VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo záchrany boj o čelo. Žáci Švermova odehráli úchvatný podzim

Kladno – Loni by tenhle tým na padáka, na podzim ale zaválel a v krajském přeboru je senzačně druhý. Starší žáci Švermova udělali obrovský výkonnostní pokrok, drží pohromadě i jako kamarádi a fotbal v jejich podání baví. Zásluhu na to mají i trenéři, švermovský srdcař David Starý a jeho asistent, ještě poměrně nedávno opora Lhoty Radek Čermák. Proč hrálo mužstvo na podzim tak dobře, o tom hovořil pro Kladenský deník David Starý.

12.12.2017
SDÍLEJ:

Starší žáci Baníku Švermov, druhý nejlepší tým krajského přeboru. Foto: Deník/ Rudolf Muzika

V čem tkví kouzlo vašeho vzestupu?
Udělali jsme společně kus práce. Snažíme se dělat svou práci koncepčně, poctivě trénovat a řídit se ověřenými metodikami. Jsou to věci, které jsme dělali když jsem byl já malý a klidně to řeknu, za totáče nebylo všechno špatné. Makáme, dřeme, děláme tréninky co nejvíc zajímavé, vždy v tempu a snažíme se rozvíjet veškeré schopnosti dětí, veškerou motoriku.

Nejdůležitější je vždycky hra sama. Nejsem zastáncem nějakého omílání různých cvičení. Je potřeba plynule se zlepšovat, posouvat se a hrát, hrát a pořád hrát. Člověk dětem jen poradí, hlavně ukáže, jak by měly herní situace řešit a pak už je to hlavně musí bavit. To jsou trendy, které se jako trenér snažím podporovat. Mrzí mě stav českého školství v oblasti tělovýchovy. Na dětech je strašně znát, že se nedbá na jejich všestrannost, takže sportovní kluby suplují a dohání práci učitelů.

Myslíte?
Není přeci možné, aby všichni hráli jen florbal. Chybí mi větší důraz na gymnastické dovednosti, rozvíjení přirozené motoriky dětí, větší přehled v kolektivních sportech obecně. Pak bychom se nemuseli během tréninku zaměřovat a dohánět například správnou techniku běhu, zkoušet kotrmelce, nebo přeskok přes kozu. V tomto směru mám jednu vtipnou trenérskou historku. V době zimní přípravy jsem v tělocvičně postavil hrazdu. Málo kdo z mých svěřenců věděl, k čemu vůbec slouží a jeden mi dokonce utekl se strachem v očích do šatny. Dále si myslím, že pokud máme vychovat úspěšnou generaci sportovců, měly by se oprášit a obnovit sportovní školy a třídy úzce spolupracující se sportovními kluby. A to nemyslím jen v oblasti fotbalu, ale i pro jiné sporty, tak jako to bývalo kdysi pro atletiku, basketbal, fotbal, hokej nebo plavání.

Slavnostní otevření nového hřiště s umělou travou Baníku Švermov. David Starý se věnoval tréninku dětí.Máte ve Švermově dost široký kádr? A jak se dával dohromady?
Máme šestnáct žáků, vše jsou odchovanci. A to nám ještě SK Kladno jednoho hráče vzal do ligy, což je ale v pořádku. S těmihle kluky jdu od přípravky a nikdo z nás nečekal, že budeme letos tak vysoko.

Budou ale mít ti, kdož z něj odejdou, i dobrou návaznost v dorostu?
Náš dorost je na tom také velmi dobře a vede I. A třídu, i proto budeme příští rok zakládat zřejmě také mladší dorost a přihlašovat krajský přebor. V tu chvíli budeme mít na Baníku naplněny všechny věkové kategorie na úrovni kraje, včetně staré gardy a družstva žen.

Boom švermovského fotbalu tedy pokračuje?
Uvidíme, ale snažíme se o to po všech stránkách, nejen sportovních, ale i ekonomických a provozních. Velkou zásluhu na rozvoji našeho klubu má nepochybně Město Kladno, kterému touto cestou děkuji za pomoc zejména v materiální a ekonomické oblasti.

