Jak to vlastně historicky s lidickým fotbalem je, to vysvětlil Deníku jeden z tahounů klubu František Slavík. „Fotbal se v Lidicích hrál už před rokem 1942, pak pochopitelně skončil. Ale jak se postupně vracely do obce z lágrů lidické ženy, našly si nové muže a ti na pár let fotbalovou činnost obnovili. Hlavně se však rodily nové děti a právě ty, když dospěly, měly největší zásluhu na tom, že se v roce 1969 opět začalo v Lidicích hrát,“ vypráví Slavík.

Nezapomíná ani na pomoc velkých klubů. Nejprve to byla Dukla na přelomu 50. a 60. let, která sem posílala občas hráče. Po znovu založení pak zase pražská Sparta.

„Se starou gardou Sparty sehrály Lidice v roce 1969 vůbec první zápas po znovu založení. Sparta pak náš klub podporovala včetně tehdejšího šéfa Odboru přátel Sparty Václava Vosky, slavného herce Národního divadla. I on k nám na fotbal přijel,“ vybavuje si František Slavík.

Klub udělal za padesát roků hodně práce. Má fajn hřiště, zázemí, patřil k elitním týmů krajské B třídy a kdyby neodmítl postup, zakopal by si i výš.

Dnes je v okresním přeboru a pořád disponuje skvělými fotbalisty včetně kladenských legend Jana Procházky a Tomáše Vlasatého. Jejich zápas proti rovněž výtečnému Baníku Švermov tak bude ozdobou sobotních oslav a vypukne už v 10:15 hodin.

V rámci slavnostního dne bude ale hlavní částí programu poděkování všem zakladatelům klubu z roku 1969. Vedení Sokola pro ně připravilo dárky i hezkou fotodokumentaci historie lidického fotbalu.

Kdo se cítí a je Lidičákem, může si zahrát i zápas příchozích, užijete si také střelbu z penalt o krále kanonýrů, pro děti jsou připraveny soutěže rovněž. Vše zakončí v 16 hodin zábava s živou hudbou. Zváni jsou všichni!