I tak bude přípravný zápas s Marokem hraný ve městě magického názvu Casablanca 11. února od 20.30 hodin, jeho obrovským zážitkem.„Je to pecka! Na šanci čekám dlouho. Náznaky byly už na podzim, ale vyšlo to nyní. Je to pro mě velká čest,“ těší Marka, jenž ale tuší, jak těžké se bude v reprezentzaci udržet. "To bude hodně těžké. Těžší než se tam dostat."

Sedmadvacetiletý odchovanec SK Kamenné Žehrovice dlí v současné s Baníkem na soustředění v Turecku, odkud ještě v týdnu v rozhovoru pro Deník vzkazoval: „Velkou šanci si nedávám. Když si vezmu třeba Tomáše Galáska, vidím, že by to pro mě byl velký skok. Reprezentace je jiná liga, kategorie. Nicméně také absolutní vrchol,“ přiznal.

Markův počin tkví v tom, že jako spíše defenzivní hráč, jenž nestřílí moc branek, na sebe upozornil nikoliv ve Slavii či Spartě, jak bývá zvykem, ale v Ostravě. Ta je přece jen trochu za bukem. „Přesto jsme ho delší čas sledovali,“ přiznal kouč reprezentace Petr Rada.

A Tomáše přes velkou vzdálenost sledují i Kladeňáci. Třeba zmíněný Jan Suchopárek, jenž si s novopečeným reprezentantem zahrál v Kladně v letech 2003 – 05. V té době se hrál na stadionu Františka Kloze možná nejlepší fotbal, byť ve druhé lize. „Tomáš byl tehdy dost mladý a začínal na postu pravého obránce. Poté, co se oťukal, dokázal hrozit i v ofenzivě, byl dost pohyblivý. Hrál ale i post defenzivního štítu a tam je podle mě ještě lepší. Myslím, že to předvedl i v Ostravě,“ domnívá se Suchopárek, místo něhož po skončení kariéry navlékl právě Marek kapitánskou pásku. Jak příznačné…

Ještě příznačější by bylo, kdyby Marek přestoupil tak jako Suchopárek do Slavie. Už jednou tam měl nakročeno, ale dal přednost Baníku. Teď se nabídka sešívaných objevuje znovu. „Bylo by to těžké rozhodování a určitě mě zájem Slavie těší – měl bych to blíž domů,“ smál se na dálku z Turecka a už vážněji dodal, že by preferoval spíše zahraničí, záleželo by na situaci.

Současný šéf kladenského klubu Eduard Novák má na Marka také dobré vzpomínky, byť tenhle hráč odešel do Ostravy za hodně malý peníz vzhledem k tehdejším dobrým vztahům bývalého předsedy SK Krause a ostravského bosse Petery. „Dnes je Tomáš zkušený fotbalista, univerzál s velmi stabilní formou. Nemáme s ním vůbec žádný problém stejně jako s ostatními odchovanci. A jestli se k nám někdy vrátí? To je těžká otázka, ovšem nikdy neříkej nikdy. Kdo by před lety řekl, že zpátky budou Suchopárek, Drsek nebo Procházka,“ usmál se Novák.

Radost z nominace Tomáše Marka na Maroko měl také jeho kamarád ze Žehrovic, kladenský hokejista Martin Frolík. „Právě otevírám internet a vidím to tady. Je to paráda, Tomášovi to moc přeji,“ hlásil do telefonu rychlonohý útočník, jenž kariéru současného Ostravaka pečlivě sleduje. „Když dávají Baník v televizi, většinou koukám. A hodně si čtu různá hodnocení v novinách. Podle všeho to vypadá, že si nominaci právem zasloužil,“ pokyvuje chlapík, jehož forma jde v extralize nahoru, ale trápí ho výsledky týmu. „Klidně bych to vyměnil, hlavně venku se nám nevede. A to mi nedávno před utkáním v Třinci právě Tomáš volal, jestli nemám lístky. Pak jsme tam rupli,“ dodal Martin Frolík.