Jsou vaši kluci hodní, nebo se najdou správní fotbaloví lumpové?
Jsou to lumpové, pochopitelně! (smích) Jasně, někdy je to lepší, někdy horší. U nás je potíž, když vyjíždíme někam ven a je to daleko. Když musíme být v půl deváté třeba v Sedlčanech, do toho zasáhnou nepříjemné klimatické podmínky, tak to není opravdu ideální a je to poznat pak i na hřišti. Na druhou stranu stejné to mají soupeři, když jedou k nám. Pro mě je největší prací motivovat kluky před každým zápasem. Probrat je, rozcvičit, aby na hřišti byli od první do poslední minuty připraveni a odevzdali výkon, který od nich s Radkem Čermákem očekáváme.

Co rodiče, jak s nimi vycházíte? Pomáhají s týmem?
Máme s nimi bezvadnou komunikaci. Co se týče pomoci, napečou na rozlučku, připraví věci, ale co se trénování týče, do toho si mluvit nenechám. Tahle pomoc musí mít svoje hranice, dál je nepouštím.

Co individuality, máte nějaké?
V mužstvu je hned několik skvělých hráčů, vytvořili jsme výbornou osu. Vždyť jsme dostali za celý podzim nejméně branek, jenom osm. Obranu si skutečně pipláme. Osu tvoří dva rozdíloví Patrik Gaži (2003) a Tomáš Povolný (2004). Hrají výtečně plus se jeví dobře náš nejlepší střelec, dvanáctigólový Ondra Frühauf. Ten je přitom ve starších žácích prvním rokem.

Jací jsou to kamarádi, kdo je srandista týmu?
Duší je kapitán Péťa Černý, vždycky bojuje do posledního dechu, ať se mu daří nebo ne. A strhává ostatní. Srandisti jsou snad všichni, vytvořili naprosto skvělou partu. Není tam nic špatného, čeho bych se všiml. Nikdo se nepovyšuje, nikoho neponižují, táhnou za jeden provaz.

Na které zápasy se těšíte nejvíc?
Z Kladenska v soutěži nikdo nehraje, takže derby hráváme jen s Tatranem Rakovník a Berounem. Nejprestižnější zápas je s Hořovickem, které soutěž vede a práci s dětmi tam dělají skvěle dlouhodobě. Máme je hned v prvním jarním kole a těšíme se už teď. Na podzim jsme s nimi remizovali, tak uvidíme, co teď.

Jak byste dopadli v konfrontaci s ligovým Kladnem?
S trenérem Vosykou jsme domluveni, že se utkáme, vyzveme je rádi. Už se k tomu schylovalo, ale pak do toho zasáhly nějaké nemoci, přeložené zápasy a museli jsme to odložit. Co se týče ostatních kladenských týmů, ty jsme porazili, byť třeba Kročehlavům až závidím, kolik mají k dispozici hráčů, protože k nim přišlo pár kluků ze Slavoje. I tak je ten počet neskutečný.

Co postup do divize, myslíte na něj?
Aktuálně je to asi nemyslitelné, protože od divize po českou ligu se soutěže hrají už po ročnících, tedy U12, 13, 14 a 15. My bychom žákovské kategorie po ročníkách nebyli schopni naplnit. I proto chceme oslovit všechny kluby z Kladenska s žádostí o výpomoc, aby na okrese byl nějaký kontinuální přechod, protože je tady liga žáků, ale pak až krajský přebor. Byl by to příslib do budoucna, že se na Kladensku fotbal zkvalitní.

Jenže to se každému klubu nebude líbit, panuje mezi vámi často určitá řevnivost.
Samozřejmě, to je pravda a já vůbec nevím, zda tohle bude průchozí. Ale tahle vize tu je a nabídka do klubů přijde. Zda to vyjde, je ve hvězdách, ale by dobré, kdyby se nad tím všichni zamysleli a vytvořil se tady pořádný fotbalový koncept.. Tedy když chce někdo hrát výš a má na to, proč ho nepustit. A naopak, kdo ve vyšší soutěži moc nehraje, aby šel zase pomoci někomu níž. V tomto ohledu by měl být nápomocen i okresní fotbalový svaz.

