VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo záchrany boj o čelo. Žáci Švermova odehráli úchvatný podzim

Kladno – Loni by tenhle tým na padáka, na podzim ale zaválel a v krajském přeboru je senzačně druhý. Starší žáci Švermova udělali obrovský výkonnostní pokrok, drží pohromadě i jako kamarádi a fotbal v jejich podání baví. Zásluhu na to mají i trenéři, švermovský srdcař David Starý a jeho asistent, ještě poměrně nedávno opora Lhoty Radek Čermák. Proč hrálo mužstvo na podzim tak dobře, o tom hovořil pro Kladenský deník David Starý.

12.12.2017
SDÍLEJ:

Starší žáci Baníku Švermov, druhý nejlepší tým krajského přeboru. Foto: Deník/ Rudolf Muzika

V čem tkví kouzlo vašeho vzestupu?
Udělali jsme společně kus práce. Snažíme se dělat svou práci koncepčně, poctivě trénovat a řídit se ověřenými metodikami. Jsou to věci, které jsme dělali když jsem byl já malý a klidně to řeknu, za totáče nebylo všechno špatné. Makáme, dřeme, děláme tréninky co nejvíc zajímavé, vždy v tempu a snažíme se rozvíjet veškeré schopnosti dětí, veškerou motoriku.

Nejdůležitější je vždycky hra sama. Nejsem zastáncem nějakého omílání různých cvičení. Je potřeba plynule se zlepšovat, posouvat se a hrát, hrát a pořád hrát. Člověk dětem jen poradí, hlavně ukáže, jak by měly herní situace řešit a pak už je to hlavně musí bavit. To jsou trendy, které se jako trenér snažím podporovat. Mrzí mě stav českého školství v oblasti tělovýchovy. Na dětech je strašně znát, že se nedbá na jejich všestrannost, takže sportovní kluby suplují a dohání práci učitelů.

Myslíte?
Není přeci možné, aby všichni hráli jen florbal. Chybí mi větší důraz na gymnastické dovednosti, rozvíjení přirozené motoriky dětí, větší přehled v kolektivních sportech obecně. Pak bychom se nemuseli během tréninku zaměřovat a dohánět například správnou techniku běhu, zkoušet kotrmelce, nebo přeskok přes kozu. V tomto směru mám jednu vtipnou trenérskou historku. V době zimní přípravy jsem v tělocvičně postavil hrazdu. Málo kdo z mých svěřenců věděl, k čemu vůbec slouží a jeden mi dokonce utekl se strachem v očích do šatny. Dále si myslím, že pokud máme vychovat úspěšnou generaci sportovců, měly by se oprášit a obnovit sportovní školy a třídy úzce spolupracující se sportovními kluby. A to nemyslím jen v oblasti fotbalu, ale i pro jiné sporty, tak jako to bývalo kdysi pro atletiku, basketbal, fotbal, hokej nebo plavání.

Slavnostní otevření nového hřiště s umělou travou Baníku Švermov. David Starý se věnoval tréninku dětí.Máte ve Švermově dost široký kádr? A jak se dával dohromady?
Máme šestnáct žáků, vše jsou odchovanci. A to nám ještě SK Kladno jednoho hráče vzal do ligy, což je ale v pořádku. S těmihle kluky jdu od přípravky a nikdo z nás nečekal, že budeme letos tak vysoko.

Budou ale mít ti, kdož z něj odejdou, i dobrou návaznost v dorostu?
Náš dorost je na tom také velmi dobře a vede I. A třídu, i proto budeme příští rok zakládat zřejmě také mladší dorost a přihlašovat krajský přebor. V tu chvíli budeme mít na Baníku naplněny všechny věkové kategorie na úrovni kraje, včetně staré gardy a družstva žen.

Boom švermovského fotbalu tedy pokračuje?
Uvidíme, ale snažíme se o to po všech stránkách, nejen sportovních, ale i ekonomických a provozních. Velkou zásluhu na rozvoji našeho klubu má nepochybně Město Kladno, kterému touto cestou děkuji za pomoc zejména v materiální a ekonomické oblasti.

