by současná hodnota stadionu měla být kolem třiceti milionů korun. Roční náklady na provoz jsou minimálně pět milionů korun. V každém případě dojde nevyhnutelně ke změnám v managementu.

„Jakmile se domluvíme na přijatelné částce, budeme jednat dál. Předpokládám, že jednání s panem Drahotou povedeme nejdéle do konce srpna nebo počátku září. Vše pak musí odsouhlasit rada a zastupitelstvo, měla by to být otázka několika měsíců,“ dodává primátor Kladna Milan Volf.

Ani opozice není podle informací Kladenského deníku proti odkupu stadionu, přesto chce mít jistotu, že město nekoupí zajíce v pytli.

„Pokud bude město stadion kupovat, chceme vědět, zda není společnost předlužená. Je potřeba, aby prodávající odkryli karty a řekli komu skutečně dluží. Musíme mít nějakou míru jistoty a prodej uskutečnit pouze za rozumnou cenu. Je potřeba vědět, co bude se stadionem potom. Aby veškeré náklady neneslo město. Dále nás zajímá, zda bude stadion odprodán i s jeho lukrativními částmi, abychom ho nezískali bez nejcennějších věcí jako je umělá tráva a tak dále,“ zdůraznil Jiránek.

Podle současného primátora Milana Volfa je navíc záměrem města zařadit stadion do uceleného komplexu sportovišť SAMK, které už roky pod hlavičkou Kladna fungují a fotbalový stadion je posledním, který v mozaice chybí.