Idolem čertovsky bojovného kapitána je Hazard

Kapitán žáků švermovského Baníku Petr Černý hraje v klubu už sedm let. Čtrnáctiletý střední záložník přezdívaný Čert vyniká obrovskou bojovností, trenér David Starý o něm prohlásil, že vždycky bojuje do posledního dechu a strhává svým výkonem ostatní borčíky.

Kde to ve vás vzalo?
To netuším, prostě to nějak vyšlo.

Prý máte dobrou partu?
Máme skvělou, rozumíme si. A žádné problémy jsem nikdy řešit nemusel. Kapitánská páska mi slouží třeba při debatách s rozhodčími, ale s těmi se mohu bavit jedině slušně.

V soutěži jste druzí, nicméně loni jste hráli o záchranu. To jste se tolik zlepšili?
Těžko říci. My čekali, že to zase bude spíš boj o záchranu. Teď se nám ale sešly ročníky, ostatním naopak. Může to být i tím.

Nejoblíbenější hráč?
Pro mě asi Eden Hazard, je dobrej. U nás? Nikdo, český fotbal moc nesleduji. Když už, tak fandím Plzni, ta hraje u nás nejlepší fotbal.

Kam byste se s fotbalem rád dostal, stačila by třeba česká liga?
To určitě ano, ale je mi jasné, že i do ní je moc těžká cesta.

Třeba se postupně dostanou výš i muži Švermova, když tu tak dobře dělají s mládeží. Může to být také cíl?
Může a nemusí. Když se na to mladí nevykašlou a vše půjde takhle, tak proč ne? Uvidíme.

Starší žáci Baníku Švermov, druhý nejlepší tým krajského přeboru.

Dolní řada zleva: Ondřej "fru" Frühauf, Radek Čermák - asistent, Adam "staroch"  Starý, Adam "méďa" Nedvěd,  Štěpán "kozel" Neuman, Jan "vočko" Husák. 

Horní řada zleva: David Starý - trenér, Marko "markus" Božič, Tomáš "vlčák" Volf, Patrik "páťa" Gaži, Petr "čert" Černý, Miroslav "hlavas" Hlaváček, Jan "dony" Doníni

Na snímku chybí: Štěpán Štochl, Jaroslav Čibera, Alex Hlinka, Martin Opatrný, Vojta Fiala. 

Autor: Rudolf Muzika

12.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Zdravotní sestra - dětská. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, znalost práce na PC (PC DOKTOR), , zkušenost v práci s dětmi. Pracoviště: Janoušková svatava mudr., K nemocnici, č.p. 1942, 272 01 Kladno 1. Informace: Václav Janoušek, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 000 Kč

Svářeči obsluha svařovacího robota. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 39. Poznámka: Náplň práce: , - obsluha svařovacích robotů, zakládání přípravků, základní ošetření a údržba svařovacích robotů, konečná úprava svárů, , Očekáváme:, vzdělání (vyučení) ve strojírenském nebo jiném technickém oboru, svářečský průkaz ZK 135 W01 (Z - M1) základní kurz - VÝHODOU , praxe vítána, schopnost spolupráce , pracovní nadšení a loajalita, zdravotní způsobilost (práce ve směnném provozu) , , Nabízíme:, Zázemí úspěšné, rozvíjející se společnosti , možnost profesního růstu, motivující platové ohodnocení , závodní stravování , zaměstnanecké výhody (penzijní připojištění, rekreace, zvýhodněné volání, firemní školka ...), příjemné pracovní prostředí. Pracoviště: L i n e t spol. s r.o., 274 01 Slaný 1. Informace: Petra Michálková, +420 312 576 498.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - balič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, - samostatnost, spolehlivost, - dobrý zdravotní stav a fyzická zdatnost - manipulace s kartony, Náplň práce:, - příprava a balení dárkového zboží a interiérových doplňků dle požadavků klienta, - zavážení a uskladňování zboží, - práce je pouze ve stoje, - nutno počítat s občasnými přesčasy a prací i o víkendech, , , , V hlavních sezonách, což v rámci roku trvá cca 6 měsíců (jaro, Vánoce a další) je práce na dvousměnný provoz (6:00 - 14:30 hod, 13:30 - 22:00 hod). Zbylé měsíce je provoz jednosměnný 7:30 - 16:00 hod.. Pracoviště: Dakls, s.r.o. pobočka kladno, Buštěhradská, č.p. 206, 272 03 Kladno 3. Informace: Kateřina Sklenářová, +420 606 361 802.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme:, SOU vzdělání podmínkou - uchazeč musí umět číst a psát (při vstupním pohovoru se dělají jednoduché testy)., Jedná se o práci při výrobě kondenzátorů do automobilů - práce je ve stoje., Mzda se skládá ze základního nástupního platu , 15 500,- Kč + 1800,- za řádnou docházku po celý měsíc, + 1000,- za práci v nepřetržitém provozu, + výkonnostní bonusy až 5750,-., Možnost práce i na třísměnný provoz., , Možnost zaměstnání i pro OZP (uzpůsobené pracoviště), bezbariérový přístup v rámci celé společnosti., , Nábory probíhají každé pondělí v 15:00 hodin a každou středu v 9:00 hodin na adrese společnosti.. Pracoviště: Keihin thermal technology czech, s.r.o., Unhošťská, č.p. 2747, 272 01 Kladno 1. Informace: Barbora Vašáková, +420 312 700 821.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Valský a Mario Jarkas