Jsou vaši kluci hodní, nebo se najdou správní fotbaloví lumpové?
Jsou to lumpové, pochopitelně! (smích) Jasně, někdy je to lepší, někdy horší. U nás je potíž, když vyjíždíme někam ven a je to daleko. Když musíme být v půl deváté třeba v Sedlčanech, do toho zasáhnou nepříjemné klimatické podmínky, tak to není opravdu ideální a je to poznat pak i na hřišti. Na druhou stranu stejné to mají soupeři, když jedou k nám. Pro mě je největší prací motivovat kluky před každým zápasem. Probrat je, rozcvičit, aby na hřišti byli od první do poslední minuty připraveni a odevzdali výkon, který od nich s Radkem Čermákem očekáváme.

Co rodiče, jak s nimi vycházíte? Pomáhají s týmem?
Máme s nimi bezvadnou komunikaci. Co se týče pomoci, napečou na rozlučku, připraví věci, ale co se trénování týče, do toho si mluvit nenechám. Tahle pomoc musí mít svoje hranice, dál je nepouštím.

Co individuality, máte nějaké?
V mužstvu je hned několik skvělých hráčů, vytvořili jsme výbornou osu. Vždyť jsme dostali za celý podzim nejméně branek, jenom osm. Obranu si skutečně pipláme. Osu tvoří dva rozdíloví Patrik Gaži (2003) a Tomáš Povolný (2004). Hrají výtečně plus se jeví dobře náš nejlepší střelec, dvanáctigólový Ondra Frühauf. Ten je přitom ve starších žácích prvním rokem.

Jací jsou to kamarádi, kdo je srandista týmu?
Duší je kapitán Péťa Černý, vždycky bojuje do posledního dechu, ať se mu daří nebo ne. A strhává ostatní. Srandisti jsou snad všichni, vytvořili naprosto skvělou partu. Není tam nic špatného, čeho bych se všiml. Nikdo se nepovyšuje, nikoho neponižují, táhnou za jeden provaz.

Na které zápasy se těšíte nejvíc?
Z Kladenska v soutěži nikdo nehraje, takže derby hráváme jen s Tatranem Rakovník a Berounem. Nejprestižnější zápas je s Hořovickem, které soutěž vede a práci s dětmi tam dělají skvěle dlouhodobě. Máme je hned v prvním jarním kole a těšíme se už teď. Na podzim jsme s nimi remizovali, tak uvidíme, co teď.

Jak byste dopadli v konfrontaci s ligovým Kladnem?
S trenérem Vosykou jsme domluveni, že se utkáme, vyzveme je rádi. Už se k tomu schylovalo, ale pak do toho zasáhly nějaké nemoci, přeložené zápasy a museli jsme to odložit. Co se týče ostatních kladenských týmů, ty jsme porazili, byť třeba Kročehlavům až závidím, kolik mají k dispozici hráčů, protože k nim přišlo pár kluků ze Slavoje. I tak je ten počet neskutečný.

Co postup do divize, myslíte na něj?
Aktuálně je to asi nemyslitelné, protože od divize po českou ligu se soutěže hrají už po ročnících, tedy U12, 13, 14 a 15. My bychom žákovské kategorie po ročníkách nebyli schopni naplnit. I proto chceme oslovit všechny kluby z Kladenska s žádostí o výpomoc, aby na okrese byl nějaký kontinuální přechod, protože je tady liga žáků, ale pak až krajský přebor. Byl by to příslib do budoucna, že se na Kladensku fotbal zkvalitní.

Jenže to se každému klubu nebude líbit, panuje mezi vámi často určitá řevnivost.
Samozřejmě, to je pravda a já vůbec nevím, zda tohle bude průchozí. Ale tahle vize tu je a nabídka do klubů přijde. Zda to vyjde, je ve hvězdách, ale by dobré, kdyby se nad tím všichni zamysleli a vytvořil se tady pořádný fotbalový koncept.. Tedy když chce někdo hrát výš a má na to, proč ho nepustit. A naopak, kdo ve vyšší soutěži moc nehraje, aby šel zase pomoci někomu níž. V tomto ohledu by měl být nápomocen i okresní fotbalový svaz.

Idolem čertovsky bojovného kapitána je Hazard

Kapitán žáků švermovského Baníku Petr Černý hraje v klubu už sedm let. Čtrnáctiletý střední záložník přezdívaný Čert vyniká obrovskou bojovností, trenér David Starý o něm prohlásil, že vždycky bojuje do posledního dechu a strhává svým výkonem ostatní borčíky.

Kde to ve vás vzalo?
To netuším, prostě to nějak vyšlo.

Prý máte dobrou partu?
Máme skvělou, rozumíme si. A žádné problémy jsem nikdy řešit nemusel. Kapitánská páska mi slouží třeba při debatách s rozhodčími, ale s těmi se mohu bavit jedině slušně.

V soutěži jste druzí, nicméně loni jste hráli o záchranu. To jste se tolik zlepšili?
Těžko říci. My čekali, že to zase bude spíš boj o záchranu. Teď se nám ale sešly ročníky, ostatním naopak. Může to být i tím.

Nejoblíbenější hráč?
Pro mě asi Eden Hazard, je dobrej. U nás? Nikdo, český fotbal moc nesleduji. Když už, tak fandím Plzni, ta hraje u nás nejlepší fotbal.

Kam byste se s fotbalem rád dostal, stačila by třeba česká liga?
To určitě ano, ale je mi jasné, že i do ní je moc těžká cesta.

Třeba se postupně dostanou výš i muži Švermova, když tu tak dobře dělají s mládeží. Může to být také cíl?
Může a nemusí. Když se na to mladí nevykašlou a vše půjde takhle, tak proč ne? Uvidíme.

Starší žáci Baníku Švermov, druhý nejlepší tým krajského přeboru.

Dolní řada zleva: Ondřej "fru" Frühauf, Radek Čermák - asistent, Adam "staroch"  Starý, Adam "méďa" Nedvěd,  Štěpán "kozel" Neuman, Jan "vočko" Husák. 

Horní řada zleva: David Starý - trenér, Marko "markus" Božič, Tomáš "vlčák" Volf, Patrik "páťa" Gaži, Petr "čert" Černý, Miroslav "hlavas" Hlaváček, Jan "dony" Doníni

Na snímku chybí: Štěpán Štochl, Jaroslav Čibera, Alex Hlinka, Martin Opatrný, Vojta Fiala. 

Autor: Rudolf Muzika

12.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , praxi v oboru, platný svářečský průkaz, státní zkoušky ČSN 287.1, metoda 141, 111, obsluha svařovacího automatu., EN 287-1 141/111 P BW 8 S/B t6.0 (2.0/4.0) PA ss nb/mb, EN 287-1 141/T FW 8mm t 00.6 D8 PB sl., Dále požadujeme manuální zručnost a ochotu učit se novým technologickým postupům, flexibilitu, přesnost, svědomitost. , , , Pracovní doba 6.00 - 14.30 hod., , Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené, možnost zvyšování kvalifikace - rozšíření stát. zkoušek.. Pracoviště: Elte, s.r.o. - buštěhrad, Kladenská, č.p. 550, 273 43 Buštěhrad. Informace: Veronika Muchová, +420 725 261 404. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 26 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Technický pracovník/ce - obsluha čistícího stroje, ekologická automyčka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , - řidičský průkaz sk. "B" (aktivní řidič), - ochota učit se novým věcem, - samostatnost, pečlivost, , Nabízíme:, - pracovní telefon, , Základní mzda 26.000 Kč + bonusy (provize z každé zakázky až do výše 10.000 Kč).. Pracoviště: Prodeal, s.r.o., kladno, Kročehlavská, č.p. 47, 272 01 Kladno 1. Informace: Josef Vyskočil, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 3 750 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka domácích potřeb. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 3750 kč, mzda max. 4000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, komunikativnost, nadšení pro práci, praxe není podmínkou, zodpovědnost, férové jednání a loajalitu, chuť prohlubovat své znalosti a učit se novým věcem., Náplň práce:, aktivní podpora prodeje na prodejně, komunikace se zákazníkem., Práce je cca na 2 dny v týdnu, vždy na 4 - 5 hodin., Pracovní doba je flexibilní., Nabízíme:, milý pracovní kolektiv, práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti. Pracoviště: Kitos s.r.o., provozovna kladno, Arménská, č.p. 3277, 272 01 Kladno 1. Informace: Sabina Topoglidisová, +420 605 236 735. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel odborných předmětů elektro. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rozšiřujeme pedagogický sbor z důvodu výrazného nárůstu počtu žáků (naše škola má již třetím rokem nejvyšší počet uchazečů o technické obory ve Středočeském kraji). , Klademe důraz na přátelskou atmosféru a kvalitu výuky, proto uvítáme kolegy, kteří chtějí žáky něco naučit a práce je baví. , Škola je v oblasti elektro oborů vybavena těmi nejmodernějšími technologiemi a i díky tomu naši žáci dosahují výborných výsledků v celostátních odborných soutěžích. , V případě kvalitní práce nabízíme výrazně nadstandardní nenárokové složky platu.. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, kladno, dubská, Dubská, č.p. 967, 272 03 Kladno 3. Informace: Renata Kovaříková, +420 312 811 012.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza „ Vepřoun“ Dvořáková (Hakim gym)  X  Alena Hladíková (KTSO Praha) // Noc válečníků 10 završila 5 let existence tohoto úspěšného kladenského festivalu bojových umění v režii Pavla Hakima Majera

Tereza "Vepřoun" Dvořáková: S holkama si jdeme po krku!

MČR juniorů a dorostu v atletice se borcům AC Tepo povedlo. Matěj Krsek zářil

Na skalp Masláka velký talent Krsek ještě nemyslí

-

Reforma obrany: Šik zastavil kladenskou sérii

Litoměřice - Jedním ze symbolů Pražského jara v roce 1968 byl ekonom Ota Šik. Chlapík stejného jména zreformoval ve středu kladenské Rytíře, protože jim vstřelil dvě branky a otočil tak skóre ve prospěch Litoměřic na 3:2. Kališníci tak zapomněli na dvě předešlé prohry, naopak Kladno po pěti úspěších v řadě nemá ani bod.

-

Žáci SK proti pražským „S“. Slavii jednou porazili!

Kladno – Díky nejvyšším soutěžím žákovských týmů přijeli do Kladna fotbalisté Sparty i Slavie! Starší žáci SK Kladno nestačili na soupeře z Letné. Patnáctka prohrála 1:3 a čtrnáctka 0:4. Veselejší už to bylo u mladších žáků. Třináctka sice prohrála se Slavii těsně 7:8, ale žáci do dvanácti let dokázali soupeře z Edenu porazit 5:3! Dorosty hrály na hřišti v Benešově. Starší dorost prohrál na penalty, mladší vyhrál 5:1.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 11 9 0 2 27:7 27
2. FC Viktoria Plzeň 11 9 0 2 16:9 27
3. AC Sparta Praha 11 7 2 2 19:7 23
4. FC Baník Ostrava 11 7 2 2 18:8 23
5. FC Fastav Zlín 11 6 2 3 17:9 20
6. FK Jablonec 11 6 1 4 18:11 19
7. FC Slovan Liberec 11 4 4 3 13:12 16
8. Bohemians Praha 1905 11 4 3 4 11:12 15
9. FK Mladá Boleslav 11 4 2 5 24:25 14
10. 1. FK Příbram 11 4 2 5 18:22 14
11. MFK Karviná 11 3 1 7 14:21 10
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT