Po té, co v poločase utkání zkolaboval hlavní rozhodčí Radek Kocián (je v pořádku), musel před téměř deseti tisícovkami diváků převzít řízení druhé půle!

„Je to nepříjemné. Když člověk ví, že bude pískat, tak se na to připraví. Skočit do utkání bez rozcvičení zničehonic není jednoduché, protože člověk ani není vtažený do dění na hřišti,“ přiznal arbitr, jenž v předvečer utkání oslavil 33. narozeniny.

Druhá půle moravského derby začala s desetiminutovým zpožděním, protože Adam musel převzít veškeré náležitosti. „Poznámky jako udělené žluté karty si z pozice čtyřky píšu, šlo hlavně o přehození komunikátorů s lajnovými rozhodčími.“

Jak přiznal, byl ze začátku trošku syrový, brzy se však chytil a také stačil udělit v krásném utkání hraném v báječné astmosféře čtyři žluté karty.

„To tak bývá, že konci přibývají tvrdé zákroky a emoce. Nakonec jsme oba dostali za poločas od delegáta dobrou známkou sedm,“ uvedl Adam a přiblížil povinnosti čtvrtého rozhodčího, jenž je delegován výhradně z řad hlavních sudích, aby případně mohl převzít řízení zápasu nebo praporek.

„Musí být kompleteně připravený naskočit do hry. Stará se o veškerou administrativu před i po utkání. Má na starosti střídání a také komunikaci s lavičkami a hlavním pořadatalem,“ přiblížil Adam, jenž v nejvyšší soutěži kroutí pátou sezonu a má na kontě okolo padesátky odřízených zápasů.

Zhruba před třemi lety zavinilo svalové zranění střídání arbitra Boušeho, podobně dopadl už před mnoha sezonami Kladeňák Miroslav Mauer, jenž je v současnosti ligovým delegátem. Tehdy nedokončil zápas z nejslavnějších a nejsledovanějších – pražské derby Sparta – Slavia. Jeho řízení je také pro rozhodčího významnou událostí.

.