Valský mění dres, z Liberce přestupuje do Boleslavi

Josef Fujdiar st. // SK Kladno -1. FC Karlovy Vary  3:0 (1:0) , utkání 19.k. ČFL  2011/12, hráno 17.3.2012

Jedo poprvé slaví, smutek ve Vraném

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
včera 16:11

Jeseník posílili navrátilci, na účastníka MSFL Rýmařov ale nestačil

Až do pátku 20. července čekali hráči Jeseníku na první přípravné utkání. Na svém trávníku přivítali třetiligový Rýmařov a příliš nechybělo, aby se jim podařilo papírového favorita zaskočit.

19.7.2018

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
včera 22:37

První půle? To bylo baroko, hněval se trenér Slovácka Kordula

Pro výkon mužstva v prvním poločase neměl pochopení. Co naplat, že fotbalisté Slovácka po přestávce Bohemku zmáčkli, když dvoubrankové manko stejně neumazali. Veškerá snaha tak nakonec přišla stejně vniveč. Kouče Michala Kordulu více než těsná porážka 1:2 štval přístup hráčů v úvodní části.

včera 19:00

Marek Jankulovski: Baník musí stát na odchovancích

/ROZHOVOR/ Jedenačtyřicetiletý odchovanec, dlouholetý reprezentant a vítěz Ligy mistrů s AC Milán Marek Jankulovski se pokusí vrátit hrdý slezský klub Baník Ostrava zpátky mezi českou elitu.

V akci budou opět Abrhamovci

Kladno - Fotbalovou okurkovou sezonu zpestří zajímavý souboj, který se bude odehrávat v pátek v 18.00 hodin na hřišti kladenského Nova, kde proti sobě nastoupí jedenáctka slavného fotbalového rodu Abrhamů a stará garda Libušína.

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Jak se dařilo vašemu oblíbenému týmu v nejvyšší fotbalové lize? Kolik dal gólů, kolikrát zvítězil, jak se umístil na konci sezony? Přinášíme data od roku 1912 až do letoška.

Kladeňačky ozářily Všesokolský slet

Kladno – Tisíce cvičenců se sešly v úvodu prázdnin v Praze při XVI. Všesokolském sletu. Parádní akce konané letos i se vzpomínkou na sté výročí založení Československa se v Edenu na stadionu Slavie zúčastnili i Sokolové z Kladna, ať už šlo o děti ze Švermova, Věrnou gardu ze Sokolské župy Budečské, nebo dorostenky a mladší ženy ze stejné župy. Tři z nich – Helena Nováková, Michaela Petrová a Veronika Vacíková pro Kladenský týden popsaly nejen skvělou atmosféru Sletu, ale také přípravy na něj a další zajímavosti.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
2. Bohemians Praha 1905 1 1 0 0 2:1 3
3. SK Slavia Praha 1 1 0 0 3:0 3
4. FC Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
5. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
6. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
7. FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
8. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
9. FK Mladá Boleslav 1 0 0 1 2:3 0
10. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
11. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT