Představujeme La Ligu z Kladna, neoficiální mistrovství republiky. A nejlepší tým jeho desátého ročníku – Půl bobra.

Proč ne celý bobr? Pár hráčů prostě odešlo, takže zbyla zhruba půlka. Každopádně sestava ve složení Daniel Karl, Jakub Cundr, Filip Gibiš (aktuální kladenská jednička), Dominik Stříbrný, Jindřich Foubík, Adam Husák, Pavel Pajma a Dominik Zábranský po loňské finálové porážce letos triumfovala. V semifinále po obrovské bitvě přemohla vítěze posledních dvou ročníků Real Žízeň a ve finále už proti LSD Jogurt nezaváhala.

„Potřebovali jsme to vrátit Realu Žízeň, to je drsný soupeř, ale ani finále nebyla hračka," popisuje Dominik Stříbrný z vítězného mančaftu.

Skvělý hráč, ale takoví jsou Bobři všichni. Podle Dominika jeden ale přece jen vládne.

Filip Gibiš má možná výhodu, že je i skutečným fotbalistou a výborným. V bráně Unhoště často přivádí soupeře k šílenství, navíc se věnuje i trénování dětí.

A fotbálek na tyčích zvládá úchvatně, letos byl vyhlášen nejlepším hráčem La Ligy.

„Kde na to bere čas? To netuším, ale u nás je fakt nejlepší. Na tom by se shodli všichni," je si jistý Stříbrný.

Zakladatelé z klubu 19

Kde vůbec hledat začátek historické nitě stolního fotbalu na Kladensku? Zřejmě v už zaniklém klubu 19. Jeho tehdejší provozovatel Martin Rak se svými kamarády fotbálek do klubu obstarali a pak mastili jeden zápas za druhým. To bylo někdy zkraje milénia. Tam už hrával třeba hlavní organizátor La Ligy Aleš Šturma, i řada dalších hráčů. Další se nabalovali.

Dneska se hraje ve zhruba dvaceti kladenských hospodách či barech.

Ligy jsou celkem dvě, ale oddělené, každá má svého provozovatele. Dominik Stříbrný tvrdí, že mezi oběma je výkonnostní rozdíl, La liga BC je výš. „Hraje se ještě na severu Čech, v Mostě a Litvínově. Hrávalo se hodně i v Brně. To nás ještě poráželi, ale pak tady dostali strašnou rychtu a prý toho nechali úplně," usmívá se Dominik.

Ve dvaceti týmech působí více než stovka hráčů, jednotlivé týmy si domlouvají zápasy mezi sebou. Platí to, co ve fotbale. Každý si vybere svou hospodu a ta je jeho domácím hřištěm se všemi výhodami.

Pouze finále ligy se hraje na neutrální půdě Barn baru u zámečku (bývalá Stodola). Tam se obvykle nahrnou i borci jiných mužstev, takže panuje atmosféra jako na Nou Campu. Povzbuzuje se, pije, protestuje, fandí. Aleš Šturma jako moderátor všechny pořádně rozparádí.

Ale umí sehnat i zajímavé prize money. Letos si vítězové odnesli šek na deset tisíc korun. „V takovém Španělsku, kde se fotbálek pinká mnohem víc než u nás a na rozličných typech stolů, je to leckdy o zajímavých penězích. My bereme i tu desítku, zaplatíme si registraci na příští rok, něco necháme na oslavu," popisuje Stříbrný.

Nervy střídá pohoda

Při fotbálku tak jako při klasickém fotbalu občas pochodují i nervy. Tady ale nemůžete frustraci vypustit stoličkou soupeři, takže svůj vztek obvykle vypustíte kopancem do stolu. Bývá to drahý kop. Fotbálek stojí kolem čtyřiceti tisíc korun. „Když se to stane, musíte to opravit. A někdy se kvůli tomu spodek hracího stolu oplechovává, pak se méně ničí," vypráví člen Půl bobra.

Ale nervy odejdou a kluci jsou po skončení mistrovských bojů zase kamarádi. Pochopitelně jako v jiných sportech – chlapi z jednoho týmu jsou ti sympatičtější, ti z toho druhého už ti zase tak moc nesedí.

I tak se ale všichni společně vydávají na tzv. zakončení ligy, kde se pije, slaví a fotbálek probírá v zuřivých debatách. Letos to žilo na Višňové

„Scházíme se ještě na Vánoce, tam máme vždycky otevřený turnaj a dorazí tam obvykle i veteráni, kteří už v žádném týmu z časových důvodů nehrají, ale pořád fotbálek umí," uznale pokyvuje Dominik.

Lituje jen toho, že se zatím na Kladně nenašel nikdo, kdo by sestavil a upravoval žebříček kvality jednotlivých kopálistů. „Náznaky byly, ale tohle nás tlačí. Hrát ale budeme dál," dodal Dominik Stříbrný s tím, že hlavní náplň jeho života fotbálek sice není, ale rozhodně největším koníčkem.

A podobné to bude asi u všech jeho kámošů i soupeřů, kteří si týden co týden kroutí zápěstím leckdy tak bolestně, že z toho kolikrát vyleze zánět šlach.

Zajímavé video z kladenského fotbálku u stolu si prohlédněte ZDE

Filip Gibiš se raduje, on je nejlepším hráčem na Kladensku.

Filip Gibiš byl letos nejlepší. Na emoce tutově.