Předseda FAČR Miroslav Pelta je sice nejmocnějším mužem českého fotbalu, ve středu dopoledne se však musel sklonit před čtveřicí dorostenců. Karel Pelc, Štefan Jungmann, Lukáš Piontek a Miroslav Rybák si proti němu zastříleli v hale pražské Sparty na Strahově osm pokutových kopů a pouze jednu nechali Peltu, bývalého gólmana, chytit. „Dávali strašné rány a bylo to blízko," postěžoval si naoko Pelta.

Předseda se proti nim do brány nepostavil jen tak. Odměnil je za jejich nevšední čin, když vrátili velkou sumu nalezených peněz majiteli, Zdeňku Učíkovi z ženského fotbalového klubu SK Rakovník.

„O mladých se dneska nemluví vždycky dobře, a proto jsem rád, že právě kluci z fotbalu něco takového udělali. Sice jsem prohrál a zítra si při vstávání možná budu muset vzít brufen, ale sám sobě jsem se líbil," usmíval se Miroslav Pelta, jemuž kluci nedali mnoho nadějí a pouze Lukáš Piontek mu doslova nechal jednu penaltu chytit. „Kopl jsem trochu slaběji schválně," culil se.

Co se vlastně loni na hřišti v Lánech stalo? Čtveřice kamarádů z Lán, Kačice a Rynholce vyrazila na ženský fotbal. A jejich hlavním cílem nebylo studovat hru. „Chtěli jsme okukovat holky. A pak jsme viděli u auta na zemi obálku s penězi. S vracením jsme ale chvilku váhali. Najít obálku někde v aleji, možná by to bylo jinak," přiznali kluci, ovšem jedním dechem dodali, že peníze byly na fotbalové přestupy a to je rychle zlomilo.

Každý mohl sice mít nový telefon, možná i starší auto. Nebo pěknou dovolenou. Prostě jedenáct a půl tisíce na každého. „Dospělí nás teď chválí, ale kamarádi říkají, že jsme blbci, že oni by si ty peníze nechali," prozradil Karel Pelc.

Kluky nejprve fotbalová asociace pozvala na mezistátní zápas ČR – Norsko, to byli hodně překvapení. A možná i proto je příjemně potěšilo, že na Strahov dorazil ve středu i trenér české reprezentace Pavel Vrba a předal jim podepsané dresy národního týmu. A díky tomu, že nad Miroslavem Peltou vyhráli penaltovou sázku (nesměli zaváhat více než dvakrát), odvezli si jako dárek několik kvalitních míčů. „Hlavně to byl perfektní zážitek a také docela tréma," hlásil Miroslav Rybák.

Každopádně do Lán, kde od dob Tomáše Garrigue Masaryka přebývala řada československých i českých prezidentů, jako by skutek tak nějak patřil. „Na tom něco bude," uzavřela s dobrou náladou čtveřice poctivců.