Dosud vedl kladenskou ČUS (nástupnická organizace ČSTV) Oldřich Baroch. Jenže velký odborník už i vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu kandidovat nechtěl. 

Volit se bude nejen předseda, ale také desetičlenný výkonný výbor. Volit ho mohou zástupci až 149 sportovních organizací, které byly na středu do Kokosu pozvány. Kolik jich dorazí, to je otázka.

A jak se představují jednotliví kandidáti na předsedu?

Marek Mařík byl skvělým fotbalistou, který v Lokomotivě Kladno kopal i třetí ligu. Zažil i zahraniční angažmá a poté se přesunul do Doks, kterým hodně pomohl při postupech ze třetí třídy až do I. A třídy. Zdravotní problémy mu od loňska nedovolují hrát, ale už delší čas se stejně věnoval spíše funkcionářské práci. I ta mu jde, Doksy získaly dotaci a přes všchny problémy spějí k tomu, aby po dlouhých letech vybudovaly nové sociální zázemí pro klub a vyrovnaly se okolní konkurenci.

close Marek Mařík info Zdroj: Deník/ Rudolf Muzika zoom_in "Kdo má zkušenosti z funkcionářské práce a věnuje se jí na jakékoliv úrovni a funkci, tak mi dá jistě za pravdu, že tato práce je o dost těžší a náročnější než bylo třeba v mém případě běhat po hřišti a chodit trénovat," říká Mařík.

Kandidovat se prý rozhodl hlavně proto, že by rád oživil okresní organizaci ČUS. "Podle mne by měla co nejvíce pomáhat a spojovat všechny sportovní kluby a organizace v našem okrese. Dnešní podoba tohoto spolku podle mě malinko zaostává za tím, čím by měl pro všechny sportovní kluby a organizace být a s čím by jim měl pomáhat," pojmenoval Mařík zásadní problém.

Největším úkolem ČUS by podle předsedy SK Doksy měla být pomoc při zajišťování a získávání dotací. Ta by neměla být pouze v podobě emailového přeposlání odkazu na tu či onu dotaci, ale hlavně i při jejím samotném řešení. "Jednou z dalších už základních věcí by měly být také webové stránky spolku, kde by si každý pohodlně našel, co ho zajímá a co potřebuje," připomíná.

Pokud dostane důvěru na post předsedy ČUS Kladno, bude se Mařík snažit, aby práce nejen jeho, ale i celého sekretariátu byla pro kluby efektivnější a zajímavější. "Myslím si, že právě ČUS by měla být tou organizací, která vám se svým profesionálním týmem a svými zkušenostmi podá pomocnou ruku, když to budete potřebovat," dodal Marek Mařík. 

Roman Klusák je rovněž známou sportovní postavou okresu Kladno. Vynikající tenista hrával krajskou soutěž, ale hlavně se věnuje v domovském Stochově místnímu tenisovému klubu, jehož je prezidentem. Za třicet roků trvání klub vychoval spoustu dětí, i dnes má obsazeny všechny mládežnické kategorie a pořádá i celorepublikové turnaje.

close Roman Klusák info Zdroj: Deník/ Rudolf Muzika zoom_in Klusák je zároveň předsedou Okresního tenisového svazu Kladno a roky se věnuje komunální politice. Na Stochově dělal deset let tajemníka obecního úřadu a po pauze ho dělá opět, už třetím rokem. S prací v ČUS už má zkušenosti, posledních osm let seděl ve výkonném výboru.

„Hlavně díky své práci tajemníka vím, jak se dostat k dotacím a mohu tyhle rady předávat i zájemců z ostatních klubů. I nám na Stochově se už povedlo nějaké dotace do tenisového klubu získat,“ řekl Kladenskému deníku Roman Klusák, podle něhož je v tomhle směru důležitá i správná komunikace s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, které dotace rozděluje.

Hlavním cílem Romana Klusáka – pokud se stane předsedou kladenské ČUS – je rozdělovat finanční prostředky spravedlivě mezi všechny kluby a sporty. „Chci v tomhle spravedlnost pro všechny, aby to nedopadlo jako v některých sportech, kde na svazu rozdělují peníze podivné tlupy,“ říká bez obalu padesátník, který ale stále aktivně sportuje.

Na členy výkonného výboru kandidují:

Miroslav Bubeník (Čechie V. Dobrá)

Ivan Huml (Horolezecký klub Kladno)

František Kupec (LTC Slovan Kladno)

Václav Blažek (PZ Kladno)

Pavel Nepil (Futsalové sdružení Kladenska)

Alois Mádl (Olddoor Kladno)

Jan Abrham (Novoměstský Kladno)

František Preis (TTC Slovan Kladno)

Jaroslav Mach (FK Brandýsek)

Jiří Jedelský (Hokejbalový klub Kladno)

Jan Zatloukal (FC Koleč)

Petr Brabec (SK Braškov)

Jindřich Burger (SK Hřebeč)

Martin Šimáček (TJ Unhošť)

Zdeněk Hořejší (SK Slaný)

Ladislava Eichenmannová (KK Kladno)

Josef Váňa (SK Braškov)