Archivářská i kronikářská práce je velkým koníčkem Josefa Jágra už od dětství a pokud to jeho zdravotní stav dovolí, věnuje se jí podle svých možností i v seniorském věku.

Je autorem celé řady fotbalových i hokejových almanachů a jeho literární práce vyvrcholila ve dvou unikátních knihách k stoletému výročí nejlepšího fotbalového kladenského oddílu SK Kladno s názvem Kladno hází (2003) a k osmdesátiletému výročí kladenského ledního hokeje s názvem Kladno hokejové (2004). Obě napsal s dalším zaníceným kladenským patriotem Miroslavem Oliveriusem.

Těžil přitom ze sportovního archivu, který především sám vybudoval.

Josef Jágr byl naprosto oprávněně loni uveden do Síně slávy kladenského hokeje, která vznikla při příležitosti 90. výročí existence tohoto sportu ve městě Kladně.

Mravenčí archivářská práce

Josef Jágr vyrůstal v obci Dříň, která je nyní součástí Kladna. Jako chlapec hrával aktivně fotbal i hokej. Navíc už ve svých patnácti letech vedl kroniku místního fotbalového oddílu.

"Koncem padesátých let jsem dostal nabídku trénovat fotbalové dorostence SK Kladno, kteří se krátce před tím stali dvakrát mistry republiky. Nakonec ale vše dopadlo jinak. Ve výboru klubu jsem se seznámil se sekretářem profesorem Udlínkem a ten mi ukázal klubový archiv, který byl v té době ve velmi žalostném stavu. A to nakonec rozhodlo," vzpomíná Josef Jágr.

Jeho konečnému rozhodnutí nestát se trenérem dodnes vděčí mnozí sportovní publicisté i novináři. Jágr nejen zachránil a uspořádal staré materiály, ale po celá další dlouhá desetiletí získával a přesně zařazoval materiály nové. Zaměřoval se především na fotbal a hokej na Kladensku, ale věnoval se i dalším sportům.

Domov pro seniory si pochvaluje

V současné době žije Josef Jágr společně s manželkou Hedvikou v kladenském Domově pro seniory v ulici Fr. Kloze. Na fotbalový stadion to má jen přes silnici. To je při jeho pohybových problémech důležité. S pomocí francouzských holí se tak dostane na každý zápas. Na hokej na zimák ho obětavě vozí bývalý hokejista Emil Náprstek.

"Chodí se mi opravdu hodně špatně. Není to tak dlouho, kdy jsem měl komplikovanou zlomeninu kyčle. Ta mi byla operována a stažena šrouby. Kromě toho mi při kontrole zjistili vážnou chorobu srdce, které pracuje na pětatřicet procent," posteskl si.
Protože manželka má jiné závažné zdravotní problémy a je téměř upoutána na lůžko, oba velmi vděčně přijali umístění do domova.

"Jsme tu oba maximálně spokojeni. Máme pokoj s příslušenstvím jen pro sebe. O nic se nemusíme starat, jídlo nám přinesou, uklidí, vyperou, vyžehlí i pomohou s hygienou. Vůbec si nedovedu představit, jak bychom to sami zvládali v našem bývalém bytě v paneláku," pochvaluje si Josef Jágr.

Aktivní je pořád

Ani v domově pro seniory s archivářskou prací úplně neskončil., i když se jí už nemůže věnovat jako dřív. Na pokoji střádá a třídí výstřižky z novin a časopisů o kladenském sportu a předává je převážně Janu Soldánovi, jenž je jakýmsi jeho nástupcem v archivářské práci.

Navíc nevynechá jediné fotbalové či hokejové utkání Kladna jako divák. Je vidět, že i v domově pro seniory a navíc se zdravotními komplikacemi lze žít aktivně a být prospěšný a užitečný jiným. Josef Jágr je toho více než přesvědčivým důkazem.

Luboš Hora